Poslednej vete dnes budem tlieskať doooosť dlho
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Poslednej vete dnes budem tlieskať doooosť dlho
ďalší kvalitný článok na zamyslenie
Vygooglila som pôvodný článok J. Q. Wilsona a G. Kellinga v časopise The Atlantic Monthly (v angličtine): http://www.theatlantic.com/magazine/archive/1982/03/broken-windows/4465…
Článok v časopise Sience tímu Keesa Keizera je tu: http://www.sciencemag.org/content/322/5908/1681, celý text aj s fotografiami, dokumentujúcimi pokusy, je tu: http://www.influenceatwork.com/Media/BrokenWindowsArticle.pdf
O tomto výskume sa zaujímavo píše aj tu: http://www.newscientist.com/article/dn16096-graffiti-and-litter-lead-to… a tu: http://www.economist.com/node/12630201?story_id=12630201
Ďakujem,prečítam
Super článok
Nielen samotna cistota/zanedbanost prostredia mozu mat vyrazny vplyv na spravanie ludi, aj taka zdanliva malickost, akou je sposob formulacie takych tych beznych zakazov moze spravit svoje.
Nemam k tomu vysledky relevantneho vyskumu, len davnu skusenost este z cias strednej skoly, ked som mala pocas brigady na druzstve napisat tabulky so zakazom odhadzovania odpadkov mimo odpadkovych kosov, zakazom fajcenia, prikazom zatvarajte dvere a udrzujte cistotu a pod.
Miesto zakazu ci prikazu som vsade napisala dakujeme, ze... a doplnila jednoduchou kresbickou a kedze to fakt nevyzeralo zle, sef po kratkom frflani suhlasil s vyvesenim.
No a na dalsej brigade - o rok - mi povedal, ze mozno na tej mojej teorii, ze vopred dakovat je ucinnejsie nez zakazovat a prikazovat, predsa len cosi bude, vraj to chlapi tak nejak ochotnejsie vzali na vedomie.
A zrejme nie som jedina, kto to vidi takto v metre i busoch su tu pravidelne obmienane (graficky napadite a pozornost putajuce) plagatiky, v ktorych dopravny podnik dakuje cestujucim, ze napr. stoja mimo dveri a cakaju, kym vsetci vystupia, az potom nastupuju a zvysuju tym bezpecnost alebo ze pri pouzivani mobilu ci mp3-ky reguluju hlasitost a su ohladuplni voci ostatnym, alebo ze uvolnuju miesto starsim ludom a tehotnym zenam a robia tak ich den prijemnejsim :)
Elin, tiež si dlhodobo všímam, že "po dobrotky" ide všetko akosi ľahšie a príjemnejšie
A tiež, že malý problém sa rieši omnoho rýchlejšie a pokojnejšie, ako keď sa naň nabalia ďalšie a ďalšie malé problémy, až je z toho nakoniec jeden veľký.
Pripomína mi to jeden z mojich raných "kultúrnych" šokov, keď som po revolúcii začala či už služobne alebo súkromne viac chodiť do takých kútov, kde sa predtým nedalo - na jednej z britských verejných toaliet bol odkaz nabádajúci užívateľov, aby onú miestnôstku zanechali v takom stave, v akom by ju oni sami radi našli. V porovnaní s tým, čo sa vyvesovalo na podobných miestach u nás - tiež diametrálny rozdiel.
P.S. Od témy - pamätám si z čias ZDŠ-kárskych také "vtipné" nápisy - na dverách (zvnútra) stálo "Pozri vpravo", vpravo stálo "Pozri vľavo" a vľavo - Nevrť sa a ... (rob, čo si sem prišiel urobiť)
Nedá mi neopýtať sa-čo osoby,ktoré sa NECHCÚ prispôsobiť?vždy sa nájde niekto,kto ten papier zahodí ako prvý,napriek tomu,že predtým tam bolo čisto.Prečo je tomu tak??je to výchovou,či ľahostajnosťou?
Teki, no, pokiaľ sa bavíme o dospelých ľuďoch... Stále viac sa mi potvrdzuje, že snažiť sa vychovávať dospelých je na dve veci - na nič a na milú rozmilú.
Myslím si, že sú len dve veci, čo môžem spraviť:
1. robiť všetko ako najlepšie v danom čase a na danom mieste viem
2. povedať druhým slušne svoj názor (postoj, skúsenosť...) a ďalej to neškriabať (systém ber, alebo nechaj tak - voľba je na dotyčnom)
Takže ak niekto zahodí papier, a ja to vidím, zdvihnem ho, hodím do koša - pre mňa vybavené.
Ak si to ten, čo papier zahodil, všimne, je na ňom, čo si z toho vezme. Možno nič (to sa ja nedozviem, takže to neriešim, to je dotyčného vec), možno ho to trkne a nabudúce už to neurobí (alebo aj áno - to sa ja zase len nedozviem, takže to neriešim), možno sa na mňa osopí.
V tom poslednom prípade slušne poviem: "Prepáčte, že som si dovolila zdvihnúť papier a upratať po vás." Sklapne. (Toto sa mi reálne stalo.)
A nemusím ani vidieť, že niekto zahadzuje odpadky. Chodievam sa denne na polhodinku prejsť po hrádzi. Brávam so sebou igelitovú tašku a takmer vždy ju donesiem naspäť cca do polovice plnú plastových fliaš, ktoré ľudia pozahadzovali. Doma to všetko v sklade vysypem do veľkého mecha a keď je plný, putujú fľaše do separovaného zberu.
Pre mňa vybavené.
Minule som šla poobede z MA autom a rovno som zašla ku škôlke, že vyzdvihnem bambuľku. Pred škôlkou sú tri parkovacie miesta, potom je autobusová zastávka a ešte jedno parkovacie miesto. Takmer vždy sa dá v pohode zaparkovať na jednom z tých prvých troch miest.
Prišla som pomaly až ku škôlke, vyhodila smerovku, hoci mi výhľad ešte zakrývali stromy popri ceste. Keď bol čas na odbočovanie, zbadala som, že na jednom parkovacom mieste je motorka a druhé dve zaberá jedno osobné auto - polovica na jednom mieste, polovica na druhom. Motor vypnutý, svetla zhasnuté, za volantom však sedel vodič, kukal na mňa ako mucha puk - a ništ.
Prišlo mi to veľmi smiešne, začala som sa smiať, vypla smerovku, prešla ešte kúsok okolo autobusovej zastávky a zaparkovala na tom ďalšom samostatnom mieste. Vypla som motor a stále uškrnutá okolo celej hlavy som vystúpila z auta.
Vystúpil však aj vodič z toho auta, stojaceho cez dve miesta, a rozhadzoval rukami: "Čo, čo, čo?" A ja stále vyškerená: "No, nič, ja len, že nabudúce, keď tam nebude tá motorka, môžete sa postaviť pozdĺžne, aby ste zabrali všetky tri miesta. Pekný deň!"
A šla som si po svojom.
Ono, aj ten, čo zahodil papiere, či fľaše, aj ten, čo zle zaparkoval ( a ľudia veru dokážu všelijaké divy) - všetko sú to dospelí a svojprávni ľudia. V danom čase a mieste urobili to, čo považovali z nejakého dôvodu za OK.
Možno časom to budú vidieť inak
.
Vlastne aj v tom newyorskom metre postupovali rovnako - robili, ako v danom čase a na danom mieste najlepšie vedeli. Údržba čistila vlaky, strážnici chytali čiernych pasažierov. Dôsledne a stále dokola. Mohli hodiť flintu do žita. Ale nehodili.
A nakoniec aj sprejeri, aj ostrí chlapci pochopili, že asi bude lepšie, ak svoj prístup zmenia.
Aj ja sa môžem vykašlať na zbieranie plastových fliaš popri rieke. Však ich možno pozbiera niekto iný. Alebo tam zostanú. Stále väčšie kopy.
Ale ja dokola zbieram a tak si (možno naivne a idealisticky) myslím, že jedného pekného dňa prídem domov s prázdnou taškou .
To zbieranie fliaš poznám veľmi dobre.Takže na dospelých len systematicky ísť príkladom,aj keď je to beh na dlhé trate. K tomu šoférovi-raz som niekde našla fotku s takto zaparkovanými autami s názvom-zavadziam ako za peniaze.
No jo, niekedy to naozaj vyzerá, že to ktosi urobil naschvál. Možno že aj áno, ale možné je aj to, že tak zaparkoval nejaký vodič-začiatočník, ktorý je rád, že vôbec zaparkoval, a to dokonca bez toho, aby pritom zvalil plot. Snažím sa držať toho (nie vždy sa zadarí), že nepoznám celý príbeh.
Možno to auto takto zaparkoval nejaký Jožko, ktorému pred hodinou dôkladne a hlasno vysvetlila manželka Dorka, že je "nikto", a milý Jožko si takto detinsky dokazoval, že predsa len má niekde "navrch".
No ale zle zaparkované Jožkove auto poriadne nas...srdí profesorku Zuzku, ktorá si chcela ešte stihnúť nakúpiť nejakú drobnosť pod zub, nenašla však voľné parkovacie miesto, a tak dofrčala na univerzitu hladná, nervózna a naštvaná. A dala študentovi Jankovi zo skúšky zlú známku, lebo medveď (nejaký ten dôvod si nájde každý, kto nájsť chce).
A študent Janko prišiel poobede domov, tresol za sebou dverami svojej izby a vypálil tam nejaký ten heavy metal na plné gule, hoci dobre vie, ako to jeho mama neznáša.
Hej, tá mama Dorka, ktorá ráno vynadala svojmu manželovi Jožkovi...
A takto si dokolečka odovzdávame svoje frustrácie a naštvatia...
Pritom by stačilo "prerušiť reťaz", miesto nadávania sa usmiať, povedať si, že ľudia sme veru všelijakí, nie je každý deň nedeľa a svet sa preto nezrúti...
A ísť si v mieri po svojom
vzdy rozmyslam, ako zistit, ze toto je problem, kde treba ist od celku k detailom a zas problem, kde treba ist od detailov k celku. to je taka moja vecna otazka.
cim som starsia, tym jasnejsie sa crta odpoved - od detailov k celku je rozumnejsia cesta - ma dlhodobejsie ucinky, aj ked spociatku ma mizerne vysledky a vyzaduje trpezlivost oboch stran. v zavere su vysledky maximalisticke a dlhotrvajuce.
ale niekedy sa neda, napr. nie je cas, trpezlivost na strane prijimatela, ...
proste najpotrebnejsie je urobit radikalny rez, past medzi oci, zastavit pohladom iduci vlak. a az potom zvolit pristup od detailov k celku.
ale ostava otazka - ako zistit, kedy ktory postup je lepsi. kedy sa ktory neminie ucinkom.
no a to stale neviem.
ale ostava otazka - ako zistit, kedy ktory postup je lepsi. kedy sa ktory neminie ucinkom.
no a to stale neviem.
Hm, Magic, nad týmto pomerne často dumám aj ja.
Tiež som zatiaľ neprišla na nejaké univerzálne riešenie. Je dosť možné, že také ani neexistuje.
Tak zrejme nezostáva nič iné, len trpezlivo skúšať, rôzne "testovať" a na výsledkoch sa učiť...
Americkí sociálni vedci James Q.Wilson a George Kelling v článku, ktorý vyšiel v časopise The Atlantic Monthly v marci 1982, tvrdili, že zločinnosť je nevyhnutným dôsledkom neporiadku. Keď rozbité okno zostane neopravené, ľudia, ktorí chodia okolo, časom usúdia, že je to všetkým jedno, a nikdo nie je za nič zodpovedný. Čoskoro pribudnú ďalšie rozbité okná a v obyvateľoch narastá pocit anarchie...
Teória rozbitého okna je stále dosť kontroverzná, ale existujú príklady, kedy bola úspešne overená.
Novinár Malcolm Gladwell vo svojej knihe Bod zlomu píše:
V polovině 80. let najal newyorský dopravní podnik G. Kellinga jako konzultanta, a ten naléhal, aby uplatnili teorii rozbitých oken v praxi. Dopravní podnik na to přistoupil.
Jmenoval nového ředitele metra Davida Gunna, který měl za úkol realizovat přestavbu metra v hodnotě řádově miliard dolarů. Mnoho zainteresovaných osob tehdy Gunnovi radilo, aby si nezatěžoval hlavu s graffiti a zaměřil se raději na důležitější otázky zločinnosti a spolehlivosti. Zdálo se, že je to rozumná rada. Starat se o graffiti v době, kdy byl celý systém na hranici kolapsu, působí tak nesmyslně jako drhnout paluby Titaniku ve chvíli, kdy se blíží k ledovcům.
Ale Gunn na tom trval. „Graffiti symbolizovaly kolaps systému,“ říká. „Když zvážíte celý proces znovuvybudování organizace a pracovní morálky, bylo třeba vyhrát bitvu s graffiti. Kdybychom tuto bitvu nevyhráli, žádné reformy managementu a fyzické změny by se neuskutečnily. Měli jsme uvést do provozu nové vlaky, které stály asi deset milionů dolarů jeden, a věděli jsme, co se stane, když je nedokážeme ochránit. Vydrží den a pak je vandalové zničí.“
Gunn zavedl novou strukturu řízení a přesné cíle a termíny, jejichž záměrem bylo vyčistit systém linku po lince a vlak po vlaku. Začal od linky číslo sedm, která spojuje Queens se středem Manhattanu, a začal experimentovat s novými postupy čistění skříní vagonů. Na vagony s nerezovým povrchem používali ředidla. Barevné vagony dostaly nový nátěr. Gunn stanovil pravidlo, že nehodlá za žádných okolností ustupovat. Jakmile je nějaký vagon jednou „vysvobozený“, nesmí se stát, aby byl ještě někdy poničen vandaly. „V tom jsme byli naprostí fanatici,“ říká Gunn. Na konečné linky číslo jedna v Bronxu, kde se vlaky otáčely a vyrážely znovu na Manhattan, zřídil Gunn čisticí stanici. Jestliže přijel nějaký vagon postříkaný, graffiti se muselo odstranit během otočky, nebo byl vůz vyřazen z provozu. Špinavé vagony s dosud neodstraněnými graffiti se nesměly míchat s čistými vagony. Účelem bylo vyslat jednoznačný signál vandalům.
„V Harlemu na Stopětatřicáté ulici jsme měli depo, kam se vozy odstavovaly na noc,“ vzpomínal Gunn. „První noc sprejeři přišli a nastříkali boky vozu na bílo. Další noc, když už to bylo suché, přišli nakreslit obrysy svých výtvorů. A třetí noc je přišli vybarvit. Byla to třídenní práce. Věděli jsme, že sprejeři budou na nějakém špinavém vlaku pracovat, a tak jsme udělali to, že jsme je nechali jejich graffiti dokončit. Pak jsme přišli s válečky a přetřeli jsme to. Sprejeři z toho měli slzy na krajíčku, ale my jsme to odshora dolů pěkně přemalovali. Byl to pro ně signál: jestli chcete strávit tři noci ničením našich vagonů, prosím. Ale vaše graffiti nikdy nespatří světlo dne.“
Gunnova akce proti graffiti trvala od roku 1984 do roku 1990. Tou dobou najal dopravní podnik jako ředitele dopravní policie Williama Brattona a začala druhá fáze „znovudobytí“ metra. Také Bratton byl odchovancem teorie rozbitých oken a Kellinga považuje za svého intelektuálního učitele. A tak jeho první krok v nové funkci působil stejně donkichotským dojmem jako Gunnův. V době, kdy docházelo v metru k nejvyššímu počtu závažných trestných činů v historii, se Bratton rozhodl zaútočit na černé pasažéry. Proč? Protože měl zato, že jízda na černo může stejně jako graffiti být signál – drobný náznak nepořádku, který může vyzývat k vážnějším přestupkům. Odhadovalo se, že denně nastupuje do systému 170 000 lidí, již neplatí jízdné. Někteří z nich byly děti, které prostě turnikety přeskakovaly. Jiní se do turniketů opřeli a procpali se jimi. A jakmile začali podvádět dva nebo tři lidi, další, jimž by jinak třeba ani nepřišlo na mysl porušovat zákon, se k nim přidali, protože usoudili, že když někteří lidé neplatí, oni nemusí také. A problém se začal nabalovat jak sněhová koule. Problém byl o to horší, že boj s černými pasažéry nebyl snadný. Šlo jen o 1,25 dolaru, a tak policisté neměli pocit, že se vyplatí se jimi zabývat, zvláště když dole na nástupištích a ve vlacích docházelo k množství závažnějších zločinů.
Bratton je barvitý, charismatický rozený vůdce a jeho přítomnost brzy začala být znát. Jelikož jeho žena zůstala doma v Bostonu, mohl zůstávat dlouho v zaměstnání, a tak se v noci projížděl metrem a dělal si představu, jaké přesně je tíží problémy a jak s nimi nejlépe bojovat. Nejdříve vybral stanice, kde byly jízdy na černo nejhorší, a nasadil k turniketům až deset policistů v civilním oblečení. Tento tým odchytával černé pasažéry jednoho po druhém, nasazoval jim pouta a nechal je připoutané jednoho k druhému stát na nástupišti, dokud neměl „plnou síť“. Účelem bylo dát co nejviditelněji najevo, že dopravní policie začala odteď brát jízdu na černo velmi vážně. Až dosud se policistům do pronásledování černých pasažérů příliš nechtělo, protože zatčení, cesta na policejní stanici, vyplnění nezbytných formulářů a čekání na to, až budou tyto formuláře zpracovány, trvalo celý den – to vše kvůli zločinu, za který obvykle následovalo pouhé klepnutí přes prsty. Bratton nechal přestavět starý městský autobus na pojízdnou policejní stanici, vybavenou telefony, faxy, vazební celou a zařízením na snímání otisků prstů. Doba nutná na zpracování jednoho zatčení rychle klesla na pouhou hodinu. Bratton rovněž trval na tom, že budou prověřeny policejní záznamy všech zadržených. A vskutku se ukázalo, že každý sedmý zadržený je hledaný pro dřívější trestné činy a každý dvacátý má u sebe nějakou zbraň.
Najednou nebylo těžké přesvědčit policisty, že pustit se do boje s černými pasažéry má smysl. „Pro policisty to bylo posvícení,“ píše Bratton. „Každé zatčení bylo jako rozbalování Kinder vajíčka. Jakoupak hračku tam asi najdu? Máš pistoli? Máš nůž? Máš zatykač? Že bychom tu měli vraždu?… Časem ostří hoši dostali rozum, nechávali zbraně doma a začali platit jízdné. Počet lidí, kteří byli vykázáni ze stanic metra – pro opilost nebo nevhodné chování – se za prvních několik měsíců Brattonova působení ve funkci zdvojnásobil. Zatčení pro přestupky, jakých si dřív nikdo nevšímal, se mezi lety 1990 a 1994 zpětinásobilo. Bratton udělal z dopravní policie organizaci zaměřenou na ta nejnepatrnější porušení řádu, na detaily života v podzemí.
Po zvolení Rudolpha Giulianiho starostou New Yorku v roce 1994 byl Bratton jmenován šéfem newyorské policie, kde uplatnil tytéž strategie na celé město. Policistům dal pokyn, aby se zaměřili na aktivity, kterým se začalo říkat trestné činy ovlivňující kvalitu života – například na osoby, které se na křižovatkách procházely mezi řidiči a domáhali se peněz za mytí oken, a na všechny ostatní povrchové obdoby přeskakování turniketů a stříkání graffiti. „Předchozí vedení policie byla svázána různými omezeními,“ říká Bratton. „My jsme s nimi skoncovali. Začali jsme důkladně podle zákonů postihovat opilost na veřejnosti a močení na veřejnosti. Zatýkali jsme recidivisty včetně lidí, již odhazovali na ulici prázdné lahve nebo se dopouštěli relativně drobného poškozování majetku… Pokud jste močili na ulici, šli jste do cely.“ Když začala zločinnost ve městě klesat tak rychle a náhle jako v metru, poukazovali Bratton a Giuliani na tutéž příčinu. Drobné, zdánlivě nevýznamné zločiny narušující kvalitu života podle nich tvořily body zlomu pro násilnou trestnou činnost.
Teóriu rozbitého okna overili aj v Albuquerque v Novom Mexicu v roku 1990 pri zavádzaní programu Bezpečná cesta a v roku 2005 v meste Lowell (Massachusetts), kedy vedci z univerzity v Harvarde a Suffolku v spolupráci s miestnou políciou znížili kriminalitu len tým, že vyčistili mestské ulice.
Skupina vedcov z univerzity v holandskom Groningenu pod vedením Keesa Keizera v rokoch 2007 - 2008 pripravila sériu šiestich pokusov, výsledky ktorých boli potom zverejnené v časopise Science.
Tentoraz sa pri pokusoch zamerali na bežných občanov.
V prvej sérii pokusov si vedci vybrali uličku, kde si obyvatelia Groningenu odkladali bicykle. Výzkumníci na ich riadidlá pripevnili reklamné letáky na neexistujúci obchod. Na čisté steny uličky umiestnili výrazné značky zakazujúce graffiti, vyzbierali všetky odpadky a nakoniec odstránili odpadkové koše.
Potom z úkrytu sledovali, ako si ľudia poradia. V podstate mali tri možnosti - leták zahodiť na zem, prehodiť ho na iný bicykel, alebo si ho dať do vrecka a vyhodiť ho inde.
Zo 77 sledovaných v "čistých" podmienkach zahodila leták tretina.
V druhej časti pokusu vedci pokreslili steny jednoduchými čarbanicami - a následne nežiadúce letáky na zem odhodili až dve tretiny ľudí.
Zo série piatich ďalších pokusov boli najprekvapujúcejšie výsledky v tom, kde vedci "zle" vhodili do poštovej schránky obálku, v ktorej bola viditelná bankovka v hodnote päť eur. Ak bola schránka čistá a v čistom prostredí, obálku vykradlo 13% okoloidúcich. Stačilo však pohádzať po zemi odpadky a pomer zlodejov sa zvýšil na 25%. Ak schránku vedci ešte aj počmárali graffiti, ukradnutou bankovkou si prilepšilo 27% okoloidúcich.
Čo z toho všetkého vyplýva?
Jednoducho to, že toleranciou malých, a/alebo opakujúcich sa nedostatkov vznikajú nakoniec veľké. Ak v práci mávnem rukou nad tým, že kolega mi tretí raz po sebe priniesol chybné podklady, a/alebo ich odovzdal na poslednú chvíľu, je veľmi pravdepodobné, že nabudúce to bude ešte horšie.
Ak sa s niekým pohádam a potom to nechám tak, pravdepodobne sa hádky časom stanú bežnou súčasťou môjho života.
Rovnako je to pri výchove detí, či v partnerskom živote. Pri poctivom a úprimnom zamyslení nakoniec prídeme na to, že dnešné veľké problémy vznikali postupne z malých, ale stále sa stupňujúcich javov v minulosti.
Dobrá správa je, že aj ten najväčší problém sa dá riešiť. Veľmi často je však vhodné riešenie také, že trpezlivo dlhodobo "ošetrujeme" drobnosti, ktoré zdanlivo nemajú s veľkým problémom žiadnu súvislosť.
Zdroje:
Malcolm Gladwell: Bod zlomu
http://en.wikipedia.org/wiki/Broken_windows_theory
http://blog.peoplecomm.cz/clanek/teorie-rozbiteho-okna