Dobrý deň,
v 06/2016 som sa dostala do skupiny vybraných ľudí, ktorí sa stali nadbytočným, takže som musela hľadať ďalšiu prácu alebo zobrať ponúkané odstupné. Našla som si prácu elektromechanika, ktorá bola fyzická – ručná práca (balenie motorových cievok) Pracovala som tam 3 mesiace, a nakoľko som mala bolesti,pálenie a tŕpnutie ruky v noci, a nárazové tŕpnutia aj cez deň, lekári mi navrhovali operáciu karpálneho tunela., nakoľko na mi boli na EMG zistené zhoršené výsledky.Túto chorobu som už mala diagnostikovanú roku 2014. Dňa 10.10.2016 som bola operovaná na karpálny tunel. Bolesti ruky ustúpili, ale od operácie mi stále trpnú končeky prstov 2,3,4 na pravej ruke, čo som pred operáciou nemala. Po operácii som bola PN 7 mesiacov. Pred nástupom do práce ma poslali na preventívnu prehliadku, ktorá skončila tak, že som mala zakázané preťažovať ruku, dvíhať bremená, plus mám aj ďalšie obmedzenia. Bola som aj na pracovnom lekárstve, kde mi napísala p. doktorka vyjadrenie, že práca elekromechanika je nevhodná. Nemohla som nastúpiť do práce, čakala som doma, kým sa mi zamestnávateľ ozve, a ponúkne prácu adekvátnu zdravotnému stavu. Nakoniec mi ponúkali prácu vodiča nákladného auta (smiešne – 51 ročnej žene, bez vodičáka sk C) a predáka na železničnej doprave, ale personalistka ma hneď aj upozornila, že na toto pracovné miesto sú také požiadavky, aby zamestnanec prešiel rôznymi funkciami na doprave. Napriek tomu som išla pozrieť na to pracovné miesto a tam mi vedúci ukázal kanceláriu, kde za stolom už sedel jeden pán, ktorého mi tak predstavil, že on bude vykonávať túto prácu. No to bolo nepríjemné, napriek tomu, že som vedela aké sú požiadavky na to pracovné miesto. Personalistku som sa aj opýtala, že prečo mi ponúkali také pracovné miesto, ktoré už je obsadené? Vyhovárala sa na systém, že sa to vraj ešte nedostalo do systému. Na personálnom mi hneď aj navrhli ukončenie pracovného pomeru dohodou zo zdravotných dôvodv, lebo mi nevedia dať prácu. Bolo mi aj to povedané,že keď sa nedohodneme na rozviazaní pracovného pomeru dohodou, tak aj tak dostanem výpoveď a nedostanem toľko odstupného. Tak som sa rozhodla podpísať dohodu. Predtým som však ešte išla ešte raz na pracovné lekárstvo na konzultáciu s p. doktorkou ohľadom toho, či môžem žiadať o uznanie choroby z povolania (karpálny tunel), nakoľko od roku 1988 nepretržite do roku 2016 som robila v kancelárii ako referent. Zo začiatku sme písali na písacom stroji a potom na počítači. Ja osobne si myslím, že od toho mi vznikla táto choroba a kvôli tejto chorobe som stratila aj zamestnanie. Nedá mi pokoja, že odrobím na jednom mieste 28 rokov, (v kancelárii) dostanem chorobu ruky – karpálny tunel ( rok 2014) a nakoniec keby som požiadala o uznanie choroby z povolania, tak ani mi neuznajú chorobu z povolania. Prosím Vás o vyjadrenie sa k postupu zamestnávateľa aj p.doktorky na pracovnom lekárstve.
Dobrý deň,
v zmysle ustanovenia § 63 ods. 1 písm. c) zákonnika prace môže dôjsť k skončeniu pracovného pomeru, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; to neplatí, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo pracovný úraz si spôsobil zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť.
V zmysle ustanovenia § 195 ods. 4 Zákonníka práce platí, že "za škodu spôsobenú zamestnancovi chorobou z povolania zodpovedá zamestnávateľ, u ktorého zamestnanec pracoval naposledy pred jej zistením v pracovnom pomere za podmienok, z ktorých vzniká choroba z povolania, ktorou bol postihnutý. Choroby z povolania sú choroby uvedené v právnych predpisoch o sociálnom zabezpečení (zoznam chorôb z povolania), ak vznikli za podmienok v nich uvedených." V zmysle ustanovenia § 8 ods. 2 Zákona o sociálnom poistení platí, že ,,Choroba z povolania podľa tohto zákona je choroba uznaná príslušným špecializovaným pracoviskom podľa osobitného predpisu, zaradená do zoznamu chorôb z povolania uvedeného v prílohe č. 1, ak vznikla za podmienok uvedených v tejto prílohe. Zamestnancovi zamestnávateľa podľa pri plnení pracovných úloh alebo služobných úloh alebo v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh alebo služobných úloh, alebo po b) fyzickej osobe uvedenej pri činnostiach uvedených v tomto ustanovení alebo v priamej súvislosti s týmito činnosťami. Choroba z povolania je aj choroba, ktorá bola zistená pred jej zaradením do zoznamu chorôb z povolania, najviac tri roky pred dňom jej zaradenia do tohto zoznamu. Poškodený na účely poskytovania úrazových dávok je zamestnanec zamestnávateľa, ak utrpeli pracovný úraz alebo sa u nich zistila choroba z povolania.,, To znamená, že, aby Vám bol priznaný nárok na úrazové dávky v dôsledku choroby z povolania, je potrebné splnenie podmienok uvedených vyššie. JUDr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte