Dobry den pan advokat,
chcela by som Vas poprosit o radu, ako mam postupovat v pripade ze sa chcem rozviest s manzelom,ktory uz vyse pol roka nezije so mnou na Slovensku, odisiel totiz naspat do jeho rodnej krajiny, do Iraku. Zobrali sme sa na Slovensku pred dva a pol rokmi, bohuzial SR mu nechcela poskytnut trvaly pobyt na zaklade zlucenia manzelstva a tak sa nase manzelstvo rozpadlo (ja som odmietla ist s nim zit do Iraku a on tu uz nemohol dalej zostat, nemohol ani legalne pracovat, stale boli nejake problemy s jeho pobytom...pricom doteraz sme sa nedozvedeli konktretne dovody). Niesme uz ani v kontakte, naposledy sa vyjadril ze sa na Slovensko vratit nechce a teda ze bude lepsie ked sa rozvedieme. Deti nemame, ani ziadny spolocny majetok.
Vedeli by ste mi prosim poradit, ako mam postupovat? co je najlepsie povedat pri takomto rozvode, aby nas rozviedli bez nejakych vacsich problemov? Je mozne sa rozviest bez toho, aby bol manzel kontaktovany? neviem totiz ani presnu adresu, kde sa momentalne zdrziava.
Dakujem velmi pekne vopred za kazdu radu.
Dobrý deň,
v zmysle z.č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, pokiaľ ide o zrušenie manželstva rozvodom, sa spravuje právnym poriadkom štátu, občanmi ktorého sú manželia v čase začatia konania. Ak sú manželia príslušníkmi rôznych štátov, spravuje sa zrušenie manželstva rozvodom právnym poriadkom slovenským. Pokiaľ ide o Váš návrh na rozvod, podali by ste si ho podľa § 88 Občianskeho súdneho poriadku na súd, v obvode ktorého ste mali ako manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak ide o rozvod, neplatnosť manželstva alebo o určenie, či tu manželstvo je alebo nie je, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa.
Ešte by som uviedol, keďže nepíšete akej národnosti je Váš manžel, tak ak ide o občana EÚ, tak v danom prípade sa bude aplikovať Nariadenie Rady (ES) č. 2201/2003 o právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností, kde podľa čl.3 ods.1 vo veciach rozvodu, rozluky alebo anulovania manželstva majú právomoc súdy členského štátu
a) na ktorého území majú manželia obvyklý pobyt, alebo manželia mali naposledy obvyklý pobyt, pokiaľ tam jeden z manželov stále býva, alebo má odporca obvyklý pobyt, alebo v prípade spoločnej žiadosti, má niektorý z manželov obvyklý pobyt, alebo má navrhovateľ obvyklý pobyt, ak tam býval najmenej jeden rok bezprostredne pred podaním návrhu, alebo má navrhovateľ obvyklý pobyt, ak tam býval najmenej šesť mesiacov bezprostredne pred podaním návrhu a je buď štátnym príslušníkom tohto členského štátu alebo v prípade Veľkej Británie a Írska tam má „domicil“
b) ktorého štátnymi príslušníkmi sú obaja manželia alebo v prípade Veľkej Británie a Írska, ak tam majú obaja manželia „domicil“.
V prípade, že jeden z manželov sa chce rozviesť, no druhý manžel s rozvodom zásadne nesúhlasí, tak platí, že sa netreba báť, že by súd manželstvo nerozviedol. Pretože súd manželov rozvedie vždy, ak zistí že sú vzťahy medzi nimi natoľko vážne a trvalo narušené, že manželstvo nemôže plniť svoju spoločenskú funkciu a tiež nemožno očakávať, že by manželia obnovili svoje spolužitie. Samozrejme sudca musí vidieť, že tento rozvrat medzi manželmi nie je iba prechodný, ale že má naozaj trvalý charakter. Preto si svoj návrh na rozvod manželstva, čo najlepšie odôvodnite, detailne popíšte Vaše spolužitie s manželom, aby súd naozaj nemal pochybnosti o rozvrate a problémoch vo Vašom manželstve. Pokiaľ ide o to, že nepoznáte presnú adresu Vášho manžela, tak je možné, aby súd rozhodol o rozvode manželstva aj v neprítomnosti druhého z manželov.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte