reklama

Dedičstvo

Pridal/a marlena dňa 21. 03. 2013 - 20:24

reklama

Otázka používateľa
marlena

Dobry den,potrebovala by som pomoc suvisiaci s dedicstvom....trvaly pobyt mam na slovensku,ale pracujem v nemecku ,vnemecku som zdedila peniaze toby som chcela vediet ze na slovensku kolko percent dani musim platit z dedicstva...dakujem

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

vo Vašej otázke neuvádzate po kom ste peniaze zdedila, pretože tu je dôležité vedieť akej štátnej príslušnosti bol poručiteľ v čase smrti. Pretože ak by bol nemeckej, tak by sa použilo nemecké dedičské právo, ak slovenskej, tak slovenské dedičské právo. V súčasnosti pritom u nás platí, že daň z dedičstva a daň z darovania bola upravená zákonom č. 318/1992 Zb. v neskorších predpisov. Tento zákon však bol s účinnosťou od 01.01.2004 zrušený zákonom č. 554/2003 Z.z. o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností a to v rámci daňovej reformy. Majetok nadobudnutý dedením (napr. nehnuteľnosť, peniaze, byt, auto) alebo darovaním (napr. darované peniaze, nehnuteľnosť, auto, byt) v rokoch 2012 a 2011 nepodlieha dani z dedičstva a darovania a nie je povinnosť podať daňové priznanie, t.j. na Slovensku dane nebudete platiť žiadne (povinnosť platiť daň z dedičstva sa odvíja od dátumu smrti poručiteľa).

Dedičské poplatky sa v Nemecku aplikujú jednotným spôsobom. Ich hodnota závisí od hodnoty zdedeného majetku ako aj od stupňa príbuznosti dedičov. Významné zníženie daňového základu majú manželia, registrovaní partneri rovnakého pohlavia, deti a vnúčatá. Iné osoby ako partneri z faktického (nemanželského) zväzku majú nárok na zníženie daňového základu o 20 000 EUR. Sadzba dane sa pohybuje medzi 7 a 50%.

Pekný deň prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama