reklama

Musí či môže?

kacenka.r5 , 12. 07. 2012 - 18:28

reklama

Ahojte,
neviem či mi viete poradiť ale hádam tu niekto riešil podobný problém. Som na rodičovskej dovolenke a dúfala som že tento raz budem na nej dlhšie. Pri staršom synovi som sa do práce vrátila keď mal 10 mesiacov, samozrejme z finančných dôvodov. Vrátila som sa na pôvodné miesto a pracovala 3 roky na trojzmennej prevádzke, potom nastúpila na druhú materskú. Dúfala som že tento raz si to užijem dlhšie no manžel majú málo práce tak má aj menšie výplaty a platiť sa musí všetko, nikto nám nič zadarmo nedá. Lenže teraz už máme deti dve a vrátiť sa do práce na tri zmeny je teraz žiaľ nereálne. Zvlášť preto že manžel síce pracuje na jednu zmenu ale ak sa objaví súrna objednávka tak pracuje aj do noci. Viem že niektoré mamy pracujú na polovičný úväzok, či na dohodu ale neviem či aj v našom podniku takto niekto pracuje. Prv než tam zájdem chcem vedieť či zamestnávateľ je povinný vyjsť v ústrety alebo je to len jeho dobrá vôľa. Na pár hodín môžem dať deti k mame, v septembri starší syn opäť nastúpi do škôlky ale toho mladšieho nemám kde dať. Mama by mi pomohla ale Miško je žiaľ príliš živý na moju mamu (má aj zdravotné ťažkosti a nestíha mu tak ako treba) a má ešte len rok tak nieje ani veľmi samostatný. Prácou na 4 hodiny by som pomohla rodinným financiám a dietko by bolo v rodinnom kruhu. Preto by som to chcela skúsiť len neviem ako a či je takáto situácia nejako právne podložená alebo či je to len na zamestnávateľovi, a ako vlastne postupovať na čo sa pýtať atď. Za všetky odpovede vopred ďakujem.
P.S. Ohliadala som sa aj po práci na jednu zmenu ale to je skôr scifi. A ak aj nejaké je tak je tak mizerne platené. Navyše svoju prácu opustiť nechcem, pracujem tam už 13 rokov a aj platovo je to tam najlepšie v okolí.


reklama


reklama

georgina, Št, 12. 07. 2012 - 18:38

Kačenka, podľa § 164 ods.2 Zákonníka práce, ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas, alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

V praxi to vyzerá tak, že si zamestnanec pošle žiadosť a zamestnávateľ ju v 99% prípadov zamietne pre vážne prevádzkové dôvody. A v prípade podniku, kde sa pracuje na tri zmeny, je to dokonca pochopiteľné.
Ale skúsiť môžeš.

kacenka.r5, Št, 12. 07. 2012 - 18:44

Ďakujem, takto aspoň viem ne čom som. V našom podniku sa pracuje na tri zmeny, ale aj na štyri, na dve a aj ne jednu. Myslím že v tom by problém mať nemali, skôr si myslím že nebudú súhlasiť preto aby takto neprišli aj druhé ženy a zaobalia to "bránia nám v tom prevádzkové dôvody".
Ale skúsim.

georgina, Št, 12. 07. 2012 - 18:55

No presne - mohla by si byť "precedens".
Dosť dobre nerozumiem, prečo sa zamestnávatelia tomu tak bránia, pretože prakticky neexistuje ani jeden skutočný dôvod, prečo by sa o jedno pracovné miesto nemohli "deliť" dve ženy (každá na pol úväzku). V zahraničí to funguje už dlho a dobre - volajú to coworking.
Hold, asi u nás ešte nedozrel čas.

margesimpson, Št, 12. 07. 2012 - 19:17

Mozno preto, ze by sa im zvysili naklady na jedno miesto? Predpokladam ze odvody za zamestnanca, stravne atd nie su na tuto moznost bohvieako nastavene. Navyse pri mamickach hrozi caste ocr a podobne zalezitosti, pri prepustani musis vyplatit dvoch zamestnancov atd atd. Neviem, len cisto tipujem. Zaujimave by bolo pocut od nejakej "mzdarky", pripadne zamestnavatelky, ako to je presne.
Inak v dnesnych casoch, ked vnimam priam hon na firmy a zivnostnikov by som sa veru velmi aj ja zdrahala akekolvek precedensy robit zamestnancom Smútok

georgina, Št, 12. 07. 2012 - 19:36

Za polovičný úväzok je polovičný plat, teda polovičné odvody. Dokopy rovnako ako pri jednom zamestnancovi.
Pri polovičnom úväzku nemá zamestnanec nárok na stravné, čiže úspora.
Pri OČR má zamestnávateľ "bezpracne" k dispozícii druhú pracovníčku, ktorá danú prácu plne ovláda a dočasne môže potiahnuť celý deň. V najhoršom prípade je urobená aspoň polovica práce miesto žiadnej.
A tak ďalej, je tam toho viac. Okrem iného je pri takomto spôsobe vyššia efektivita práce.

balalajka, Št, 12. 07. 2012 - 20:18

Anicka, ale tu sa asi velmi nejedna o polovicny uvazok, ale skor o pracu na jednu zmenu. Ci som zle citala?
Odvody ano, mas pravdu. Ale naklady na jedneho zamestatnca su aj fixne ... ochranne pomocky, hygienicke (ak nejake "fasuju"), zaskolovanie a ja neviem co vsetko este, ale urcite este by som nieco vymyslela a spomenula si Mrkám .
A popravde ... pracovny cas na 4 hodiny casto nie je casom prace.
Ja sa zas velmi ani necudujem, ze sa prilis pracovne miesta nedelia. Ak na seba totiz nadvazuju operacie, pri zmene smeny musi dochadzat k casovym sklzom a ak nadvazuje na meniacu sa smenu pracovnik s 8hod. pracovnou zmenou, tak je problem na svete. Fakt to chce hlavne volu zo strany zamestnavatela, ci sa na toto chce podujat. Skor sa mi to zda pre neho zbytocne komplikovane, ak ma zabehnuty system.
Ale vsak vsetko sa da, ked sa chce.
Len ci sa chce Úsmev ?

georgina, Št, 12. 07. 2012 - 20:25

Lenka, aj na linke a na tri pracovné zmeny by sa dalo, keby sa chcelo. Jednu pracovnú zmenu vykryjú dve ženy, na druhú nastupuje "osemhodinový" pracovník. A jeduuuu...

V zahraničí sa skôr ale takto delia kancelárske práce (v ktorých väčšinou pracujú ženy). Takže ochranné pomôcky ništ, hygienické taky ništ. Zaškolovanie by som až tak dramaticky nebrala.
A hej, oficiálny názov práce na štyri hodiny je polovičný úväzok.

S tou efektivitou práce som si nevycucala z prsta, sú na to seriózne štatistiky. "Polovičný" zamestnanec je výkonnejší ako "osemhodinový".

kacenka.r5, Pi, 13. 07. 2012 - 11:24

Tak aby som to uviedla na pravú mieru. Síce pracujem na tri zmeny ale v malom asi 10 člennom tíme kde by práca na 4 hodiny nemala byť problém, skôr výhoda pri výpadkoch iných pracovníkov. Firma kde pracujem má vyše 3000 zamestnancov, tak ak by to už nešlo na mojom pracovisku určite by našli nejakú prácu kde by sa to dalo.
Ano, vyhovovala by mi práca na jednu zmenu, ale keďže takú už veľmi dlho márne hľadám tak by som dočasne rada pracovala na skrátený úväzok (ak by sa dalo tak na jednu zmenu), aspoň do doby kým drobec nenastúpi do škôlky. Čo sa týka OČRky, určite s tým bude problém skôr pri trojzmennej prevádzke, nakoľko vypadnem na celý týždeň, no pri skrátenom pracovnom čase ma môže zastúpiť mama alebo sa dá dohodnúť že v tom týždni budem pracovať poobede keď bude manžel doma. U nás sa pracuje v týždni 8 hodinové zmeny a cez víkendy 12tky ktoré si medzi seba rozhodíme. A ja zasa nemám problém potiahnúť vtedy keď budú potrebovať ak mi to situácia dovolí. Pracujem tam 13 rokov, za tú dobu som tomu podniku vyšla v ústrety už toľko krát že by mi to teraz mohol vrátiť, ale to je len môj názor, realita je hold iná. Už som raz zažila pri dieťati pracovať na tri zmeny a bolo to "o hubu" a keďže ma situácia núti vrátiť sa do práce chcela by som ten kolotoč troch zmien ešte trochu oddialiť. A hlavne si to materstvo užiť, ďalšie už nebude. Je škoda že sa u nás nikto o takéto veci nestará. Dnes to zamestnávatelia berú tak že keď chceš pracovať tak pracuj ale tak ako určíme my. Na druhú stranu štát narieka že na dôchodcov nebude mať kto robiť ale žeby nejako vyšli v ústrety ich ešte nenapadlo. Viem že to nieje také ľahké ale určite by sa niečo dalo urobiť, len treba chcieť.

linda999, Pi, 13. 07. 2012 - 12:27

"Na druhú stranu štát narieka že na dôchodcov nebude mať kto robiť ale žeby nejako vyšli v ústrety ich ešte nenapadlo."

ved toto... Smútok

dasa_, Pi, 13. 07. 2012 - 22:28

len malý detail, nič mi tak neznížilo budúci dôchodok ako to, keď som pri synovi pracovala na pol úväzku. Pri výpočte osobného dochodkového bodu sa absolútne neberie do úvahy, že ide o polovičný úväzok, iba sa to nejak porovnáva s priemernou mzdou v NH.

balalajka, So, 14. 07. 2012 - 09:25

Myslim, ze toto je velmi zaujimavy "detail".

georgina, So, 14. 07. 2012 - 10:05

Ak si mám vyberať medzi prácou na polovičný úväzok a nepracovaním vôbec, aby som si neznížila budúci dôchodok, príde mi výber tej druhej možnosti mierne šialený.

A to pritom nechávam bokom možnosť, že dôchodky nebude mať z našej generácie nikto.

dasa_, So, 14. 07. 2012 - 11:11

no je to fakt šialené, ale je to tak nastavené, že ten, čo celý život nepracoval má vyšší dôchodok ako ten, čo pravidelne chodil do práce a mal aj vyššiu ako minimálnu mzdu. Je to naozaj smutné.

georgina, So, 14. 07. 2012 - 11:16

Dáša, keby to bola jediná šialenosť v súčasnom systéme, boli by sme na tom ešte veľmi dobre.
Nič, ideme od témy, navyše už som to tu minule rozoberala, tak sa nejdem (zas a znova) opakovať...

faustka, St, 25. 07. 2012 - 12:52

zo zakona narok mate, ide o to, ci to zamestnavatel dokaze umoznit vramci svojej prevadzky, je samozrejme, ze pokial v rodine chybaju peniaze, tak sa to da riesit takto,
pokial by som sa mohla vyjadrit z praxe, zamestnavatel spravidla povie, ze nemoze, ale je to skor preto, ze nechce
zo zakona narok mate, to mozte povedat, ci vam to umozni a do akej miery, je bohuzial na nom,
dalej ide o to, ako sa k tomu postavi, v zasade, ak je s vasou pracou spokojny a bude chceit aby ste sa vratili, urcite vam vyjde v ustrety,
teda bude hladat moznosti ako sa to da, v opacnom pripade bude hladat dovody, preco nie

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama