reklama

Výživné od nezamestnaného

Pridal/a samamama dňa 20. 03. 2013 - 13:40

reklama

Otázka používateľa
samamama

Dobry den p. advokát.
Mam skoro 2 rocneho syna. Jeho otec mu posiela mesacne vyzivne 80 eur, o vyske rozhodol sam. Rovnaku ciastku vyplaca aj na dalsie 2 deti, ktoru mu urcil sud. Je oficialne nezamestnany a vedeny na Urade prace. Za posledne 2 roky mesiac pracoval na bratovu zmluvu a inak robi vselijake mensie obchody, avsak na svojich kamaratov. Svoju zivnost pozastavil.
Chcela by som ho dat na sud, aby vyzivne bolo urcene oficialne a samozrejme vyssie. Kedze ako samozivitelka musim z rodicovskeho prispevku splacat uver, celu domacnost a syna, mesacne idem do minusu viac nez 300 eur. Ako druhy rodic by mal platit minimalne polovicu nakladov na zivot dietata, ak nie celu, kedze ja sa momentalne stale o neho staram.
Moja otazka je, ze ci sa mi oplati davat ho na sud, kedze je nezamestnany, byva u rodicov, vlastni len ojazdene auto. Aka je Vasa skusenost a prax? Bojim sa, ze mu prikazu platit minimum.
Stacilo by, ze by sud videl jeho ucet a prijmy na nom?
Vopred dakujem za odpoved.

Odpovedá
undefined

Dobrý večer,

to, čo uvádzate vo svojej otázke, že otec ako druhý rodič by mal platiť minimálne polovicu výdavkov na dieťa, nie je celkom pravda, nakoľko v zmysle zákona o rodine obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov a že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Z uvedeného je zrejmé, že vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu majú obaja rodičia dieťaťa, pričom platí, že súd individuálne skúma schopnosti, možnosti a majetkové pomery každého z rodičov. Dôležité je upozorniť na skutočnosť, že pod pojmom „svojich schopností a možností“ sa nerozumie len čistý priemerný mesačný príjem rodiča (mzda a ostatné príjmy za predchádzajúci kalendárny rok), ale súd komplexne posudzuje schopnosti a možnosti rodiča.
Majetkové pomery sa preukazujú napr. listami vlastníctva, výpisom z bankových účtov, výpisom z evidencie motorových vozidiel ako aj inými listinami alebo inými dôkazmi. Ale vzhľadom k tomu, čo uvádzate, v prípade ak by ste podali návrh na súd na určenie výživného, je tu možnosť, že súd by ho zaviazal platiť výživné v minimálnej výške, ktorú určuje zákon, t.j. 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté alebo na nezaopatrené dieťa, čo je v súčasnosti cca 26,- EUR. Pokiaľ by ste trvala na tom, že by ste chcela mať výživné určené súdnym rozhodnutím, odporučil by som Vám najskôr sa dohodnúť s otcom dieťaťa na výživnom vo výške 80 EUR mesačne (ktoré platí aj teraz), spísať s ním o tom rodičovskú dohodu a návrh na súd podávať už spolu s touto dohodou so žiadosťou, aby ju súd schválil. Takto budete mať istotu, že Vám otec bude platiť výživné tak ako doteraz.

Pekný večer prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama