reklama

BSM

Pridal/a Maxim dňa 26. 02. 2013 - 09:17

reklama

Otázka používateľa
Maxim

Dobrý deň, chcela by som ešte poradiť ohľadne delenia BSM. S manželom sme sa rozviedli v r. 2011 po 30 rokoch. Po 15 rokock manželstva začal podnikať, je majiteľom firmy ako fyzická osoba v 1/3, kde majú 20 zamestnancov a majiteľom s.r.o. v ktorej má 50% podiel. Každá firma vlastní budovu a sú to prosperujúce firmy už 20 rokov. Ja vo firme pracujem 13 rokov.Podnikať začal od ,,nuly",postupne a to zo spoločných prostriedkov. Po rozvode sme dali spoločne ohodnotit nehnuteľnosti. Ja som sa chcela s manželom dohodnúť, tak som žiadala od neho polovičnú hodnotu nehnuteľností z jeho poddielov. Manžel tvrdí, že nemám nárok na vyplatenie z firiem, lebo on podnikal nie ja. Aj keď si myslím, že by ma mal vyplatiť nielen z nehnuteľností, ale aj zo ziskov firmy.
Chcela by som vedieť či mám nárok na vyplatenie z firiem. A ako to je so súdnym poplatkom z hodnoty majetku či 3% platíme každý, alebo spolu. Ďakujem za odpoveď

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

ak manželia alebo jeden z nich za trvania manželstva a z prostriedkov patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nadobudne obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, takto získaný majetok (hodnota obchodného podielu) sa zo zákona stane súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva, ktoré možno vyporiadať v rámci konania o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov podľa ustanovenia §149 ods.3 OZ.
Podnik môže byť predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov, avšak len za predpokladu, že ide o podnik patriaci obidvom manželom ako podnikateľom. Pokiaľ však bol podnikateľom len jeden z manželov a išlo o vec slúžiacu výkonu jeho povolania, podnik patrí do oddeleného vlastníctva podnikajúceho manžela. Pre záver, či podnik patrí do výlučného vlastníctva manžela, alebo do jeho bezpodielového spoluvlastníctva manželov s druhým manželom, je určujúce to, či slúži výkonu povolania obidvoch manželov, alebo len jedného z nich.
Pokiaľ ide o súdne poplatky, tak za návrh na začatie konania o rozvod manželstva sa platí 66 EUR, za návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov je tiež 66 EUR, za vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov z predmetu konania, ak sa konanie skončilo rozsudkom, 3% a ak sa konanie skončilo súdnym zmierom 1%, najmenej 66 EUR, najviac 16 596,50 EUR. Súdny poplatok platí ten, kto návrh podáva.

Mgr. Róbert Bános, advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama