reklama

O komunikácii

Pridal/a dasa_ dňa 08. 09. 2023 - 08:37

reklama

Veľa, veľmi veľa problémov medzi ľuďmi je vďaka tomu, že spolu nekomunikujú. Respektíve nehovoria o tom, čo je dôležité, podstatné. Rozprávajú veľa, ale to hlavné sa nepovie. Respektíve domýšľame, čo vlastne ten druhý asi myslí. Podľa nás. Ale nespýtame sa. Načo, veď to vlastne vieme.

Rozprávala kamarátka o časoch, keď pár rokov pred dôchodkom prišla o prácu. Aj o tom, aké to bolo potupné, keď musela chodiť navštevovať rôzne obchody a žiadať o pečiatku, že ju nezamestnajú, o pohľadoch, ktoré boli vyčítavé, vraj by mohla robiť a nehľadať iba pečiatky...

Tak nejak dospela k presvedčeniu, že teraz, keď ona nedonesie do domácnosti peniaze, musí šetriť. Na sebe. Pre vysvetlenie situácie, v rodine nebol žiadny finančný problém, len proste neboli peniaze od nej. Tak začala vo veľkom nakupovať v sekáči. Každý, kto skúsil vie, že sa tam dajú nájsť aj krásne kúsky, mnohé nenosené. A vždy, keď to priniesla domov, muž sa mračil. Mohla v danej veci vyzerať nádherne, šik, akokoľvek. Nikdy nemal pekné slovo. Tobôž nie obdivné. Tak ako dovtedy. Nevedela si to vysvetliť.

Až po dlhých 10 rokoch, keď je už dávno na dôchodku sa jej manžel priznal, že jeho tie jej nákupy v sekáči doslova urážali. Lebo on sa cítil ako ten, čo jej asi nedokáže dať dosť, keď musí nakupovať takto. Čo ju nevie zabezpečiť. A ona naopak túžila po pochvale, že sa pekne a aj lacno obliekla.

Pritom stačilo tak málo, pár slov z oboch strán a všetko by sa bolo vyjasnilo. Nemať presvedčenie, že vieme, čo druhá strana cíti a myslí si. Stačilo sa rozprávať. A kľudne to mohol povedať aj on.


reklama

reklama

balalajka, Pi, 08. 09. 2023 - 10:59

Minule som pochválila šaty známej. Veliký úsmev - že zo sekáča, za 8€. No reku ešte sú krajšie tuším. Veľký úsmev

Ženská stránka človeka je taká, že treba veľa vecí okolo, treba byť vidno, páčiť sa. To je žena v nás každom z nás. Takže on nepodporoval to ženstvo v nej. A ona v ňom zas muža, lebo ona si vymyslela problém a aj našla riešenie - čo teda mala na muža nechať. Uff - super, že to ustáli. Lebo taká trivialita ako blúzka zo sekáču vie byť pekne zákerná. Nabúra rovnováhu vzťahu, aj keby sa to zdalo akokoľvek somarinou. Len keď tých somarín je cez deň viac, začína sa to potom boriť.

Áno - rozprávať sa treba. Len škoda, že je to doménou len určitej skupiny ľudí.

 

dasa_, Pi, 08. 09. 2023 - 11:03

Áno, inak sa dívame na problémy a inak ich riešime. Myslím muži a ženy. Preto je dobré občas si to uvedomiť a vyjasniť. Lebo obaja to myslia dobre, každý po svojom a môže z toho vyrásť veľký problém

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama