reklama

Ohováranie

Pridal/a bosynecka77 dňa 14. 05. 2013 - 20:02

reklama

Otázka používateľa
bosynecka77

Dobry vecer prajem pan pravnik.Chcela by som sa Vas opytat,ako mam postupovat,pokial ma niekto ociernuje,uraza a nadava mi na socialnej sieti? Stou osobou sa nestykam,len na ulici,vzdy sa len pozdravime a nikdy sme nemali problem,ale s takymi ludmi ako ta osoba sa nestykam.Niekto na nu vraj poslal socialku,lebo chodi opita po sieta do skoly a neviem akym sposobom dosla na to a obvinila ma ,ze som ju udala ja.Teraz ma na socialne sieti uraza nechutne a ma mne velmi neprijemne komentare.Ja sice mam ciste svedomie,pretoze yakym ludom sa vyhybam,zijem si usporiadany zivot,ale toto ma uz uraza.Mohli by ste mi poradit,ako mozem postupovat? Dakujem Vam velmi pekne vopred za odpoved.S pozdravom Karcagiova

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

na základe Vami opísaného správania, resp. konania dotyčnej pani, by sa mohlo jednať o trestný čin Ohovárania podľa §373 Trestného zákona, ktorého by sa páchateľ dopustil tým, že o Vás oznámil nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť Vašu vážnosť u spoluobčanov, poškodiť Vás v zamestnaní, v podnikaní, narušiť Vaše rodinné vzťahy alebo spôsobiť Vám inú vážnu ujmu. Ak by bol trestný čin spáchaný verejne, t.j. napr. prostredníctvom facebooku (použitím počítačovej siete), mohlo by sa jednať o kvalifikovanú skutkovú podstatu (trest odňatia slobody 1-5 rokov). Pokiaľ by porušenie Vašich práv prostredníctvom sociálnej siete nemalo charakter hore uvedeného trestného činu, mohlo by ísť len o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu podľa zákona o priestupkoch. Tohto priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. V prípade preukázania takéhoto priestupku, by porušiteľovi mohla byť uložená sankcia do 33 Eur. Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu prejednávajú a objasňujú orgány Policajného zboru.

Čo sa týka porušenia zákona prostredníctvom počítačovej siete (internetu, mailu, facebooku), treba povedať, že pokiaľ konkrétny zákon výslovne neuvádza formu, akou môže dôjsť k protiprávnemu konaniu, má sa za to, že sa tak môže stať akoukoľvek formou t.j. i prostredníctvom internetu, mailu, facebooku....Okrem uvedeného sa môžete brániť aj využitím ustanovení občianskeho zákonníka o ochrane osobnosti (§11 a nasl. OZ).
Aby som to zhrnul, poradil by som Vám, aby ste dotyčnú pani kontaktovali, napr. prostredníctvom doporučeného listu, v ktorom ju požiadate aby prestala o Vás rozširovať podobné informácie a uviedli tam, že v prípade, ak sa nezdrží takéhoto konania, tak pristúpite k ďalším krokom, ktoré už nemusia byť príjemné najmä pre ňu, s tým, že to čo som Vám vyššie napísal, môžete použiť vo výzve pre dotyčnú pani.

Pekný deň prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokát

Komentáre

bosynecka77, St, 15. 05. 2013 - 23:02

Dakujem velmi pekne za odpoved a praje prijemny vecer.Velka vdaka .s pozdravom Karcagiova


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama