reklama

Kto bude posledný je zhnilé vajce


reklama

Je ctižiadostivosť našich detí, daná geneticky, alebo je ovplyvnená výchovou a vzťahmi v rodine? Kedy hovoríme o „zdravej“ súťaživosti a kedy môže napáchať škody. Opýtala som sa psychologičky pani doktorky Evy Reichelovej.

Ak mám odpovedať priamo na vašu prvú otázku, musím zdôrazniť, že ctižiadostivosť nikdy nie je vrodená, vždy je získaná, rodičia ju „vypestujú“ u svojich detí. Dediť sa môže len sila nervovej sústavy, intenzita toho, ako veľmi chce byť niekto ctižiadostivý.

Prvé známky súťaživosti sa prejavujú u detí v období, keď sa začína formovať ich vlastná identita, vlastné „ja“. Uvedomujú si svoje možnosti, potreby, pocity a učia sa ich presadzovať, alebo dávať najavo, napríklad silným plačom. Dieťa tak získava prvé skúsenosti s tým, ako dosiahnuť veci, po ktorých túži, ktoré sú pre neho dôležité. Takto sa postupne v jeho vedomí dotvára vnútorný scenár, ktorý sa neskôr prejaví ako ctižiadostivosť.

Všetky prejavy súťaživosti, „Chcem byť prvý, chcem byť najlepší, chcem byť dobrý, chcem byť múdry“ súvisia s vývinom vlastnej identity. Je to vec veľmi dôležitá a rodičia sa musia naučiť jednoducho a ľudsky reagovať na takéto prejavy u svojich ratolestí. Ja ako psychológ nesúhlasím s tým, ak rodičia svoje malé dieťa podporujú v tom, že môže všetko, že má všetko a že je najmúdrejšie a najlepšie. Nechávajú tak svoje dieťa v pasivite a v názore „Ja som skvelé“. To sa v neskoršom veku dostáva do vnútorného konfliktu, chce mať výsledok za každú cenu, ale bez vlastnej aktivity, bez vlastného pričinenia. Toto je nesprávna forma ctižiadostivosti.

Na druhej stane je dobré, ak u deti v rannom veku vznikajú prejavy súťaživosti, ak chcú vyhrať, ak sa chcú veľa naučiť, podobať sa starším súrodencom alebo rozprávkovým postavičkám. Vlastnými skúsenosťami si zisťujú svoje schopnosti a hranice. Takáto súťaživosť podporuje normálny psychický vývin dieťaťa, jeho vôľu učiť sa, niečo skúšať, niečo spoznávať. Dieťa si s každou výhrou posilňuje vlastnú identitu. Nemal by to však byť jediný zdroj napĺňania jeho vnútornej istoty. Tu musí správne reagovať rodič, predovšetkým v situáciách, keď sa nesúťaží, ale žije. Žiadne podmieňovanie, žiadne porovnávanie nepatrí do vzťahu rodič - dieťa.

V dnešnej dobe sa často stretávam s problémom, keď rodičia vzťah k dieťaťu zamenia za „Ja ti to kúpim, ja ti to dám a tu máš.“ To nie je správne. Deti ktoré sú zahlcované množstvom vecí, chcú mať v budúcnosti veľa, mať viac ako ostatní, ale tak, že im to niekto dá. Akoby rodičia vymazali ich vôľu, časť ich identity „Ja to chcem urobiť, ja to chcem dokázať“. Vzniká tak pasívne - konzumný postoj k svetu, už aj malých detí.

Iné je ak chce byť dieťa šikovné vlastnou snahou „Ja chcem preto niečo urobiť“ V jeho vedomí vzniká veľa priestoru pre jeho vlastnú tvorivosť, fantáziu, uvažovanie. Len je potrebné dávať pozor, aby si takto neriešil svoj vnútorný konflikt, napríklad, že sa v každodennom živote cíti odstrčený, nepovšimnutý. Podobný problém trápi aj deti, ktoré chcú byť veľmi dobré. Takým to nevedomým spôsobom, chcú upútať pozornosť svojich rodičov. Najprv chce byť dieťa dobré a potom chce mať samé jednotky. Tiež to súvisí s ctižiadostivosťou, ale na pozadí ktorej, je predovšetkým permanentné získavanie priazne svojich najbližších. V takých to situáciách sa musí rodič naučiť reagovať na dieťa, aj keď nie je práve dobré alebo nedostalo jednotku. Potom dieťaťu ostane vôľa robiť, učiť sa a chcieť. Toto je vítaná forma ctižiadostivosti, predovšetkým pre rodiča.

Často chodia ku mne deti, ktoré rodičov na seba upozorňujú iným spôsobom. Robia všetko naopak, nejdú do školy, neučia sa, nebudú sa prispôsobovať, klamú. Je to ich originálna ctižiadostivosť, ktorou na seba upozorňujú svoje okolie, pretože chcú byť niečím výnimočné. Tieto deti si kompenzujú svoje vnútorné pohnútky, ktoré nie sú dlhodobo uspokojované najbližšími, ako je napríklad citový nezáujem, chýbajúci kontakt s rodičom.

Súťaživosť patrí aj k súrodeneckým vzťahom. Každé dieťa svojim originálnym spôsobom bojuje o priazeň rodiča. A keď cíti, že sa mu dostáva menej priazne, môže chcieť byť lepšie, aby si ho rodič všimol a aby bolo pochválené. Je to zdravá súťaživosť. Ak však dieťa upútava pozornosť rodiča, len vtedy keď je prvé, keď je dobré, tu už rodič zlyháva.
Nie je zdravá ani hraná dobrota jedného súrodenca voči druhému, vždy je lepšie keď sa dieťa správa primerane svojmu veku a povahe, aj keď kričí, alebo zlostí. Ak majú rodičia viac detí, musia sa snažiť byť ku všetkým deťom rovnako spravodliví, aby podporovali, len ich zdravú súťaživosť, spontánnosť a emočné kontakty.

Neprimeranú súťaživosť, môžu sprevádzať okrem afektovaných reakcií aj tráviace ťažkosti, alebo bolesti hlavy. Takéto prejavy sú už neurotického charakteru, to znamená, že telo si bolesťou kompenzuje vnútorné napätie, ktoré môže súvisieť aj s pocitom „Nie som dosť dobrý. Nikto ma nechce, nikto ma nemá rád.“ Tráviace problémy sa objavia vtedy ak, dieťa nevie „prehltnúť“ napríklad to, že v triede už nie je najlepšie, že prehráva. Bolesti hlavy spôsobuje skôr napätie, také vnútorné očakávanie, byť prvý vo všetkom, alebo strach zo zlyhania. Pre dieťa je to veľmi záťažové.

Ctižiadostivosť je vizitkou našej doby a našej rodičovskej výchovy. Deti sú veľmi súťaživé, porovnávajú sa a závidia si, závidia kto čo má. Do úzadia sa tak dostáva vzájomný kontakt s rodičom, láska a pochopenie toho druhého.


reklama


reklama

Kamila, St, 17. 05. 2006 - 12:33

Vážne ma už zlostí, večné súťaženie mojích detí: "Kto bude prvý v pyžame!", "Kto bude prvý pri aute". Čakám, kedy si kosti dolámu. Viem, že môj mladší syn ešte keď chodil do škôlky, tiež musel byť všade prvý, inak bol plač. Jeden večer mi zahlásil, že on chce byť múdry. Zaujímavé sú ešte debaty mojich detí. Starší syn by chcel veľa mať, keď bude veľký: auto Lamborginy(nemám tušenia ako sa to píše, ale určite veľa stojí) a čriedu tigrou ... Má úžasnú hlavu, ale je pohodlný(asi po mne), takže neviem kam sa dopracuje so svojím prístupom a náročnou povahou. Dcéra je tiež šikovná, ale na rozdiel od synátora pristupuje k životu aktívne, tá to skôr niekam dotiahne. (aj som si odpovedala na otázku, prečo som tam, kde som)
To bol dôvod prečo som sa psychologičky opýtala na súťaživosť a ctižiadostivosť malých detí.

majas, St, 17. 05. 2006 - 13:03

O synátora sa neboj, hlavne že má v hlave, zvyšok sa ukáže neskôr, niekedy aj motyka vystrelí.
Ozaj debaty detí sú veľmi zaujímavé, momentálne má dcéra druháčka obdobie čím budem, keď budem veľká (nadhodili im to v škole) tak už padlo predavačka, modelka, bankárka, moderátorka v TV, čašníčka.
Tak sa jej tak primerane snažím ozrejmiť čo to ktoré povolanie obnáša a vynáša Úsmev.
Tiež sa mi páči keď riešia kto si kde postaví dom, tak pokukujú po okolitých nezastavaných pozemkoch, pozitívne je, že si ich postavia vedľa seba a dievčatá plánujú mať deti.
Syn sa ma zase pýta, kedy si kúpim nové auto.
Vrátim sa k téme "Kto bude prvý", tak ani u nás to nie je inak, niekdy pre odvrátenie úplnej katastrofy idem do takých absurdností, že vyhlásim, že syn je síce druhý, ale prvý z chlapcov, alebo sa deti hádajú o tom, či môžu byť dvaja prvý....
U nás sa pre istotu bojuje aj o to, kto bude mať tanieri viac krupice, tá najmenšia ju nezje ani z polovice, ale musí mať, ona čo sa týka zavisti je na tom teraz najhoršie, dúfam z toho vyrastie, lebo to je niekedy strašné, závidí aj vodu v pohári.

Zuzana, St, 17. 05. 2006 - 14:17

Zuzana

No hneď Vás upokojím, že čoskoro príde čas, keď poviete, - Kto bude prvý v kuchyni?-Je úplne jedno, čo po nich bude chcieť, ale budú čušať a určite sa nebudú predbiehať, alebo pošlete jedného sprchovať sa a ten hneď povie:-A prečo musím byť ja prvý?-
ALe nie je to až také zlé, často sa aj sami ponúknu, aby niečo pomohli a svoje úlohy si plnia fakt dobre-veď ktorého rodiča nepoteší, keˇd je dieťa šikovné a aj pozorné. My by sme nemuseli mAť ani žiacku knižku, lebo len sa otvoria dvere a už hlásia , čo bolo v škole, takže žiacku častokrát podpisujeme možno aj raz aza mesiac.
Ale hoci sú obaja naši synovia hyperkineti, každý sa prejavuje úplne inak-starší-stále niečo študuje, -myslím tým prgramovanie a teraz konkrétne Javu-a už mám kockaté hlavy doma 2-to nemyslím ako urážku, ale ako ocenenie technického myslenia a som rada, že majú aj srdiečko...a ten mladší-ten sa chce vyrovnať staršiemu vo výkonoch-napr. tenis, klavír...ale zabúda, že má o 3 roky menej ...a je na seba neskutočne náročný-keď mu nejde podanie, tak je schpný aj 200x podať, alebo až kým mu to nejde...ale zato je väčší nerváčik-z tej prísnosti na seba sa niekedy podcení a nevie prehrávať.
Ale súrodenecká rivalita je neskutočná , však hneď ako sa narodil druhý syn sme si povedali, že nikdy nepovieme, že starší má mať viac rozumu a ustúpiť a mladšiemu sa nebude všetko prepáčovať, len preto, že je mladší...Je to ťažké, ale SNAŽÍME sa medzi nimi nerobiť rozdiely...z toho vyplýva-do sporu vstupujeme až vtedy, keď už ide o život...a niekedy aj skôr, keď ide o život nám...
PS: RAz sa budeme na tom smiať aj so svojimi dospelými deťmi.

Amalka, So, 22. 09. 2007 - 13:46

ale ja som chcel byt prvy... ach, aka dobre znama veta. A kolko placu sa okolo dokaze narobit. Traja skoro rovnaki cloviecikovia u nas superia dennodenne. A nielen doma. Aj v skolke, po novom v skole. Kristian mi po troch dnoch skoly oznamil, ze ucitelka je sprosta, lebo on sa stale hlasi a ona ho nikdy nevyvola Prekvapenie , spokojne mozme zalozit ulik pre vcelicky, ktore nosi domov za usilovnost a aktivitu. Niekedy je vsak lenivy ako pes a nejde sa k nicomu pohnut. Dodnes som neprisla na to, kde je jeho hranica a co zapricinuje nahle zmeny aktivity a pasivity. Daniel to je podobne kafe, i ked na iny sposob. Tiez netusim na akom principe funguje jeho chcenie alebo nechcenie. Niekedy je taaaakyyy ochotny a inokedy nim nic nepohne. Nuz a Nely... najmladsie dieta, dievca vyrastene medzi vlkmi Veľký úsmev , ta vie ako na vec - zvresti a chlapci skacu ako si zmysli.

som v papradí

Gitka S, St, 26. 09. 2007 - 09:56

Ja iba toľko, že moja malá teda druháčka chce byť roztlieskavačka, a možem ja vysvetľovať, že to nie je žiadna budúcnsť, holt s ňou nepohnem.

Zuzana, St, 26. 09. 2007 - 10:04

Gitka, ani s nou nehyb, nech sniva....ked prestaneme snivat, prestaneme zit a zacneme prezivat a ....mozeme mat aj miliony a prehrali sme....a pokail poznam Teba, tak Ty vitazis a neprehravas, tak po kom by bola teda Tvoja dcera, ak by sa vzdala svojho sna?????Mrkám

beruška, St, 26. 09. 2007 - 10:32

Jéj, aj moja dcéra chce byť najnovšie roztlieskávačka. Veľký úsmev Lenže, ona má už 15Prekvapenie Prekvapenie Prekvapenie . K tomuto "náročnému povolaniu" sa dopracovala cez - presne v tomto poradí - učiteľku, architektku, právničku, účtovníčku, kozmetičku - vizážistku a čašníčku. Teraz je deviatačka a my stále nevieme na akú školu ju dať.

A čo sa týka súperenia, najväčší problém u nás bol s výškou. Tá sa ale bohužiaľ nedá ovplyvniť vôbec ničím. Staršia Paťka bola vždy na svoj vek trošku nižšia (a bohužiaľ aj menej sebavedomá) a o dva roky mladšia Miška ju veľmi rýchlo začala dobiehať. A tak sme sa každú chvíľu merali, aby si Paťka overila, že je, aj keď len o 2-3 centimetre, vyššia. A tých rozhovorov na tému: "dobrého je všade málo" a pod. Teraz však prestala rásť (má 15r. a 150 cm) a Miška je už o 4 cm vyššia. Našťastie, vyzerá to tak, že sa s tým Paťka celkom vyrovnala.
Ale výška nie je jediný problém. Baby sú totiž úplne rozdielne. Paťka je vážnejšia, trošku samotárska, menej sebavedomá , zodpovednejšia a lepšie sa učí. A preto, že je staršia, tak keď sú samé doma, okamžite sa z nej stávam ja, a to sa Miške rozhodne nepáči....
Miške, napriek tomu, že má dyslexiu kombinovanú s poruchou sústredenia a lenivosťouÚsmev, sebavedomie rozhodne nechýba, je veľmi spoločenská, veselá a najnovšie aj stráááášne papuľnatá.
Vlastne od malička sa neustále hašteria, robia si napriek a otravujú ma s otázkami, či to "druhé idivíduum s nami naozaj musí bývať".
A ja len tíško dúfam, že kdesi v hĺbke svojich srdiečok sa predsa len majú rady...

evika, St, 26. 09. 2007 - 10:04

Moje ratolesti sa rozplačú keď ten druhý predbehne prvého /to čo je za vetu?/. V čomkolvek. Malá začne byť protivná /poväčšinou je druhá, lebo musí medzitým povedať všetko, čo ju napadne/, malý sa rozplače, lebo AĎka naňho kričí...
A také že nikto ma nelúbi, nie som šikovná a nikto ma nechce... Aj to poznáme. Vtedy je to ťažké. AJ pre mňa:-/

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama