Dobrý deň,
zdedili sme so sestrou po mame byt a dlhy. Dlhy tvoria odhadom jednu tretinu ceny bytu. Byt sa nachádza ďaleko od môjho bydliska, chcela som ho sestre prenechať. Po zistení, že ostali aj dlhy, sme sa so sestrou dohodli, že byt predáme a ja jej nechám moju polovicu peňazí, čo ostanú po splatení dlhov. Dlhy nie sú ako ťarcha na byte, sú len na dedičskom uvedené ako exekúcie. Tu som urobila chybu, mohla som sa dedičstva vzdať v jej prospech, ale nechcela som ju v tom nechať samú. Chyba. Hovorila som s exekútormi, nemajú problém počkať, kým sa byt predá. Problém nastáva v tom, že mám pocit, že sestra sa do predaja nehrnie. Všetky účty, čo chodia na byt platím ja, mám s tým len výdavky, a rada by som sa toho zbavila. Je možné, aby som previedla byt darom na sestru s tým, že tam bude ťarcha - exekúcie? Mám hovoriť s exekútormi, nech to zapíšu do katastra, alebo mám ja nejakú možnosť ako sa zbaviť bytu aj dlhov? Nechce sa mi ísť do hádky so sestrou, ona na jednej strane tvrdí, že cenu za byt znížila v inzeráte, ale ja som to našla zatiaľ len za pôvodnú cenu, ktorá bola nadhodnotená. Po tom, čo mama spravila - roky rokúce mi klamala do očí, už nedokážem tak ľahko dôverovať. Ako z toho von, tak aby mi neostali na krku exekúcie a náklady na byt, v ktorom nik nebýva. Ďakujem.
Dobrý deň,
po prevzatí dedičstva, ste sa stali spolu so sestrou dlžníčkami. Ako dlžníčka v zásade môžete previesť svoj podiel na zdedenej nehnuteľnosti či akýkoľvek iný majetok na príbuzného alebo iné osoby, avšak takýto Váš úkon môžu napadnúť veritelia odporovacou žalobou tým, že sa môžu domáhať, aby súd vyslovil, že určitý právny úkon (napr. darovanie), ktorý ste urobili ako dlžní, je voči nim, ako veriteľom právne neúčinným úkonom. Svoj podiel môžete previesť na Vašu sestru alebo na tretiu osobu, ale bude nutné si zabezpečiť súhlas súdneho exekútora. Tým však Vaše dedené dlhy nezaniknú. Ak nedokážete uhradiť dlhy, ktoré ste dedili naraz, odporúčam Vám dohodnúť sa s exekútorom a oprávnenými z exekúcie na splátkovom kalendári.
Po doručení upovedomenia o začatí exekúcie totiž platí, že dlžník nemôže nakladať s majetkom podliehajúcim exekúcii okrem nakladania s cieľom uspokojenia pohľadávky oprávneného, teda veriteľa.
Ak som však správne pochopil, zatiaľ ste vlastníčkami bytu obe, preto Vám odporúčam, keďže teda máte záujem na predaji bytu, aby ste sa pokúsili kupca hľadať aj Vy a následne z výťažku z predaja, aby ste uhradili exekúcie. Prípadne, ak by nastala situácia, že Vaša sestra by si to s predajom rozmyslela, ako podielová spoluvlastníčka máte nárok sa so sestrou na vyporiadaní podielového spoluvlastníctva dohodnúť, resp. podať návrh na vyporiadanie na súd.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte