Kamilka , ako sú na tom humanitné odbory neviem . Ale píšeš , že dcérka je dobrá aj v informatike , môj syn vyštudoval informatiku v Brne, našiel si skvelú prácu a pomaly bude mať lepší príjem ako ja Takže keby to dcérku bavilo , toto je odbor kde si určite nájde uplatnenie . Držím palce.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Teraz som tu s "kolegyňami" riešila zápis do prvého ročníka ... My ideme s najmladšou dnes. Ale už ma dobieha téma výberu vysokej školy pre najstaršiu dcéru. Aj keď máme ešte necelý rok pred sebou, vzhľadom na to, že dieťa chce ísť študovať do Nemecka, doba sa skracuje. Správy nepozerám vôbec, ale dvakrát sa mi práve v nich podarilo zachytiť debaty okolo vysokoškolského štúdia. Najnovšia reportáž bola o tom, že máme na Slovensku 35 vysokých škol, čo sa mi zdá šialené. Produkujú kvantá študentov, cez 60 % so spoločensko vedným, či humanitným zameraním. Týto študenti si len veľmi ťažko hľadajú prácu. Na druhej strane prax požaduje vysokú školu aj na pozicície, kde ich vôbec netreba. Z tej staršej relácie si spomínam, už podrobnejšie členenie vysokých škôl a štatistiky uplatnenia študentov v praxi, zamestannie sa. Najhoršie na tom boli študenti poľnohospodarských, pedagogických a filozofických fakult ..., ak si dobre pamätám.
A prečo také riešim. Moje dieťa, je relatívne všestranné nadané, zvláda ľavou zadnou jazyky, matiku ... až po informatiku ..., ale intenzívne ňa ňu rozpráva dejepis a zemepis, dva tak veľmi praktické predmety. Ich štúdium v nemčine, v Nemecku bude nákladné a náročné (okrem cuzdieho jazyka, bude musieť makať aby si privyrobila) a čo potom, bude učiť? Nech učí aj, keď je to náročná a hlavne nezaplatená práca, ide skôr o to, či si nádje zamestnanie. Stále sa snažím, byť len v úlohe priateľa na telefóne, voľba je na nej. Sama viem, ako som sa vytrápila na vysokej škole, kde sme sa učili toľko konín a aj tak robím niečo úpne iné ...
Len ivestovať kvantum peňazí, úsilia do niečoho relatívne neperspektívného, pre dcéru zaujímavého aj keď možno bude robiť niečo úplne iné, sa mi zdá veľmi nenefektívne. Na druhej strane som presvedčená, žeby sme mali robiť a aj študovať to, čo nás baví, ide ľavou zadnou ... Sú nejaké praktickejšie odbory s využitím dejepisu, zemepisu, jazykov? Politika ani cestovný ruch slečnu nezaujíma.
Devy, riešité podobné teraz so svojimi deťmi, asi je teraz aktuálne zasielanie prihlášok na vysoké školy pre tohtoročných maturantov. Dievčatá, ktoré už máte vysokoškolákov, absolventov ...aké sú vaše skúsenosti s výberom vysokej školy, kvalitou štúdia, uplatnením v praxi? Prípadne dievčatá, relatívne mladé, čo ste si to nedávno odžili, aké sú vaše dojmy? Dievčatá, ktoré študujete popri zamestaní, deťoch ako ste si vyberali vysokú školu? Ďakujem za Vaše názory.