Mamy skolopovinnych deti, mam na Vas otazku. Ako su Vase deti na tom s povinnym citanim? A vobec s casom stravenym nad ulohami?
Mam druhacika, poobede napise ulohy, druhaci si mozu pisat vsetko i v druzine, takze toho ma doma maximalne tak do polhodinky, dalsiu polhodinu stravime rozhovorom o tom, co prebrali, prezeram zosity ... a sem - tam, nieco odflaknute, dam do zosita opravit, prepisat . Nie som puntickar, ale co je vela, to je vela
. Vecer nam citanie zaberie polhodinku. Pri citani maju spolupracovat i rodicia, obcas sa prestriedat, je to fajn, detuch pekne cita ciarky, bodky, priamu rec. Ziaci maju precitat /za rok/ 11 knih, pisu si citatelsky dennik. Na jednu knihu maju asi tri tyzdne. Znamena to citat takmer kazdy den. Strazievam deti, druhacika a stvrtaka, ti nemaju ziadne povinne citanie. Chcem si len porovnat Vase skusenosti. V nasej skole su deti posudzovane prisne, to vitam, tak som si skolu vyberala. V skole preberu vela, je ich len 11 v triede.
Blizi sa polrok, chcela by som si to trochu utriast u seba, pred rodickom, porovnat si kolko casu stravia Vase deti ucenim sa. I tie starsie. Mimoskolske aktivity ma take, ze doma sa na ne pripravovat nemusi. Akurat sa mi zda, ze toho maju dost. Risko je sikovny, nerobi mu problem napisat ulohy, citat, robit citatelsky dennik ... lenze ak by som chcela s nim nieco dotiahnut, ze mu nieco nejde - nemala by som kedy. Zda sa mi toho dost a radsej ho necham vyblbnut, nevedela - nechcela by som mu siahnut na cas, ktory ma sam pre seba. Po prichode z druziny(o tretej alebo o pol piatej, podla toho, ci ma kruzok), po ulohach, alebo pred povinnostami(vecernym citanim) je to asi 1.5 - 2 hodiny. Psychohygienu treba.
Mate nejake postrehy? Ako to u Vas vyzera s casom? Skolskymi povinnostami doma? Dakujem za komenty.
aj risko cital v prvaku len raz, druhykrat bolo zbytocne, davala som mu iny, precital par kniziek v prvaku. to je asi normalne, mne tiez mama vravela, ze som citala raz a potom mi dala knihu. druhykrat to slo spamati-a to ja mam velmi biednu pamat, doteraz sa naucit versik - vinsovacku nezvladam .
ucitelka aj vychovavatelka mi ale odporucili navstivit poradnu, sedi v prvej lavici, lebo kym sa nachysta, 3x sa mu povie aby sa pobalil a tak ...doma ziadny problem, ulohy sam pise, akonahle su okolo deti, zabuda na vsetko a rozptyluje sa. tak sa idem poradit ako potrenovat pozornost.
dakujem lia
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Navštíviť poradňu?...len preto, že sa hneď na prvý šup nenachystá na hodinu?...fu, to sa mi zdá-no, trošku divné, že Ti toto povedali kvalifikované pedagogičky ...naša učiteľka(teda triedna Tomiho)to akurát minulý týždeň spomínala na rodičku, ale nebrala to, ako vedu-len to bola reakcia na otázku jedného z rodičov, že pomaličky ani nevie, čo sa učia, lebo pz a učebnice im dáva domov len tie, z ktorých majú úlohy-ostatné zostávajú v škole...a tak to medzi rečou spomenula, že jej stačí, keď musí detičky minimálne 5krát upozorniť, aby sa pripravili na hodinu, nie to, aby ešte musela riešiť, keď by nemali všetky zošity a knihy na predmetoch. Ale nič viac-vie, že detičky v tomto veku sú také, aké sú...proste, učiteľka so správnym srdcom na pravom mieste. Zdá sa mi dosť tvrdé za toto "trestať" deti a gor, keď ešte sú tak malé. To je to rozptyľovanie-ale to asi vačšina detí v tomto veku.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
davala som risa do skoly, kde som vedela, ze budu mat vela pohybu a kde sa im budu ucitelia venovat. tato skola ma dobru povest. deti je 10-15 v triede, kedze mnohym z dediny vyhovuje mat deti v meste kde pracuju. mne zas vyhovuje, ze ma dobry spoj a ucitelky su prisne, deti su velmi dobre pripravene a bez stresu a su naucene pytat sa a dostavaju odpovede.
ja som mala takeho tusaka, ze to bude najlepsie. Aj tak detuch sedi od prveho rocnika v prvej lavici. Ja som s nim problemy nemala. Prikazy a poziadavky opakujem, povazovala som to za normalne, nie je to pes, aby som prikazovala a nevysvetlila. Nema doma problem a dost veci musi zvladat sam. V skolke som ho neobliekala, do tabora ho poslem, sama si ho na vyletoch ustrazim. Akurat v skole su okolo deti. par krat ho ucitelka pristihla pri nebezpecnej situacii, ked sa napriklad neodkontroluje, cestou na obed vybehne z radu deti, prebehne po ceste aby spoluziakovi vpredu posepkal nieco dolezite, a vratil sa ku svojej dvojici ... a ani si to neuvedomi. A par dalsich situacii. Podla mna / i uciteliek je bystry, mysli mu to, ale naotaca a narecni sa i na hodinach dost. Ked sa pyta ucitelka a to moje vie, nieze dvihne ruku, ale vyleti z lavice ako struna. 20x pocas vyucovania. Ostatni zvladnu posediadcky dvihnut ruku a prihlasit sa. Doma pri ulohach ho mozem nechat sameho, mam naucene ako ho motivovat, ako mu zadat pracu, kolko casu mu dat a obcas upozornit, ze cas sa mina. Ale niekedy mi dochadzaju napady a preto aj kvoli skusenostiam ucitelky a vychovavatelky so svojim hyperaktivnym uz dospelym dietkom som suhlasila s tym, ze navstivim poradnu a skusime potrenovat pozornost. Neberiem to ako utok na moje dieta, rozhovor bol konstruktivny.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ucebice nenosi vsetky?
super.
mne sa nepaci format ucebnic. A4 kniha a A4 pracovny zosit takmer na kazdu hodinu, k tomu male zosity a dalsie pomocky ... a taska je tazka. domov nosi vsetko, v skole si nic nenechavaju, vsetka priprava na dalsi den sa kona doma. co je ok ... az na tu tarchu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Maju neskutocne tazke tasky, skoro na kazdy predmet ucebnicu a pracovny zosit ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Veď to-tažké to majú neskutočne...preto aj učiteľka zvolila takýto prístup. Domov donesú len pz a učebnice, z ktorých majú úlohy-mne sa to vera takéto veľmi lúbi, a verím, že aj deťom. Veď koľkokrát domov nesú len dva pz, jeden malý a čítanku
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Len kratko, tiez druhacka, nemame povinne citanie, vacsinou nad ucenim netravime viac ako hodinu, casto menej. Ale mali by sme pisat diktaty, trenovat pocitanie, asi aj viac citat, ale zvlada to na jednotky tak take neriesim. Nezvladam uz , poobednajsie rozvozy mi daju zabrat. Mame rezervu v citani, to by sme mal viac ... ako len domace z citania.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dakujem. totizto, pocula som, ked sa niektori stazovali, kolko dieta - prvak, druhak - travi nad ucenim, tak mi to prislo vela. ja sa to snazim obmedzovat, lebo si myslim, ze by mal mat cas pre seba, to sa ukazalo uz od skolky, ze po dni plnom prikazov, sa nejak musi realizovat, inak je ZLE.
tie vase casy sa mi pacia viac, ako pocuvam z okolia . mozno sa co-to i zvelici. neviem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja mám tretiaka.Po druhý ročník čítavali doma zo šlabikára alebo z časopisu. V prvom ročníku tiež kázala učiteľka min. 5x, ale ani my sme to nedodržiavali. Presne ako váš prípad, vedel to naspamäť. V druhom ročníku mávali v šlabikári čítanie na min. 2 strany. To som bola rada, že aspoň raz prečítal. A teraz má nového učiteľa. Každý mesiac si majú vybrať jednu knižku a prečítať ju, alebo časť z nej. Potom na hodine píšu, o čom čítali. Zatiaľ prečítal skoro všetky encyklopédie, čo má. Že vraj nezáleží, akú knihu čítajú.
Úlohy si robí sám, pokiaľ prídem z roboty (to až v tomto ročníku ). Potom sa naučí (prírodoveda...) - ja vyskúšam a ak náhodou majú angličtinu, tak sa spolu učíme (on učí mňa
). Diktáty píšeme podľa potreby, t.j. teraz pri vybranných slovách. Najprv samotné, potom odvodené a poto chytáky.
A čas, možno hodina? Hodina a pol?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
diik. na anglictinu mate super system
. ucitela v dobrom zavidim. medzi ucitelkami od skolky, skoly to aj pre deti musi byt vitane
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
och, ako vám v dobrom závidím...moj starší má alergiu na učenie, a otec ho v tom ešte podporuje...keď sa spolu učíme, vlastne sa učím ja sama
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no jo. ked sa niekto zatne, trosicku poznam. drzim palce, nieco sa ziaka nalepi.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
povinne citanie som spominala i preto ... lebo ja som s nim mala velmi blbu skusenost. my sme totizto v skole necitali, len slabikar a knihy od mamy ... a ked nam od piatej triedy dali zoznam, ze povinne citat doma, zasekla som sa. odsekla som sa az po maturite
precitala som kvantum knih. vsetko mozne i nemozne ezotericke, beletriu, cudzojazycne knihy na zakladke som precitala vsetko od Zamarovskeho ... ale z povinnej literatury na ZS len dve knihy, na gympli tiez len dve. lebo som z nich mala referat. krasnu literaturu mam pritom velmi rada, dohnala som to vsetko po mature, aj teraz ju velmi rada citam. ale uplne nemozne reagujem na prikazy .
preto ma zaujimlo, ako je to u vas. detuchovi sa nie vzdy chce citat. ale nastastie to nie je vzdor, len proste je lepsie sa polhodinu valat po posteli a steklit, ako citat .
zatial dakujem za reakcie
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nastastie na nasej zakladnej namaju povinne citanie, alebo len o tom neviem,
ale urcite nemaju citatelske denniky, chvalabohu. Dcera a mladsi syn citaju o dusu, aj v cudzich jazykoch, starsi syn precital za cely zivot asi dve knihy?
Viem ze na strednej urcite mali povinne citanie, dcera citala vsetko, starsi syn ani nahodou.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
moj brat zacal citat az ako dospely. a ex tiez, prvu knihu co precital som mu kupila ja . riso ma snad viac precitane ako ti dvaja dokopy. cez prazdniny museli pisat prazdninovy dennik. kazdy 1 tyzden opisat na dvojstranku + obrazok. dost hroza donutit dieta cez prazdniny pracovat a ja nesystematicka ... tak som si podla fotiek spravila na konci prazdnin risovi prezentaciu, on si pospominal a opisoval, kreslil, co to sme dolepili foto ... a bolo
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pomoc, ulohy na prazdniny.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
U nás je to také rôzne. Tretiak povinné čítanie nemá, úlohy má spravené do hodinky, len keď je nejaký projekt, tak sa s ním bavíme dlhšie... ale doslova bavíme - tvoríme. Mladší úlohy nerád píše, tak mu to aj tak dlhšie trvá. Ale v poslednom čase sa to lepší Povinné čítanie budú mať v druhom polroku a budú robiť aj čitateľský denník. S čítaním u nás problémy nie sú. Teraz ako sa vonku nedalo nič podnikať, tak sme sedeli doma a čítali, aj decká samé, hlavne starší... Grázlika Gaba prečítal za 2 dni.
Dúfam, že raz prídu také víkendy, ako sme mávali s drahým pred deťmi, že sme nevyliezli z postele, každý si čítal a akurát se sa naťahovali, kto objedná pizzu... a že sa k nám pridajú aj junáci
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja mám teraz ôsmaka. Učenie bolo pre nás takmer od začiatku ťažšie. Je dislektik a disgrafik, tak sme trávili nad knihami viac. 2 hodiny cca. Bolo to dosť na také malé neposedné chlapča. Chcela som čas rozdeliť na dve etapy, ale bolo to horšie. Príliš sa rozptýlil a trvalo dlho, kým začal opäť pracovať. Jazyky mu veľmi nešli. Až teraz je to celkom dobré. Povinné čítanie mali až od 4. ročníka, ale vôbec ho to nebavilo. Dostali čítať knihy vhodné skôr pre dievčatá a toho môjho bavili skôr také záhady, encyklopédie a pod. Knihu na povinné čítanie sa snažil odkladať na poslednú chvíľu. Myslím, že učiteľ, ktorý nechá výber na deťoch má celkom dobrý prístup. Ako ôsmak už akosi nechce čítať. Nejaké povinné čítanie majú, ale nechávam to na ňom. Lomcuje s ním puberta a tak sa pri otázkach o povinnom čítaní doťahujeme až som z toho uťahaná ako kôň. Ostatné predmety zvláda samostatne a fajn. Občas ho "námatkovo" vyskúšam a niekedy príde sám, že nejde mi to pomôžeš prosím.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ahoj, tak ja si idem k tebe sypať popol na hlavu, lebo, moje "neviem, nestarám sa" ma počkalo v druhom stupni.
Prvák sme štandartne zvládli, prudký ľavák, jedno miminko na rukách, snažila som sa mu vytvoriť priestor, aby sa mohol sám učiť. Jediná priorita bola, aby mal kľud na učenie. Bolo jedno babatko, ja na vysokej, prišlo druhé a mladý sa učil a učil a ja som okrem žiackej knižky a vysvedčenia nevidela ani učebnice, no nech mi dal podpísať pracovný zošit. On si to sám manažoval, jednotky sa nosili, vo štvrtáku požiadal o celú sériu Grázlika Gaba - aj prečítal a to bolo tak všetko. Ja som nevedela nič ani o Hviezdoslavovom, len mi povedal, keď už bolo PO. Ani tašku som nechystala, ani nekontrolovala, nič... A všetci sme boli spokojní.
A v piataku ma to všetko krásne počkalo. Pretože som na rodičku počúvala ako rodičia pracujú s deťmi, rodičia trvali na kvalitných poznámkach, vyhodiť pracovné zošity, zrušiť projekty písané na počítači a ja som nevedela o ničom. Nikdy som sa so synom neučila, nikdy som ho neskúšala a tak som začala vytvárať tlaky a mladý sa už zmeniť nedá. Pracovať s ním nemôžem, pretože ignoruje poznámky, ak sú, sú strašné, žiaden systém v tom nemá, nikdy ho to nikto nenaučil, tak maximálne skončím pri buzerovaní, čo to má za poznámky, vytrhám strany a prepisuje znovu. Ja neviem, veď my sme sa učili, podčiarknúť, zvýrazniť, odrážky... a oni nič, resp. on nič. Ale zas to vnímam ako lenivosť, lebo keď dokáže urobiť perfektný projekt v PowerPointe s odrážkami, zvýraznením a vyňatím toho hlavného, tak to musí vedieť aj do toho zošita. A tak sa teraz trieme o poznámky, mladý nemá systém, učí sa výborne, ale bude mu to tak stačiť na strednej? Ťažko prinútiť dieťa, ktoré presviedča učiteľov, že poznámky nepotrebuje a jeho tatko mal na strednej na celé 4 roky jediný zošitok.
V šiestaku som bola na rodičovskom, sme ako rodičia hlasovali, aby mali na projekty zošity a vypracovávali ich ručne, nie na počítačoch z wikipedie, ale neprešlo to, lebo porád vypracúva na počítači, ale držím pusu, lebo prešiel na PowerPoint, tak tam som spokojná, keď sa vyhrá s animáciami. Vždy si rada pozriem výsledný projekt. Pýtali sme sa slovenčinárky na povinné čítanie a čitateľský denník, vyvalila oči, doteraz nezabudnem, že jedna kniha raz za polroka bohate stačí, som myslela, že zle počujem. A keďže to takto stačí, tak nedonútiš, čo sa poslížikuješ...
Ale skákala som dvametre50 cez sviatky ma popýtal posťahovať Julesa Verna, že bude počúvať audio a čuduj sa svete, teraz všade so sebou vláči knihu Dva roky prázdnin a pri posteli ma Deti kapitána Granta. Waukám si spokojne
A hlásim, že budem mať prváčku a mienim si to nepos...ť, naučiť dieťa na nejaký systém, naučiť spracovať poznámky a pracovať s nimi, mať o tom prehľad a všetko to, čo som nestihla.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dakujem aj za tieto skusenosti.
Iwa , to by bol genialny vikend
adris, knihy co maju citat su ok, babske i chlapcenske. u takychto malych deti je skor problem slovna zasoba, v Matkovi a Kubkovi kopec archaizmov a narecovych slov, dostali precitat i lubovolne 3 rozpravky z Dobsinskeho ... no uf. Pokial to nie je nejaky shitny novodoby vyber s holymi vetami, to to aj dospela hlava dostane zabrat . A to nehovorim o obsahu, zatial som pri forme
. Ale zvladol a rozpravky ho velmi bavili. V tomto su vyborne knihy aktualnych autorov-Grazlik G a pod., moderny slovnik, aktualna technika (este aj Opice z nasej police som vysvetlovala - magnetak
ked pesnicka nemala 4MB ale 7x10 centimetrov
, monoskop
toto 8rocne dieta uz nepozna)
crystall - 1 kniha za polrok ... a poznamka s vypracovavanim projektov - dobra tema na rodicka v dalsich rocnikoch. Ked robim ulohy so stvrtakom a vidim co robia - ci skor nerobia na informatike
, pokial sa tomu dieta samo doma nevenuje, nevie takmer nic. Hlavne, ze zakladaju konta - mail, socialne siete, ale ze by v tom vedeli tie deti chodit, to vobec. Pritom na to casto staci, aby im ucitel nebol brzdou
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
My máme doma prváka, takže povinné čítanie zatiaľ nehrozí. Čítame denne 2x jeden článok, viac nechce, aj to bol predtým problém, že prečo až 2-krát? Ale zistil, že ak to urobí, dostane jednotku. Učenie nám trvá asi pol hodinku, niekedy trocha viac, maximálne hodinu. Na škole majú taký systém, že úlohy, čítanie robia v družine, takže doma len zopakujeme, hlavne to čítanie, ináč píše veľmi pekne. Keď prídeme domov, najprv trocha oddych, cca 1,5 hod. až dve, väčšinou kreslí, počítač, alebo vonku, ak je pekne. Potom sa učíme, 10 minút trvá, kým začne, lebo sa mu nechce, a prečo prečo prečo musí číťať atď. . Potom mu vysvetlím, že mu tým vyhováraním beží čas a už to mohol mať hotové, tak potom prestane a takto to je každý deň. Na rodičovskom ho učiteľka pochválila, že je šikovný, tak sa teším.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tomino je druhák, chodí na matematickú školu-ale to budeme riešiť, ak bude chcieť(matiku miluje), až vo štvrtom ročníku. Čo sa týka učenia-hm, Tomi si robí domáce doma...v družine nie je schopný si úlohy napísať, tam sa nemôže sústrediť-pri úlohách musí mať kľud. Píše si ich sám-do cca trištvrte hodky, podľa toho, koľko majú úloh. Domov chodí cez zimu okolo pol piatej-je jedno, či je v družine, alebo má krúžok...vychádza mu to cca rovnako. Keď si napíše úlohy, ja skontrolujem-vačšinou sú oki, ale, ak je moc "vyblbnutý" z družiny a z vonku, tak máva úplné banálne chyby-hlava rozhádzaná, nevie sa sústrediť. Tak si sadneme, pokecáme, ako bolo, poprípade si pozrie najprv nejaký seriál prírody, respektíve dinosaurov. Potom pokračuje s opravami. Čo sa týka čitateľského, ten zatiaľ nemajú-aj my sme ho mali až neskôr...neviem presne, tretí, alebo štvrtý ročník. Čítanie učiteľka najprv kázala 10x(v prvom ročníku), no zdalo sa mi to zbytočné, keďže som po cca druhom, treťom prečítaní toho istého článku videla, že Tomi ho recituje naspamať-tak sme sa dohodli, že podľa potreby. Teraz v druhom už kázala čítať len 5x, ale my sme na tom tak isto-Tomi číta jeden krát, a musím priznať, nie každý deň. Knižky si požičiava z knižnice sám, číta si sám, čo chce a uzná za vhodné-minule si požičal 4 knižky a do týždňa boli "fuč". V lete ho beriem z družiny skôr(cca o tretej, aby sa vonku stihol vyblbnúť)-samozrejme, ak má krúžok, tak chodí domov okolo tej pol piatej. S učením problémy nemáme-to skôr ten krasopis...nebazírujem na tom, aby písal krasopisne, ale stačí, aby sa to dalo, ako tak prečítať-samozrejme, ak napíše nečitateľne, musí prepisovať. Večer v posteli číta rozprávky, poprípade domáce z čítania-ale, ako som písala...nie je to každý deň.
V posteli je o ôsmej, najneskôr o pol deviatej...na tom si cez týždeň potrpím.