Viete, že prvá platobná karta pochádza z roku 1914? Bola z plechu a umožňovala bezhotovostnú platbu za telefonovanie.
Prvé platobné karty u nás, ktoré mohli klienti využiť pri výbere finančnej hotovosti z bankomatov, začala vydávať vtedajšia Česká štátna sporiteľňa v polovici roku 1989.
Platobné karty delíme podľa typu platobnej karty (debetné, kreditné) a podľa vlastnosti platobnej karty (medzinárodné, domáce a embosované).
Debetné karty
Debetná karta musí byť vždy spojená s finančnými prostriedkami, ktoré ste vložili na účet. Vyberať z karty hotovosť a platiť kartou je teda možné len do výšky zostatku na účte.
V mnohých bankách je možné z nej čerpať aj úver (teda ísť „do mínusu“), ale za omnoho nevýhodnejších podmienok, ako to je pri kreditnej karte.
Kreditné karty
Môže sa nimi platiť, alebo vyberať hotovosť do výšky úveru, ktorý si dopredu dohodnete s bankou. Na konci vášho úverového obdobia (zvyčajne 30 dní) vám príde „faktúra“, ktorú musíte zaplatiť. Výška poskytnutého úveru závisí hlavne od výšky vášho priemerného mesačného príjmu.
Čistá kreditná karta nemusí byť spojená so žiadnym účtom – môžete ju mať v ktorejkoľvek banke bez toho, aby ste v nej mali aj svoj bežný osobný účet.
Ak splatíte celý vyčerpaný úver na konci úverového obdobia, je kreditná karta veľmi výhodná. Splácanie požičanej čiastky postupne je však úročené vysokým úrokom.
Embosované karty
Od bežne používaných platobných kariet sa odlišujú vypuklým reliéfnym písmom. Kartami sa dá platiť v obchodoch (pomocou imprintérov – volaných tiež žehličky) , umožňujú výber v zmenárňach a bankách kdekoľvek na svete (stačí predložiť kartu, doklad totožnosti a podpis) a tiež platby v špecializovaných internetových obchodoch.
Tieto karty získajú len bonitní klienti banky. Jedná sa však o menej bezpečný druh platobnej karty.
Výhody platenia kartou
Platby kartou sú bezpečné, rýchle a pohodlné
Platobnou kartou sa dá dnes bežne platiť takmer všade. Držiteľ platobnej karty nemusí nosiť pri sebe veľkú hotovosť.
Platobná karta sa dá použiť aj na platby v zahraničí
Pri medzinárodných kartách je možné platiť aj v cudzej krajine bez poplatku, pričom sa vám odráta presná suma a odpadá riziko omylu pri používaní bankoviek a mincí, ktoré nepoznáte. Takto neriskujete ani stratu valút.
Pomocou tejto karty sa dá však aj vyberať hotovosť v miestnych bankomatoch (výber sa uskutoční v miestnej mene, kurzový prepočet je pritom výhodnejší ako v zmenárni).
Doplnkové služby
Mnohé banky k platobným kartám dávajú aj rôzne doplnkové služby (napr. cestovné poistenie). Oplatí sa pred výberom karty najprv zistiť, aké služby sa k nej viažu, aby ste si nevybrali drahú kartu sso službami, ktoré a tak nebudete používať.
Desatoro bezpečnosti:
1. Ochrana platobnej karty začína už pri prevzatí
Pri prevzatí platobnej karty si ju hneď podpíšte a urobte si kópiu podpisového vzoru.
2. Kartu nikomu nepožičiavajte
Platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, vystavovali by ste sa tak zbytočnému riziku neužitia. Platobná karta je zväčša neprenosná (t.j. je na nej uvedené meno držiteľa)
3. Chráňte svoj PIN
Po prevzatí PIN čísla si ho zapamätajte, nikdy si ho nezapisujte na kartu, alebo na papierik na mieste, kde máte aj platobnú kartu. Svoj PIN nezverejňujte, nehovorte ho ani zástupcom finančných inštitúcií, obchodníkovi či polícii.
4. Buďte opatrní pri používaní bankomatov
Pred výberom si pozorne si prezrite bankomat (najmä otvor, do ktorého sa vkladá karta), či na ňom nie je namontovanú nejaké cudzie teleso. Pri zadávaní PIN buďte opatrní, aby kód nemohol nikto odpozorovať, klávesnicu si radšej zakryte druhou rukou.Nikto nemá právo vašu transakciu prerušiť – ani personál banky či ochranka nesmú do procesu výberu zasahovať. Ak nie je v noci bankomat dostatočne osvetlený, radšej ho nepoužívajte. Vybranú hotovosť a kartu si ihneď uschovajte. Po výbere si nezabudnite vybrať svoju kartu a potvrdenku.
5. Chráňte kartu pred poškodením
Magnetický prúžok, ktorý je súčasťou platobných kariet, je náchylný na poškriabanie alebo zmagnetizovanie. Svoju kartu preto držte v puzdre, s ktorým vám ho banka vydala.
6. Pri platení kartou buďte pozorní
Nedovoľte nikomu pri platení s vašou kartou odísť mimo vášho dohľadu – trvajte na vykonaní transakcie vo vašej prítomnosti. Pri platení kartou si skontrolujte správnosť údajov a výšku čiastky na potvrdenke. Nezabudnite si zobrať svoju kartu.
7. Buďte ostražití pri nákupoch cez internet alebo po telefóne
Pri platení kartou cez internet alebo cez telefón buďte veľmi opatrní. Ak by niekto nepovolaný zistí číslo vašej karty, meno a dobu platnosti, môže vašu kartu zneužiť. Pri platbách v internetovom obchode preferujte také e-shopy, ktoré využívajú systém bezpečného platenia.
8. Stratu alebo krádež karty ihneď hláste svojej banke
Pravidelne kontrolujte, či máte svoju kartu. Ak zistíte jej stratu, okamžite sa telefonicky spojte so svojou bankou a požiadajte o zablokovanie karty. Nastavte si na karte limit na výber hotovosti.
9. Sledujte výpisy z účtu
Pravidelne kontrolujte výpisy z účtu. Ak zistíte nejakú nezrovnalosť, ihneď informujte svoju banku a spornú transakciu reklamujte. Ak máte pocit, že pri platení kartou alebo pri výbere z bankomatu nebolo niečo v poriadku, kontaktujte svoju banku.
10. Kartu majte uloženú osobitne
Nedržte kartu ani spolu s ostatnými osobnými dokladmi, ani v peňaženke. Vyhraďte jej v kabelke špeciálne miesto.
Elektronické bankovníctvo
Telephonebanking
Prostredníctvom telefónu sa môžete spojiť s automatickým hlasovým systémom banky a zistiť napr. aktuálny zostatok na svojom účte. Môžete sa tiež spojiť s bankovým operátorom a zadať príkaz na úhradu s určenou sumou na konkrétny deň.
GSM banking
Cez mobilný telefón je možné na komunikáciu s bankou využívať SMS. Jedná sa buď o pasívny GSM banking (prijímanie SMS správ a pohybe na účte, kurzového lístka a podobne), aleb o aktívny GSM banking (služby pasívneho + vykonávanie tuzemských prevodných príkazov).
Homebanking
Jedná sa o predchodcu internetbankingu. Cez počítač doma alebo v kancelárii umožňuje prístup k účtu. Užívateľ tejto služby však potrebuje mať v počítači nainštalovaný špeciálny software od banky. Spojenie s bankou funguje len z tohto počítača.
Internetbanking
Najvýhodnejšia služba elektronického bankovníctva. S bankou je možné spojiť sa z ktoréhokoľvek počítača s pripojením na internet, v ktorúkoľvek hodinu a z ktoréhokoľvek miesta na svete. Odborníci však neodporúčajú robiť bankové operácie z verejných miest (napr. netkaviarne), pretože nie je zaručená ochrana vašich osobných údajov a prístupových krokov k účtom.
Výhody e-bankovníctva
Týmto spôsobom sa dajú pohodlne, rýchlo a kedykoľvek zisťovať aktuálne stavy na bežných účtoch, pohyby na účtoch za vybrané obdobie, tlačiť výpisy a prehľady prevodných príkazov, zadávať prevodné príkazy (jednorazové, trvalé aj inkaso), je možné vytvoriť si šablóny najčastejšie používaných príjemcov platieb, objednať platobné karty so stanovením denného limitu a nastaviť SMS notifikáciu na mobilný telefón.
Niektoré banky umožňujú aj vykonávať medzinárodný platobný styk cez internet, alebo zriadiť si termínovaný vklad.
Čo stojí e-bankovníctvo?
Medzi bankami na Slovensku je rozdiel v poskytovaní služieb pmocou e-bankovníctva aj vo výške poplatkov. Všetky však tieto služby ponúkajú výhodnejšie a lacnejšie, ako otie isté operácie vykonané na pobočke banky. Klienti však takto ušetria nielen na poplatkoch, ale aj na cestovnom, spotrebe pohonných hmôt a parkovnom a v neposlednom rade ušetria čas.
Je e-bankovníctvo bezpečné?
Banky robia všetko preto, aby bolo. Prístup k účtom a k údajom klienta je niekoľkonásobne chránený. Každá banka má svoj systém a ten je predmetom bankového tajomstva. Banky využívajú kombinácie viacerých bezpečnostných opatrení (prihlasovacie meno, heslo, číslo klienta, šifrovací kľúč, GRID karta..atď.)
Ďakujem za pripomienku - máš pravdu, Simika, systém Paypal by sa tiež do moderných platobných nástrojov hodil doplniť.
Snáď to stihnem zajtra...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no, hodil, veru, lebo aj ja sa radim k Paypalu neznalym a rada sa poucim.
Eva
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pripadne aj google checkout. Nieco podobne ako paypal, pouzivam obe a som velmi spokojna. Obe metody maju aj pravnu ochranu, takze su naozaj velmi spolahlive a bezpecne
Velku vyhodu vidim v tom, ze v sekunde ako posles peniaze, tak v tej sekunde ich ma druha strana prijate. Ziadne cakania dva, tri, styri dni aj ked peniazky posielas kdekolvek po svete.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jasne, doplním aj to
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
kokso, a ja kde zijem??
Eva
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
to je v pohode, strasne vela ludi na slovensku o tychto metodach nevie
Ale pritom po celom svete sa uz roky bezne pouzivaju, to je normalne, k nam sa vsetko dostane neskoro..
Dokonca, ked som si otvarala podn. ucet v tatrabanke, tak som sa pytala, ci moja platobna karta podporuje platbu v systeme Paypal, tak pani pracovnicka pozerala na mna ako bager na tvrdu hlinu. Potom mi jej kolega odpovedal, ze ano a jej vysvetlil co to je.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
uff, to mi odlahlo, ze nie som jedina analfabeticka
Eva
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ale co siii Si uuuplne v pohode
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nuž, Simika, dopadla som rovnako, keď som si chcela v tej istej banke vybaviť embosovanú kartu. Podarilo sa mi to až na druhý pokus... Asi chyba v komunikácii... Alebo čo
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tam sa mi uz par krat stalo, ze nevedeli o com hovorim. Nehovoriac o tom, ked sme sa boli pytat na uver. MM odpovedal jej, nie ona jemu. Nuz, asi naozaj chyba v komunikacii a v neposlednom rade zjavne chybajucich informaciach
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Aj to je možné
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Simika, pustila som sa dnes do toho. A pomerne rýchlo som zistila, že napísať o Paypale stručne a jasne tak, aby tomu rozumeli aj tí, ktorí sa s týmto systémom ešte nestretli, je takmer nemožné. Našla som teda link, kde je všetko veľmi jasne a podrobne vysvetlené.
http://dennik.inet.sk/clanok/5513-paypal-prevrat-v-nakupe-cez-internet/
PayPal je vlastne systém, ktorý umožňuje posielať peniaze medzi inými PayPal účtami a medzi jednotlivými lokálnymi bankami. Výborne sa to dá využiť napríklad ak chcete poslať niekomu peniaze do Českej Republiky a nechcete platiť poplatok vo výške 400 Sk za prevod do zahraničia. Vtedy jednoducho pošlete z banky peniaze cez svoj PayPal účet na PayPal účet do Česka a tam si daný človek za poplatok prevedie peniaze z PayPalu na svoj bankový účet.
Hlavná myšlienka tejto platobnej peňaženky je vlastne v tom, aby zákazníci napríklad v aukcii na eBay nemuseli používať debetnú kartu/kreditnú kartu a tak mohli platiť absolútne anonymne. Ich kompletné osobné údaje má iba spoločnosť PayPal a žiadnym tretím stranám ich neposkytuje v plnom rozsahu.
Ďalšie výhody sú napríklad v tom, že celý platobný proces je niekoľkonásobne urýchlený a zároveň bezpečnejší, nemusíte zadávať číslo kreditnej/debetnej karty a teda sa nemusíte obávať, že vás niekto okradne. Skrátka obchodom, ktorým zaplatíte cez PayPal môžete dôverovať a v prípade, že sa vás aj tak pokúsia nejakým spôsobom podviesť, PayPal vám garantuje navrátenie peňazí v plnom rozsahu do 90 dní.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Z toho istého dôvodu, ako som napísala v komentári vyššie, jeden link o systéme Google Checkout: http://www.itnews.sk/spravy/internet/2006-06-30/c95705-vazna-konkurenci…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo super aspon takto
Ide hlavne o to, aby sa to dostalo do podvedomia ludi, minimalne teraz zien na NM, ktore budu mat zaujem si to precitat a byt trosku ,,modernejsie"
Ano mas uplnu pravdu, ze rozpisat paypal alebo google checkout strucne a jasne je tazke. Aj v opise to znie ako dost komplikovane, ale pritom je to neskutocne jednoduche Ja som to mala zavedene behom dvoch dni z pokoja domova
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No, veď to - buď o tom napíšem stručne (a v tom prípade nie je dostatočne jasne), alebo to napíšem jasne (a v tom prípade nie stručne). Odcitovala som vyššie podstatu týchto platobných systémov a kto chce, môže si prečítať aj ten linknutý podrobný pokec k tomu
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo
Eva
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Super praca, Geo
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Anka, si si istá tým údajom o prvých platobných kartách? Lebo ja som mala platobnú kartu Slovenskej sporiteľne určite už skôr, bol síce tuším iba jediný bankomat - pri tej pobočke v meste oproti Manderláku. Hoci si netrúfnem povedať presne rok, ale muselo to byť nejak okolo ´86-teho. V ´92 sa narodil synátor a to už som mala tých kariet niekoľko a mohla som si dovoliť aj "politiku" do obchodov, kde neberú kary nechodím.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Adus, tento údaj som prebrala z materiálov, ktoré mám k dipozícií ako lektorka ŠRF. Sú to veľmi kvalitne spracované materiály a doteraz som v nich nenatrafila na žiadny údaj, o ktorom by som mala dôvod pochybovať a preverovať ho.
Údaje, ktoré čerpám mimo týchto materiálov, preverujem.
Po tvojej poznámke som pogooglila a máš pravdu - chybička se vloudila...
Ďakujem - hore v texte opravujem
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phCo…
Prvá platobná karta bola vyrobená z plechu v roku 1914 americkou telefónnou a telegrafickou spoločnosťou Western Union Telegraph Company. Umožňovala svojim klientom telefonovať a posielať telegramy bez okamžitého platenia. Zákazník potom obdržal súpis telefonátov a telegramov s celkovým súčtom za zrealizované služby, ktoré potom jednorázovo zaplatil šekom alebo príkazom z banky.
Prvú bankovú platobnú kartu, ako ju poznáme dnes, vydala v roku 1951 The Franklin National Bank z New Yorku. Ich výroba bola pomerne nákladná a očakávaný zisk neprichádzal. Banka ich vydávanie zastavila.
V uvádzaní bankových platobných kariet do obehu bola omnoho úspešnejšia Bank of America. V roku 1958 vydala svoju prvú bankovú platobnú kartu a po dvanástich mesiacoch už túto kartu vlastnil jeden milión klientov. Tento úspešný projekt sprístupnila banka v roku 1966 ostatným americkým bankovým inštitúciám a jednej anglickej banke. Bankové platobné karty sa tak dostali aj do Európy.
História bankových platobných kariet v bývalom Československu sa datuje k roku 1968, keď cestovná kancelária Čedok začala vo svojich pobočkách akceptovať zahraničné platobné karty. Na vydanie prvej bankovej platobnej karty v bývalom Československu museli klienti čakať ďalších dvadsať rokov. Vydala ju Živnostenská banka a slúžila na bezhotovostnú platbu v sieti obchodov Tuzex.
Bankové platobné karty, ktoré mohli klienti využiť pri výbere finančnej hotovosti z bankomatov, začala vydávať vtedajšia Česká štátna sporiteľňa v polovici roku 1989. Od tohto obdobia si platobné bankové karty postupne získavali dôveru občanov a stali sa bežnou súčasťou bankových služieb u nás.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no, tak to je niečo úplne iné, vidíš, ja som vedela, že som ju určite mala skôr ako sa Mišiak narodil
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Adus, je to jasné - kráčala si aktívne s dobou
.
Ja som mala moju prvú platobnú kartu až v roku 1995. Menila som vtedy banku a pri tej príležitosti som požiadala aj o vydanie karty...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Anka



Tesim sa na clanok o platobnej metode Paypal. Velmi prakticka, rychla, bezpecna, oblubena (v inych krajinach), moderna a celosvetova platobna metoda. Uz sa pomalicky rozsiruje aj u nas, ja som si na nu velmi rychlo zvykla, len zial u nas ju malokto pouziva alebo vobec pozna