reklama

Podielove spoluvlastnictvo-zodpovednost za mozný výbuch plynoveho kotla

Pridal/a mariandca dňa 18. 03. 2013 - 17:40

reklama

Otázka používateľa
mariandca

Dobrý deň

Mám nasledujúci problém.Som podielovým spoluvlastníkom/ menšínovým/ domu s dvoma bytovými jednotkami, ktoré majú samostané vchody a samostatné energetické pripojky, a ktorý leží na pozemku taktiež v podielovom spoluvlastnictve/ v tomto prípade sme,ale rovnocennými spoluvlastnikmi/.Každý byt má urobenú samostanú plynovú pripojku resp. na pozemku sú dve samostané plynové pripojky.Jedna ide do samostatného bytu na prízemí a druhá do samostatného bytu na poschodi.Ja si dávam pravidelne kontrolovať plynové zariadenie v byte ktorý užívam na poschodí, ale druhý spoluvlastnik v byte na prízemí nemá o to záujem a kedže som menšinnovým spoluvlastníom nemám možnosť ho k tomu prinutiť.
Preto moja otázka znie..keby došlo k výbuchu plynového kotla na prízemí, budem aj ja zodpovedný za skody ktoré by vznikli na majetku domu ako aj majetku prilahlých domov a to aj napriek tomu, že byt na prizemí som nikdy neužíval resp.daný plynový kotol a som ani nekupoval ani neinštaloval ani neužival a považuje sa plynový kotol za šučasť domu, alebo ide o hnutelný majetok a nemá so spoluvlastníctvom nič spoločné.
Na záver by som sa ešte spýtal je možné takýto dom rozdeliť horizontalne pokial každý z bytov má samostaný vchod samostatné elektrické,plynové a vodovodné pripojky.
Z informácie ďakujem Marián

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

podľa môjho názoru plynový kotol nie je súčasť domu, a teda ani nebude v podielovom spoluvlastníctve, v tom je len budova, resp. dom a pozemok, a za kotol si už zodpovedá každý vlastník bytovej jednotky, a tento by mal byť aj zodpovedný v prípade, že sa niečo stane. Prípadne, možno by som Vám ešte poradil, aby ste mu skúsili zaslať nejakú písomnú výzvu, kde by ste ho požiadali aby dbal viac na preventívne kontroly hlavne z dôvodu bezpečnosti, pričom ak by sa náhodou niekedy v budúcnosti niečo stalo, tak vy budete vedieť preukázať, že ste sa pokúsili situáciu riešiť včas, no bezvýsledne.

Pokiaľ ide o delenie nehnuteľnosti, tak tu platí pravidlo vertikálneho delenia, čiže nie je možné nehnuteľnosť rozdeliť horizontálne.

Pekný deň prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokát Galanta


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama