reklama

Nocne mory alebo zachvaty zurivosti?

MarikaA , 07. 12. 2009 - 14:32

reklama

Ahojte, moja druha dcerka bude mat v januari 2 rocky, a od malicka je to usmievave, vesele, sikovne dievcatko, ale aj zaplakane. kojila som ju 21 mesiacov. Problem je v tom, ze najme v noci zacne plakat, potom kricat, az sa to zmeni na zvlastny zvuk, nejde ju vobec utisit, alebo zobudit, nechce byt na rukach, vtedy sa snazi vyrvat sa z narucia, a ked ju polozim, tak krici mama chce na ruky a dookola.Trva to asi 10-15 minut a zrazu pride moment a je zrazu kludna pyta si pit a postiska ma. Sme z toho zufali, a nevieme co mame pri tom robit. a preco vlastne ma take zachvaty. Je trocho bojazliva, boji sa psov a aked k nam prisiel Mikulas s darcekmi tak sa triasla a kricala aj potom ked odisiel. Mozte mi niektora poradit, mate s tym skusenosti? Neviem na koho sa obratit. Niekedy sa to opakuje kazdu noc a niekedy mame tyzden pokoj, stravu ma pestru, mlieko nepije len jogurtove probio napoje, ale nie vzdy. Myslela som ze je to nafuknutim tak jej davam espumisan, mozno je to tym co sa jej sniva? neviemSmútok Plačem


reklama


reklama

Vea, Po, 07. 12. 2009 - 14:43

Neviem ci ti poradim, ale moj syn maval take nocny mory asi od 6 mesiacov, on sa nikdy neprebral, len vrieskal, hadzal sa apodobne. Ked mal rok a nieco, sli sme s nim na neurologiu, tam mu robili aj eeg, nic sa nenaslo, akurat mal velmi nizku hladinu zeleza a to nam kazala neurologicka upravit, samozrejme s dodanym pyridoxinom (vitamin B6 - ten nam odporucila brat aj psychologicka, kedze maly ma hranicne ADHD)), aby sa lepsie vstrebavalo, navyse ma aj vplyv na nervovu sustavu .... trvalo nam to asi do 3 rokov, niekedy plac a krik presiel za 10-15 minut, niekedy sme bojovali aj hodinu .... ale kazala nam ho zobudit za kazdu cenu, boli aj stavy ze sme tvar umyvali studenou vodou aby sme ho prebrali, samozrejme ze si nic nepamatal .......

.... jednoducho z toho vyrastol, akoby dozrievanim nervovej sustavy....

Dcera ma teraz 2 rocky a obcas to chyti aj ju, ale je to uplne zanedbatelne v porovnani s tym, co sme si uzili s malym.

MarikaA, Po, 07. 12. 2009 - 15:12

Aj dcera ma malo zeleza, zeby to s tym suviselo? Chodili sme aj k neurologicke ale nic nam nezistila, vravela ze vsetko o.k. ale asi pojdem na kontrolu tak to spomeniem, dakujem za odpovede.

aleg, Po, 07. 12. 2009 - 14:45

Moja najstaršia dcéra to tiež robila v zhruba v tomto veku. Nedalo sa ju zobudiť a ak áno, plakala a kričala ešte viac. Tiež som bola z toho nešťastná, unavená a potom som si všimla, že keď cez deň zažila niečo vzrušujúcejšie(mohlo to byť aj niečo pre mňa nepodstatné), tak v noci viac "vystrájala" Myslím, že potom som aj niekde čítala, že citlivejšie deti "spracúvajú" zážitky v noci. Ja som sa ju vždy snažila len učičíkať, hladkala som ju. Keď trošku vyrástla, tak to prestalo samé.

georgina, Po, 07. 12. 2009 - 15:11

Marika, táto téma sa na NM už viackrát preberala, skús popozerať archív NM Úsmev Slnko Slnko Slnko

Tu som napr. dala rozhovor s primárom Kliniky detskej psychiatrie Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch MUDr. Jánom Šubom.

Kedy sa objavujú prvé sny a aký je ich význam?
Základ snov je pravdepodobne prítomný u dieťaťa od narodenia. Štruktúra spánku sa v novorodeneckom a dojčenskom veku mení. V určitom období sa objavuje už spomínaný spánok s charakteristickými pohybmi očí, keď sa dieťaťu sníva. O obsahu snov sa však dozvedáme až vtedy, keď nám o nich deti vedia porozprávať. O spánku rušenom nepríjemnými snami vieme teda od dieťaťa až v období, keď komunikuje s rodičmi, sťažuje sa im, hľadá pomoc. Niekedy je obsah a význam desivého sna jasný a zrozumiteľný dieťaťu aj rodičom. Inokedy je súvislosť medzi obsahom sna a realitou nejasná. Do snov sa nepochybne premietajú zážitky z nedávnej a dávnejšej minulosti, túžby, očakávania, neistota aj strach.

Môžu zlé sny signalizovať závažnejšiu psychickú poruchu?
Môžu, ale najčastejšie o psychickú poruchu v súvislosti so zlými snami nejde. Nočné mory, ako nazývame sny s desivým obsahom, sú časté a vyskytujú sa u mnohých zdravých detí. Často odrážajú nepríjemné zážitky z predchádzajúceho dňa. Viac sa vyskytujú u predškolákov. Desivý sen dieťa zobudí a ono si sen dobre pamätá. Niekedy sa upokojí a zaspáva samo, inokedy pre úzkosť vyhľadá rodičov. Citlivejšie deti mávajú častejšie nočné mory. Ak je dieťa vystavené výraznej záťaži alebo nadmernému stresu, môžu byť nočné mory časté a môžu vyžadovať liečbu. Tieto stavy sú častejšie u detí výraznejšie viazaných na matku alebo detí s hyperkinetickým syndrómom. Nočné mory môžu byť prejavom neurotizácie dieťaťa ako odraz zložitých a nevyhovujúcich pomerov v rodine. Od nočných môr je potrebné odlíšiť nočný des. Dieťa sa v podstate nezobudí, ale zo spánku kričí, prežíva hrôzu. Rodičia ho nevedia zobudiť a na tento stav si ráno nepamätá. Nočný des (pavor nocturnus) obyčajne výraznejšie vydesí rodičov, ktorí vyhľadajú pomoc lekára. Nočný des sa menej často spája so stresom, ktorý prežilo dieťa počas dňa. Vyskytuje sa aj u detí predškolského veku a jeho výskyt postupne vekom klesá. Nočný des je svojou podstatou príbuzný s námesačníctvom - somnambulizmom.

Môže zlé sny vyvolať aj závažná, stresujúca udalosť v živote dieťaťa?
Áno. Dieťa, ktoré zažije závažnú stresujúcu situáciu, ktorá ohrozuje jeho alebo jeho blízkych, často nie je schopné túto skutočnosť psychicky spracovať. Udalosť zostáva pre dieťa trvalo traumatizujúca a opakovane sa objavuje v jeho snoch. Situáciu ohrozenia a jej negatívne dôsledky môže mať „pred očami“ aj cez deň, v noci sa však tieto predstavy vynárajú vypuklejšie. Takto môže na dieťa napríklad zapôsobiť dopravná nehoda, ktorú zažije s rodičmi. Vtedy prežije veľký strach a ohrozenie. Bojí sa nielen o seba, ale aj o svojich blízkych. Je to situácia, ktorá sa pravidelne objavuje v snoch. Často je potrebná pomoc psychológa a psychiatra. Niekedy je zážitok hrôzy značný a jeho prejavy dlhodobo pretrvávajú, takže možno diagnostikovať tzv. posttraumatickú stresovú poruchu.

Čo môžu rodičia urobiť pre dobrý spánok dieťaťa a ako ho môžu chrániť pred nočnou morou?
Základom zdravého spánku je tzv. spánková hygiena, to znamená nevystavovať deti nadmerným vzruchom. Výrazné podnety pred spánkom, aj pozitívne, často rušia zaspávanie a spánok. Zo strany rodičov je potrebné minimalizovať negatívne zážitky, vytvárať pre deti pokojné a priaznivé prostredie. Je dôležité nevystavovať deti priveľkým stresom, nepreťažovať ich a dostatočne ich oceňovať. Spánková porucha môže niekedy signalizovať zvýšenú citlivosť dieťaťa a náchylnosť na niektoré psychické problémy. Na to by mali rodičia myslieť a v prípade potreby včas vyhľadať pomoc odborníkov.

(krátené z www.dieta.sk)

betana, Po, 07. 12. 2009 - 15:13

vraj sa niektorym detom dlho sniva o porode, ako vyjdu do neznama, a boja sa. ale mam aj inu skusenost - aj ked to uz bol syn starsi, kupovala som jeden druh mineralky - on sa v noci budieval a bal, ze vidi okolo seba kostry. potom som sa dozvedela, ze ten pramen tecie popod stary cintorin. Ked som mineralku prestala kupovat, sny o kostrach tiez prestali.(no a dodavam, ze nielenze som ju kupovala, aj sme ju pili)Úsmev))

Inca, Po, 07. 12. 2009 - 15:31

moja dcera takto nekludne spavala ,trieskala sa a hadzala v postielke a aj velmi plakavala a nedalo sa ju zobudit aj som to hovorila doktorke ale ta nic ,potom som si to odsledovala aka je cez den a je to pravda teda u nas sa to potvrdilo ze ked cez den sa moc jasila s detmi alebo nieco takeho zazila tak to prezivala aj v noci teraz sa snazim aby cez den moc nevystrajala (aj ked nie vzdy sa mi to dari)no a potom aj kludnejsie spava.

lia6, Po, 07. 12. 2009 - 15:30

Presne ako píše GeoÁno to posledné(Čo môžu rodičia urobiť.....)to je presne to, čo urobiť trebaÁno náš malý mával hrozné záchvaty zúrivosti, nedal sa zobudiť, vrieskal, udržať sa nedal, hádzal sa...no hrozný pohlad a pomôcť sme mu nevedeli...boli sme na neurológii, aby sa vylúčili epileptické záchvaty...a tiež nám tam doktorka vravela, že dieťa si v noci spatne premieta, čo cez deň zažil...mali sme sa vyvarovať negatívnych zážitkov-hlavne nám vravela, aby sme pred ním "nenadávali" na niekoho trebárs v rodine-to znamená, že aby sme sa vyvarovali ja neviem, napr: dajma tomu, že som bola nahnevaná na švagra, lebo hrali s malým fotbal na ulici...tak som sa mala vyvarovať, aby som to švagrovi nepovedala pred malým...proste to deti v tomto veku nevedia ešte spracovať(hlave citlivejšie deti)...neboj, určite z toho vyrastie, ale treba pre dieťa vytvoriť pokojné a priaznivé prostredie...malý to mával tiež v tomto veku, okolo dvoch rokov...teraz má tri roky a štyri mesiace a už asi trištvrte roka máme pokoj...držím palčeky, aby ste to čím skôr zvládliSlnko

katarínak, St, 09. 12. 2009 - 13:33

Marika, pridávam sa, aj dcéra mala málo železa. Tieto nočné stavy ju chytili, keď mala niečo po 2 rokoch, trvali, necelý polrok. Tiež som sa ju snažila za každú cenu prebrať, raz pomohlo, keď som silno zakričala, inokedy som zasvietila svetlo, potom sme volali manželovi na nočnú do práce a tak. Neviem to ani popísať, ako vrieskala, zdalo sa mi, akoby bola v šoku, normálne histericky híkala.Myslela som, či to nie je "nočný des", pri tom deti nevedia, že takto v noci vyvádzali, ale naša si presne všetko pamätala.My sme mali doma ale veľmi dusné ovzdušie,s mamou sme sa často hádali, potom sme sa odsťahovali a po čase sa to ukľudnilo.

mamaKARLA, Po, 17. 10. 2011 - 11:40

ahoj maminky
priznam sa ze vsetky prispevky som necitala pretoze idem rovno s radou
je rozdiel medzi nocnou morou a desom my sme mali des ked mal maly 6mesiacov po navsteve zoo myslela som ze sa mu sniva o zveroch trvalo to skoro 2mesiace a nevedeli sme mu pomoct len zobudit a dufat ze sa to dalsi noc nezopakuje.
Teraz ma maly 4roky a vratilo sa to zomrel nam pes a nechcel tuto spravu prijat presne tu noc to opet zacalo myslim ze pes bol spustacom.Trvalo to tyzden ked som dostala radu na nezaplatenie: podajte dietatu 1/2diazepamu (mala som 2mg) po 3noci viac nie je to navykove a bez predpisu ho nedostanete.Vraj ak to nezaberie mozte to skusit po tyzdni u nas to zabralo hned tie noci co mal liek des nemal potom uz ani po vysadeni povazovala som to takmer za zazrak ale preco nechat dieta zbytocne trapit tymto sa mu vraj upokoji nervova sustava a prave to potrebuje
Poradte sa pripadne s lekarom ja som rada ze som to skusila hoci nerada davam akekolvek lieky diazepam pouzivam len pri vysokych teplotach aby nedostal krce
Drzim Vam vsetkym palce aby ste tieto doslova desne stavy skoro zvladli

mamaKARLA, Po, 17. 10. 2011 - 11:52

a este jedna rada vraj nemame dieta upokojovat fyzicky dotykmi pretoze cokolvek zle co v tom sne vidi si mysli ze sa ho vtedy dotyka takze len ho volat menom a budit ho slovne pripadne studenou vodou
a ten liek podat hodinku pred spanim aby stihol zaucinkovat pretoze des prichadza hodinu po zaspati

mikve, Po, 17. 10. 2011 - 12:08

Upokojovat dieta studenou vodou? Prekvapenie
No teda moj synator mal rozne mory dost dlho ale veru fyzicky dotyk ho upokojil viac, ved keby ze ho budim z takeho sna studenou vodou tak sa mi hadam zacne aj pomocovat. Prepac Karla ale toto radit maminkam je dost drasticke...u nas v zdy pomohlo prebrat, pritulit a hladkat kym nezaspi znova...

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama