reklama

Výživné

Pridal/a Judita5181 dňa 16. 03. 2013 - 20:53

reklama

Otázka používateľa
Judita5181

Dobrý večer, pán advokát, nikdy som si nemyslela, ze raz budem prispievať do Vašej poradne a žiadať radu... Žijem s priateľom v rodinnom dome, ktorý je po rodičoch mojím výlučným vlastníctvom. Priateľa po rozvode zaviazal súd na platenie alimentov na svojich synov vo výške 150 €, čo plnil bez problémov až do minulej jesene, kým neprišiel o zamestnanie. Momentálne dostáva len dávku v hmotnej núdzi vo výške 66 €. Požiadal súd o zníženie výživného, ale pri pojednávaní mu sudkyňa povedala, že pokiaľ nie je schopný platiť v pôvodnej výške, budú vymáhať výživné od jeho rodičov-dôchodcov. Sú to jednoduchí ľudia bez veľkého majetku, žijú tiež len z dôchodku. Zároveň si sudkyňa preverovala moje majetkové pomery, že vlastním rodinný dom i v akej výške poberám invalidný dôchodok. Neviem, čo si mám o tom myslieť...môže bývalá manželka/súd trvať na takomto neprimeranom (z pohľadu jeho príjmu)výživnom? Môžu zaviazať jeho rodičov-dôchodcov na platenie výživného? Môžu posudzovať moje majetkové a príjmové pomery v súvislosti s výživným na jeho deti, hoci nie sme zosobášení? Vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ ide o výživné, tak plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času pokiaľ dieťa nie je schopné samo sa živiť. Bez ohľadu na schopnosti, možnosti a majetkové pomery je každý rodič povinný plniť výživné v minimálnej výške 30% zo sumy životného minima. Čo sa týka Vašej otázky či je možné aby súd zaviazal platiť výživné rodičov Vášho druha, tak zákon o rodine hovorí o vzájomne vyživovacej povinnosti medzi predkami a potomkami, ale len v prípade ak to nevyhnutne potrebujú. Podľa Vami opísaného si neviem predstaviť, aby starým rodičom (dôchodcom) uložil súd povinnosť platiť na vnúčatá výživné, v tomto konaní bude súd rozhodovať o znižovaní výživného pre Vášho priateľa.

Čo sa týka toho, že si sudkyňa preverovala Vaše rodinné, resp. majetkové pomery, tak je to bežný postup pri určovaní výživného, teda že súd zisťuje aj príjmy osôb žijúcich v spoločnej domácnosti, resp, tých ktorí prispievajú na domácnosť, čo potom zrejme zohľadní pri rozhodovaní o výživnom , resp, že napr. ponechá výšku výživného. Podľa Vami opísaného si neviem predstaviť, aby súd dané výživné ponechal v pôvodnej výške, jedine že by sa bol Váš priateľ vzdal svojho zamestnania bez vážneho dôvodu, vtedy by musela sudkyňa považovať za priateľov príjem ten, ktorý mal ešte v čase, keď bol zamestnaný. Tiež by som Vám napísal, že podľa Vami uvádzaného sudkyňa pravdepodobne nezníži výživné tak ako to priateľ žiada, v tom prípade Vám odporúčam na 100 % podať odvolanie na Krajský súd, tam o ňom budú rozhodovať už traja sudcovia a tí sa na takéto veci pozerajú troška inak, podľa mňa spravodlivejšie s prihliadnutím nielen na dieťa, ale aj na rodičov.

Pekný deň prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama