Zákazníci chcú nakúpiť čo najvýhodnejšie. Obchodníci zase chcú svoj tovar predať čo najlepšie. Nájdu sa pritom aj takí, ktorí to chcú dosiahnuť aj rôznymi „trikmi“. Niektoré z nich sú už na hranici zavádzania zákazníka.
Pri kúpe tovaru a služieb
* Najčastejším spôsobom, ako podnietiť zákazníkov ku kúpe, sú zľavy. Spotrebitelia si však často neuvedomujú, že poskytnutá zľava (v rôznej výške) ešte neznamená. Že kúpa je naozaj výhodná.
Predávajúci si môžu ceny stanovovať veľmi voľne a určitý tovar či služba tak môžu byť u jedného predávajúceho aj s 50% zľavou drahšie ako u druhého, ktorý žiadnu zľavu nedeklaruje, ale jednoducho predáva všetok tovar a služby s menšou maržou.
Druhým účelom zľavy môže byť nalákať spotrebiteľa do obchodu, kde kúpi i mnoho ďalších produktov, na ktorých je zase zisk vysoký a celkový profit predávajúceho sa tak dostane na dostatočnú úroveň.
Neduhom, ktorý však už prekračuje medzu legálnosti, je uvádzanie zľavy, aj keď v skutočnosti tovar nie je zlacnený vôbec, nebo nie je zlacnený v inzerovanom rozsahu. Ak má spotrebiteľ podozrenie na takéto správanie sa predávajúceho, môže sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu..
* Ponuka čohokoľvek zadarmo je signálom na spozornenie. V skutočnosti totiž žiadny tovar zadarmo nie je a ak obchodník niečo také ponúka, znamená to, že náklady na darček i zisk sa musí pozbierať z predaje iného tovaru a služieb. Ak sa jedná o darček vysokej hodnoty, je jeho hodnota buď nadhodnotená, alebo sú predražené ostatné služby a výrobky.
Okrem toho, na darčeky sa zo zákona nevzťahuje záruka (predávajúci ju však môže dobrovoľne poskytnúť).
* Niekedy majú predávajúci pri predaji výrobkov a služieb snahu vylúčiť svoju zodpovednosť za akúkoľvek škodu, ktorá by mohla zákazníkovi vzniknúť. Niektoré typy zodpovednosti však vyplývajú priamo zo zákona a nedá sa ich zbaviť jednoduchým uvedením takéhoto ustanovenia v zmluve.
* Zákonné ustanovenia o záručných dobách patria medzi tie, ktoré sa nedajú zmluvne skrátiť, a to ani pri výpredaji. Jedinou výnimkou je, ak sa výrobok predáva so zľavou pre výskyt určité chyby. Na túto chybu sa potom záruka nevzťahuje.
* Spotrebiteľ má zo zákona právo na predvedenie výrobku. Ak mu predávajúci neumožní dopredu sa zoznámiť s funkciami výrobku a návodom, ktorý obvykle býva ukrytý v škatuli s výrobkom, spotrebiteľ by mal ísť radšej nakupovať inam, alebo kontaktovať SOI.
* Kupujúci sa môžu pomerne často stretnúť s textilným tovarom alebo obuvou zo značkami známych výrobcov, ale za významne nižšie ceny. Spotrebiteľ by si mal uvedomiť, že sa pravdepodobne jedná o napodobeniny značkového tovaru, a ich kvalita býva často nízka a nemusí zodpovedať ani z hľadiska hygienických predpisov.
Samostatnou kapitolou sú napodobeniny značiek, ktoré sú na prvý pohľad zameniteľné s originálom. Spotrebitelia by si mali vždy zvážiť, či sa chcú podieľať na protiprávnom jednaní.
* Spotrebiteľ má vždy právo dostať doklad o kúpe. Predávajúci nemá podľa zákona žiadnu možnosť spotrebiteľovi odmietnuť doklad vydať, aj keď uvedie akýkoľvek dôvod (tovar je vo výpredaji, na tovar bola poskytnutá pre nejakú chybu zľava, podľa interného predpisu sa bloček neposkytuje a pod.). Kúpny doklad nemá zákonom predpísanú nejakú formu, musí však obsahovať niektoré náležitosti - identifikácia predávajúceho, popis a cena tovaru a dátum kúpy.
* Argument: „Dám vás k súdu“ zvyčajne na presadenie svojich práv používajú kupujúci, ale stáva sa, že to skúsia aj predajcovia. Ak sa zákazník nedopustil krádeže alebo iného trestného činu, nemá sa čoho obávať. Nie je hanbou stať sa účastníkom občianskoprávneho súdneho sporu, ku ktorému vo väčšine prípadov vôbec nedôjde. Súd rozhodne, ktorá strana má pravdu podľa práva.
* Pri zmluvách uzatváraných mimo stálu prevádzkareň, alebo uzatvorených na diaľku môže spotrebiteľ odstúpiť od zmluvy. Môže sa tiež takto dohodnúť s predávajúcim. Vždy má právo ponechať si zmluvu (alebo bloček ako potvrdenie o kúpnej zmluve). Platí to i v prípade, keď sú kúpne zmluvy vyhotovené na formulároch s predtlačenými evidenčnými poradovými číslami.
Pri storne zmlúv si obe strany pôvodní zmluvu ponechajú a na všetkých ich kópiách sa vyznačí zrušenie. Ešte lepším riešením je zrušenie zmluvy spísať na samostatnú listinu, pričom každá strana dostane kópiu.
* Predávajúci sa často odvolávajú v komunikácii so spotrebiteľom na svoje interné predpisy (obchodní podmienky, reklamační poriadky alebo neverejné nariadenia) a zdôvodňujú nimi svoj postoj. Na zákazníka sa však vzťahujú iba obecne platné predpisy. Interní nariadenia môžu len upravovať organizační chod predaje, vybavovanie reklamácií a podobne, nemôžu však obmedzovať práva spotrebiteľov. Tí by mali vždy trvať na svojich zákonných právach.
Nákup v samoobsluhách
* Ak predávajúci určí miesto na odkladanie tašiek, zodpovedá za prípadné škody, ktoré by zákazníkom mohli vzniknúť (napr. ukradnutá taška). Zodpovednosti sa nezbaví nápisom nad odkladacím miestom „Za odložené veci neručíme.“
* Ani predávajúci, ani ním najatá bezpečnostná služba nemá právo robiť kupujúcim osobné prehliadky bez ich súhlasu. Môžu len zadržať zákazníka, pri ktorom je odôvodnené podozrenie, že niečo ukradol.
Ak spotrebiteľovi vznikne v súvislosti s neoprávneným obvinením nejaká škoda (morálna alebo finančná), môže sa domáhať odškodnenia (verejné ospravedlnenie, alebo aj peňažná náhrada).
* Spotrebitelia najviac nakupujú veci, ktoré sú umiestnené vo výške očí. Preto práve tam predajcovia umiestňujú najdrahšie výrobky, alebo výrobky, z ktorých majú najväčší zisk. Výhodnejšie nákupy urobíte, ak sa zohnete k nižším policiam, alebo sa naopak natiahnete do vyšších regálov.
* Vo veľkých obchodných domoch sú oddelenia s potravinami a predmetmi dennej spotreby často v najvzdialenejšom rohu predajne. Spotrebiteľ tak musí prejsť cez celú predajňu, pričom často nakúpi aj to, čo mu „cvrkne do nosu“ a čo pôvodne vôbec neplánoval kúpiť.
* Tovar, umiestený priamo pri pokladni, zvádza k impulzívnemu nákupu na skrátenie čakania v rade. Najťažšie to majú zákazníci s malými deťmi, ktoré žiadajú sladkosti, umiestnené presne vo výške ich očí.
* Ak zákazníkovi pri pokladni naúčtujú inú cenu, ako bola uvedená na regáli s tovarom, má právo žiadať naúčtovanie tej ceny, ktorá je pre neho výhodnejšia.
* Predávajúci zo zákona musí vykupovať všetky vratné fľaše, ktoré aj sám predáva.
* Aj hudba v predajni ovplyvňuje správanie sa nakupujúcich. Pomalé tempo hudby zvádza k pomalej chôdzi a pozornému prezeraniu tovaru. Ak ste na hudbu citliví a chcete ušetriť, zoberte si na nákup walkmen s rýchlou hudbou.
Pri podpise zmlúv
* Predávajúci sa niekedy snaží do zmlúv zahrnúť niektoré podmienky, ktoré obmedzujú práva spotrebiteľa, dané zákonom. Vo väčšine prípadov sa ich však spotrebiteľ nemôže vzdať ani svojím podpisom a platí to, čo je uvedené v obchodnom zákonníku.
* Ak dlhú zmluvu je potrebné dôkladne prečítať a pýtať sa na všetko, čo vám nie je jasné.
* Niektorí predajcovia používajú vypísanie finančných čiastok slovom. Tak ľahšie v texte uniknú pozornosti zákazníka, pričom tieto sumy sa často vzťahujú na dodatočné poplatky, alebo zmluvné pokuty.
* Obľúbeným trikom je uzavretie zmluvy na nejakú dlhšiu dobu, počas ktorej je takmer nemožné ju vypovedať, alebo len za cenu vysokej zmluvnej pokuty. Podmienkam prípadného vypovedania zmluvy je teda treba venovať zvýšenú pozornosť.
* Pri podpise zmluvy treba skontrolovať vždy aj rubovú stranu zmluvy, či tam nie sú uvedené nejaké ďalšie zmluvné ustanovenia, ktoré by mohli byť v jeho neprospech.
Pri podomovom predaji
* Podomoví predajcovia si veľmi dávajú záležať na prvom dojme. Mnoho ľudí si totiž vytvorí názor na neznámu osobu behom prvých pár sekúnd (v tomto prípade sympatický, milý, priateľský, dobre oblečený...) a ten už potom tak ľahko nezmenia.
* Pre ešte väčšie získanie zákazníka na svoju stranu sa predajcovia snažia najprv ho zaujať tmou, ktorá mu je blízka a príjemná. Prvý dojem sa tak ešte umocní. Spotrebiteľ by si však by mal byť vedomý toho, že aj keď sa predajca javí ako veľmi príjemný a vierohodný človek, ešte to nie je záruka toho, že jeho ponuka je pre neho výhodná.
* Predajcovia často pri ponúkaní svojho tovaru či služby často „zbierajú áno“. Čím viac totiž zákazník s predajcom súhlasí, tým je potom pre neho zložitejšie záverečnú výzvu predajcu na kúpu odmietnuť. Preto by zákazník nemal mechanicky jednoslovne odpovedať len „áno“ (aj na banálne otázky), ale aktívne vyjadriť aj svoje námietky a pripomienky.
* Ak sa predajca môže odvolať na spotrebiteľovho známeho („Vaša suseda si to kúpila...“), jeho ponuka ešte viac získa na vierohodnosti. Od každého zákazníka sa preto predajcovia veľmi snažia získať ďalšie kontakty na ich známych.
* Ani toho najsympatickejšieho a najlepšie pôsobiaceho predajcu nikdy nenechávajte osamote. Nikdy nemáte záruku, či to nie je len zdatný bytový zlodej.
* Ak sa nechá predajca od spotrebiteľa pozvať (spotrebiteľ na žiadosť firmy zorganizuje vo svojom byte predvádzaciu akciu pre svojich známych – zvyčajne za nejaký darček), nevzťahuje sa na neho potom možnosť odstúpenia od zmluvy pri obchode, uzavretom mimo stálej prevádzkarne.
Pri predajných zájazdoch
* Občiansky zákonník poskytuje spotrebiteľom možnosť odstúpenia od zmluvy do siedmych dní v prípade, že zmluva bola uzatvorená mimo priestory obvyklé k podnikaniu (reštaurácie, salóniky hotelov a pod.).
* Účasť na niektorých zájazdoch je umožnená len manželským párom. Predajcovia sa tak snažia vyhnúť veľmi silnému zákazníckemu argumentu, že sa o kúpe musia najprv poradiť s partnerom.
* Prezentácie zvyčajne bývajú dlhé, hlasné a nabité emóciami, čím sa snažia predajcovia otupiť ostražitosť kupujúcich.
* Častým trikom je poskytnutie mimoriadnej zľavy, alebo darčeka, ak zákazník nakúpi hneď na danom mieste. Spotrebiteľ by však mal v takom prípade hneď zbystriť pozornosť a ponuku odmietnuť. Korektní predajcovia dajú zákazníkom čas na rozmyslenie.
* Mnohí predajcovia používajú pri akciách celý rad psychologických trikov (až citových vydieraní), odvolávajú sa na známe osobnosti, prieskumy, pomáhajú si aj ponukou alkoholických nápojov zadarmo a podobne.
* Na niektorých prezentáciách hlavne drahších produktov je pre každý pár vyhradená osobná asistentka, ktorá sa mu po celou dobu venuje. Asistentky bývajú obvykle školené v marketingu a psychológii predaja, a nie je jednoduché im odolať. Spotrebiteľ však má vždy možnosť z predajnej akcie kedykoľvek jednoducho odísť.
Zdroj: www.mesec.cz
Na "živom" školení ŠRF, ktoré sme mali na megastretnutí v Novom Smokovci, sme sa (okrem iného) zase aj hrali.
Pri jednej z hier som piatim skupinkám účastníkov školenia rozdala papiere s opisom reálnych situácií, ktoré sa mi stali. Každý potom na papiere napísal, ako by danú situáciu riešil.
Nakoniec sme si povedali, ako situácie skončili naozaj.
Kto sa chce zahrať, môže pod jednotlivé situácie napísať svoje riešenie. "Rozuzlenie" dopíšem neskôr
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 1
Ráno cestou do kancelárie som sa vždy zastavovala v podnikovom bufete a kupovala si jogurt. Po príchode do kancelárie som si zapla PC a popri čítaní došlých mailov som jogurt zjedla.
Raz som takto otvorila jogurt – a ten bol na povrchu plesnivý. Dátum spotreby bol v poriadku a tak som vyhrabala z koša na papier správny bloček a vrátila sa do bufetu reklamovať. Tam som oslovila predavačku: „Pred chvíľou som si tu kúpila jogurt a pozrite, a v akom je stave!“
Reakcia predavačky: „Vy ste ho otvorili?“
„Pravdaže!“
„A prečo?“
„Chcela som ho zjesť – na to som ho kúpila!“
„Ale ja vám to teraz nemôžem uznať ako reklamáciu! Nemali ste ho otvárať!“
Ako riešiť takúto situáciu?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak túto situáciu som zažila na vlastnej koži, ale ako vedúca predajne . Jogurt si kúpili starší dôchodcovia a vrátili ho tiež v ten istý deň, záruka v poriadku, za správne skladovanie v predajni ručím. Jogurt som prevzala, vytlačili storno bločku pre "nás" a telefonicky som reklamovala celú várku jogurtov výrobcovi, načo ma nepriamo informoval, že nie sme jediná predajňa s daným problémom /v tejto várke sa im niečo pošramotilo vo výrobe, tak sme dopadli zle viacerí- už by ma len zaujímalo koľko zákazníkov na predajniach reklamovalo/. My sme jogurty stiahli a písomne reklamovali a vrátili výrobcovi - to boli pokyny od neho. A pre zákazníka odporúčanie - na každej predajni má byť k dispozícii jeden človek z personálu, ktorý reklamáciu prijme, vyrieši, zapíše, prípadne obratom vráti peniaze...a nemusí to byť zrovna "všemúdra" predavačka. Ja by som si za svojím stála, aj keby som mala doslova volať niekoho kompetentného, veď pod viečko nevidím a splesnivieť za pár minút nemohol
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Presne, v predajni vždy musí byť pracovník, oprávnený prevziať reklamáciu. S dôrazom na slovo prevziať - to nie je vždy zároveň aj vybaviť. Niekedy totiž poškodený tovar treba najprv poslať na posúdenie znalcovi, ako daná vada vznikla a či je teda reklamácia oprávnená.
Samozrejme, pri plesnivom jogurte to nie je potrebné.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tá prvá situácia bola až komická, asi by som sa pani predavačky opýtala, ako zisťujú, ktoré "zatvorené jogurty" sú plesnivé, určite podľa vône, keď je jogurt zavretý a v chlade. :))
Myslím, že každý sa bráni, len aby sa s ničím nemusel vybavovať a zbytočne zapodievať, ale "anjeli" Vy ste to niesla/vyriešila tak ako sa patrí, reklamáciu Ste uznali. Nie každý predavač je ochotný prijať danú reklamáciu, lebo sa obáva, či daný zákazník sa ho nechystá nejakým spôsobom oklamať.
Mali sme podobnú situáciu, otec kúpil dyňu, doviezol ho na návštevu, pri príchode ho so sestrou chceli nakrojiť, dyňu zasyčal, čiže navonok pôsobila ako každá iná, zelená pekná, určite bude chutná, no vo vnútri bola prehnitá. Dyne vo väčšine nenakrajujú, a v poslednom čase ich v našich supermarketoch a hypermarketoch nepredávajú po polovičkách, čím vlastne je tam čiastočné zavádzanie zákazníka. No, ale aby som sa vrátila k riešeniu nakoniec otec našiel pokladničný bloček a dyňu reklamoval, reklamácia bola uznaná, takže všetko dobre dopadlo. :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 2
Cestou z práce som zbadala na kraji vozovky odstavené auto s otvorenou kapotou. Pri ňom stáli dvaja mladí muži a zúfalo na mňa kývali, aby som zastavila.
Zastavila som teda a spýtala sa ich, či potrebujú pomoc. Lámanou slovenčinou mi vysvetľovali, že sa im pokazilo auto, potrebujú si zavolať odťahovú službu, ale nemajú na odtiahnutie peniaze. Ponúkli mi na predaj zlatý prsteň. Aj s puncom – veľmi výhodne.
Ako reagovať?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Určite by som daný prsteň nebrala ako protihodnotu za pomoc, ale zavolala policajtov. Však ak majú problém, len im pomôžu.Alebo by som povedala, že žiaľ, nemám pri sebe žiadne love, ale pošlem im pomoc a poslala by som znova policajtov.Lebo takto vždy nájdu nejakú dobrosrdečnú veriacu osôbku, ktorú ošklbnú.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Vyvyka, volať v takom prípade policajtov je veľmi dobrý nápad
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 3
Robila som pravidelný týždenný nákup v hypermarkete. Chcela som kúpiť aj malé ceruzkové baterky. V ponuke boli len jedny v takej veľkosti, akú sme potrebovali – tri v jednom balení. Baterky však neboli označené cenovkou – ani na tovare, ani na regáli. Hodila som ich do košíka aj tak.
Pri pokladni predavačka nablokovala celý môj veľký nákup asi do polovice, keď sa dostala až k baterkám. Na displeji sa ukázala cena – 9,90 €. Pre istotu som sa spýtala: „Tie tri malé baterky stoja 9,90 €?“
„Áno.“
„OK, vystornujte ich, prosím – za takú cenu ich nechcem.“
„To ste si mali rozmyslieť skôr, ako ste ich dali do košíka – teraz sa mi to už nedá vystornovať!“
„Nemohla som si to rozmyslieť skôr – nemáte ich v regáli označené cenovkou.“
„Ale už si ich musíte zobrať! Mne sa to nedá vystornovať! A pozrite, koľko tu stojí ľudí, tak nezdržujte!“
Ako riešiť túto situáciu?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Znovu na túto situáciu zareagujem z pozície "profesionálky". Stornovanie je možné vždy, niekde vie stornovať samotná predavačka, inde musí zavolať "kompetentného". V žiadnom prípade to nerobia rady, aj mne ako vedúcej za to nadriadení často držkovali a na všetky "storno bločky" som zozadu musela poznačiť dôvod stornovania - ja viem riadna blbosť, ale žiaľ realita...V každom prípade je povinnosťou obchodu mať riadne označený tovar cenovkou, cena má byť prepočítaná aj na kusy, l, ml, kg, g a pod. - za to sú od SOI aj riadne mastné pokuty, ktoré si personál zodpovední za daný úsek často uhradí sám zrážkami zo mzdy a druhom rade je predavačka mala stornovať nákup aj v prípade, že druhých tým zdrží. Znovu ako v prvom prípade by som trvala na svojom aj za okolností, že zavolá nadriadeného, v žiadnom prípade nie som povinná platiť za tovar, o ktorý nemám záujem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 4
V malých potravinách som robila bežný týždenný nákup. V akcii bola kyslá pochúťková smotana. Pôvodne som nemala v úmysle kupovať ju, ale také niečo sa u nás minie vždy, cena bola naozaj výhodná a tak som ju dala do košíka.
Pri pokladni predavačka nablokovala celý nákup okrem smotany: „Toto vám nebudem blokovať, je to v akcii, to sa platí osobitne.“ Začudovala som sa síce, ale smotanu som zaplatila zvlášť.
Pri odchode z predajne mi to nedalo a skontrolovala dátum spotreby. Aktuálny dátum bol vyšší – smotana teda bola po záruke.
Ako riešiť túto situáciu?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No znovu sa mi nedá nezapojiť...otočka smerom do obchodu, smotanu aj s bločkom by som vrátila a žiadala naspäť peniaze, s tým, že by som aj riadne upozornila na hygienické predpisy a žiadala stiahnuť tovar po záruke z regálu. Ak by sa situácia vyhrotila alebo opakovala, určite by som upozornila hygienikov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
podľa hygienických predpisov sa tovar po záruke nesmie predávať.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 5
V stredu ráno manžel prezeral reklamný leták: „Pozri, tu majú v akcii osobnú váhu za 9,90 €. Mali by sme konečne kúpiť novú!“
„Dobre, dnes idem do Malaciek, zastavím sa tam a kúpim ju.“
V hypermarkete som prezrela celý regál s akciovým tovarom, ale váhu som nenašla. Spýtala som sa teda predavačky a tá mi odpovedala: „Ale tá akcia je až od zajtra!“
Tak nič – šla som si po svojom.
Ako som prechádzala pomedzi regály, zbadala som presne takú istú osobnú váhu, aká bola na letáku. Ale za cenu 7,90 €.
Spokojne som si ju vložila do košíka a pokračovala v nákupe.
Pri pokladni mi predavačka nablokovala celý nákup, okrem váhy: „To vám nablokujem osobitne, aby ste mali samostatný bloček pre prípad reklamácie.“
OK, zaplatila som teda celý nákup a potom mi predavačka nablokovala osobnú váhu. Cena – 5,90 €.
Je to v poriadku?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia 1:trvám na reklamácii ,bloček mám aj chybný tovar.Trvám na výmene.Som v práve,tovar je nepoužiteľný.Doslova zdraviu škodlivý.Nepomáha?Pýtam si vedúcu a jednám s ňou.
Situácia 2:Pre mňa špekulanti,navrhnem že zavolám na pomoc políciu.Ak skutočne majú problém na aute budú súhlasiť.Ak nie,tak im neverím a odchádzam po svojom bez pochybného nákupu.
Situácia3:Trvám na storne ,viem že každá pokladňa je vybavená stornami.Nedám sa znervózniť ľuďmi za mnou.Mám právo vrátiť neoznačený alebo zle označený tovar.Nedá sa ?Volám si vedúceho.Vtedy sa zázračne všetko zrazu dá:)
Situácia 4:Podľa toho dátumu radšej vrátim tovar,predsa nechcem aby sme doma z toho ochoreli.Mám právo vrátiť aj akciový tovar.
Situácia 5:Poriadne sa informujem pri pokladni či vie o tej cene na regáli.Že sa v podstate nezhoduje aby náhodou nebola škodná pri inventúre.Či sa skutočne nepomýlila.Ak jej to skutočne sedí na pokladni tak sa usmejem a kúpim,ak nie tak som spokojná že som jej ušetrila problémy.
Je to len a len moje riešenie situácie,rada si počkám na rozuzlenie
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Moje skúsenosti pri nákupoch?Beriem tovar v potravinách ten čo je najďalej,teda ak sú 4 jogurty za sebou tak neberiem ten prvý ale ten posledný.Ako predavačka som tak musela ukladať tovar,starší dopredu nový dozadu.
Bryndzu nekupujem balenú v potravinách len v tom priesvitnom obale.Ako predavačka som musela z 5kg vrecka namiešať pomocou mlieka 8kg bryndze.(Moja chyba , bola som mladučka a bála sa o robotu ,tak som počúvala vedúcu. )
ps:neskoršie keď si ešte pripomeniem svoje zážitky tak napíšem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
a ja som si myslela, ze je to len moja uxylka, ked si vyberam tovar zozadu. Ale este aj lak na vlasy... Toto uz uxylka asi je. Alebo zeby predsa ten prvy, viacere vyskusali...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Elimamaka, to sú veru dobré rady
ďakujem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No, na niektoré spomienky nie som pyšná.Nebola som tu týždeň,odpočívala som na Orave
.Až teraz čítam a odpovedám.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nuž, každá životná skúsenosť je na niečo dobrá
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Prve , čo mi v tej suvislosti napadlo, je ze velakrat obchodnici, pri reklamacii tovaru, ktory bol kupovany so zlavou, nechcu prijat reklamaciu. A to aj v pripade, ze zlava bola poskytnuta ako napr. sezonna, alebo z dôvodu vady ale na inej casti vyrobku, ako je ta, ktora je predmetom terajsej reklamacie. Nevzdavajte to, aj zlacneny tovar mate pravo reklamovat. Samozrejme ked ste dostali 15 % zlavu za to, ze kabelka ma jednu rucku trochu svetlejsiu, ako druhu, potom toto nemoze byt predmetom reklamacie. Niektori obchodnici, dovod zlavy na bloku vyznacuju.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo, si chcela dodať- pre Akiruuuuu
Pokročilá nočná hodina, zajtra budem študovať
Aaaaale, peniaze už mi dnes prišli Ešte zase musím doriešiť chýbahúce CD
Ach jaj
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Akira, to len tak akurát "zapasovalo", že som konečne dokončila tento diel ŠRF krátko po tvojom opise reklamačnej tortúry...
Ale som rada, že ti prišlo vhod a dúfam, že sa ten dlhýýýý pokec bude hodiť viacerým
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja som mala hrozný zážitok z M...a. Keď som vychádzala von cez skener zapípal.Všetci spozorneli,samozrejme aj kupujúci a hlavne ja,lebo som zostala v úplnom šoku.Hneď prišla ku mne ochranka a viedli ma do kancelárie a tam najskôr otázky a prezeranie,tašky, odevu,hambila som sa ako pes,a dali mi vyzuť aj topánky,tie boli nové možno tretí krát obuté, a keď po nich prechádzali so skenerom zapípali.Nakoniec sa zistilo že v tých topánkach bol od výrobcu vo vnutri všitý nejaký čip.Povedali mi že je to v poriadku a ja ani neviem ako som vyšla von,samozrejme keď som prechádzala cez hlavný skener znovu to pípalo. Žiadne ospravedlnenie,nič,iba že je to v poriadku. Toto bol pre mňa najtraumatizujúcejší zážitok z obchodu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Marienka, ale to, že ty nepoznáš svoje práva, nie je chyba ani predavačov, ani ochranky. Nemusela si súhlasiť ani s výsluchom, ani s osobnou prehliadkou. A keď si už súhlasila, a nenašlo sa nič, čo by podozrenie potvrdilo, mohla si trvať na riadnom ospravedlnení.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nemusela súhlasiť s výsluchom ani s prehliadkou?
To som netušila.
Dosť by ma zaujímalo, čo je v kompetencii ochranky. Ak niekto vie, mohol by napísať.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
http://www.webpravnik.sk/?p=108
Osoby pri výkone bezpečnostnej služby sú oprávnené podľa §65 ods. 1 písm. c) zákona NR SR č. 379/1997 Z.z. o prevádzkovaní súkromných bezpečnostných služieb v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o SBS) obmedziť osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom, ak je to potrebné na zistenie totožnosti, na zabránenie úteku alebo na zaistenie dôkazov podľa osobitných predpisov. Preto konanie pracovníkov SBS, ktorí Vás obmedzili v osobnej slobode bolo vo Vašom prípade v súlade so zákonom. Nedá sa to už však povedať o ich úmysle vykonať Vašu osobnú prehliadku, lebo na to už oprávnení nie sú.
Osoba poverená výkonom fyzickej ochrany alebo pátrania môže podľa spomínaného zákona zasiahnuť, ak je porušovaný alebo ohrozovaný záujem chránený bezpečnostnou službou len v prípade, v ktorom to umožňuje osobitný zákon, a to len za podmienok v ňom ustanovených. Ide tu o prípady nutnej obrany a krajnej núdze podľa priestupkového zákona, Trestného zákona a Občianskeho zákonníka. Iné úkony, ktoré si vyžadujú súčinnosť tretích osôb, môže vykonávať len s ich súhlasom. Medzi takéto úkony patrí aj osobná prehliadka, ktorú môžu vykonať len v súčinnosti policajného orgánu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
http://dennik.sme.sk/c/888649/obchodnici-nemaju-pravo-pozerat-tasky.html
Ak predajca prichytí zákazníka pri krádeži, môže ho zadržať až do príchodu polície. Nemôže ho však zadržať len preto, že odmietol ukázať obsah svojej tašky. Osobnú prehliadku môžu robiť len policajti.
Zákazník, ktorého predajca zadržal pre to, že odmietol ukázať obsah svojej tašky, môže predajcu zažalovať za porušenie základných ľudských práv. Mohlo by pritom ísť aj o obmedzovanie osobnej slobody.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Podobné sa mi stalo v predajni so športovými odevami...ale pri vchádzaní. Píííííípala som ako divá a netušila som prečo. Nemala som nič kúpené ani z inej predajne. Mladá predavačka sa ma spýtala, či nemám niečo nové na sebe. Nemala som...ak odmyslím zimnú vetrovku po jednom praní. Pozrela mi s mojim dovolením na vnútorné štítky a tam krpatý čip (podlhovastý umelohmotný pásik) rozmerov 0,2cm x 0,5cm x3,0 cm. Odstihla ho a bol pokoj. Mohlo sa mi to stať inde a pri výchádzaní...to by som dopadla ako marienka a ani by som "nepípla". Už viem, že nie všetko si musím nechať páčiť. Vďaka dievčence!!!
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Aj mne sa už stalo,že pri odchode z marketu sme pípali.Zavolali nás nabok na recepciu,kde prekontrolovali nákupný vozík.Zistili,že mäso nebolo asi odkódované.Nablokované ale bolo.Slušne sa nám ospravedlnili za zdržanie.Ked ma za pípanie zobrali do kancelárie,tiež mi nerobili osobnú prehliadku.Len sa ma spýtali,či nemám v kabelke niečo,čo to spôsobilo.Mala som tam kúsok kábla,ktorý mi dal MM ako vzorku.Nechápem,prečo ten kábel nepípal už pri vchádzaní do predajne.Tiež sa mi slušne ospravedlnili.Ja to beriem ako ich povinnosť.Pokial sú slušní a nezaobchádzajú somnou ako so zločincom,tak to beriem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No Geo, tvoja prednáška vo mne pri každom nákupe ožíva a bolo to dobre a je to dobre aj teraz, lebo vidím koľkým to niečo vysvetľuje.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem, Margori
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
U nas v tescu zaviedli samoobsluzne pokladne, hura hura aka prevratna novinka...Tak som teda vylozila nakup na miesto A, oskenovala, prelozila na miesto B a poziadala obsluhu aby mi z jednej drahsej veci dala prec ti pipaciu ochranku. vychadzam von a kontrolne brany sa isli zblaznit ako hulakali nedovoleny vynos z predajne...ochrankar ku mne doletel ako najrychlejsie vedel a ukazte tasku milostiva
Neukazem
Coze?
Neukazem
Dovod?
Musim mat dovod? Zavolajte policiu.
Ostal preslapovat, cervenel, bordovel, nevedel ci ma volat posilu alebo co...
Nakoniec som mu dovolila skontrolovat igelitku. NIC nenasiel co by nesedelo...
Ja: Cakam.
On: Na co?
Ja: Na OSPRAVEDLNENIE vazeny
On: Prepacte
Ja: Neprijmam vase ospravedlnenie, budem sa stazovat
Takze zabava prevelika, pre tych niekolko ludi, co sa zrazu v prazdnom obchode zjavili...(zacinam mat pocit, ze naozaj esistuju ludia, co su pri kazdej tagedii, konflikte a podobne...prazdna ulica- zrazia sa dve auta a zrazu je tam dvadsat ludi!)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Už sa nikto nechce zahrať?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobre, tak už nikto, tak poďme na "rozuzlenie"
.
Len dodám, že pri všetkých "jednaniach" som použila asertívne techniky pokazená gramoplatňa (pokojné trvnie na svojom a opakovanie svojej požiadavky dokola), otvorené dvere (súhlas s každou aj čiastkovou, pravdepodobnou, obecnou pravdou, ktorou oponent argumentuje) a selektívna ignorácia (nereagovanie na manipulatívnu, nevecnú, či príliš všeobecnú kritiku).
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 1
Keď som videla, že sa s predavačkou rozumne nedohodnem, požiadala som ju, aby zavolala vedúcu. Tej som vysvetlila situáciu, načo mi ona odporučila vybrať si iný jogurt. Odmietla som to a chcela som vrátiť peniaze. Po krátkej diskusii som pani vedúcej odovzdala otvorený a plesnivý jogurt a od nej som dostala naspäť peniaze.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 2
Kúpu prsteňa som odmietla, ale mladým mužom som ponúkla, že zavolám mobilom na pomoc policajtov. To zase odmietli oni. Tým som to považovala za vybavené a odišla som.
Asi po týždni bolo vo viacerých novinách uverejnené varovanie pred takýmito praktikami – mladí muži boli podvodníci a predávali prstene z falošného zlata.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 3
Pokojne som trvala na mojej pôvodnej požiadavke, aby boli baterky z môjho nákupu vystornované. Predavačka nakoniec zavolala vedúcu, ktorá storno urobila. Predavačka potom doblokovala nákup, zaplatila som a odišla.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 4
Vrátila som sa k pokladni a žiadala vrátenie peňazí za smotanu. Predavačka namietla, že to nie je oprávnená urobiť. Požiadala som ju teda, aby zavolala vedúceho. Tomu som vysvetlila situáciu a znova žiadala vrátenie peňazí. Protestovala som aj voči predaju tovaru po záruke. Pán vedúci (a zároveň majiteľ) mi síce peniaze nakoniec vrátil, ale neodpustil si poznámku, že ma viac v jeho obchode nechce vidieť. V tom som mu veľmi rada vyhovela. A urobila som aj viac – upozornila som na praktiky v tejto predajni SOI.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Situácia číslo 5
Moja spontánna reakcia bola: „Iba?“ Predavačka pozrela na displej a odpovedala: „Tak to tu mám zadané v systéme.“
Okamih som zvažovala, či sa spýtam, z akého dôvodu bude váha počnúc ďalším dňom o štyri eurá drahšia. Potom som si však povedala, že nemusím všetko vedieť, a že v tom istom obchode som už viackrát nakúpila tovar, ktorý bol na druhý deň zlacnený, tak to teraz pre zmenu môže byť aspoň raz naopak.
A navyše, ak je tovar označený rôznymi cenami, mám právo nakúpiť za tú cenu, ktorá je pre mňa výhodnejšia. Čo sa aj stalo, takže som predavačke poďakovala a šla som spokojne domov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dievčatá, rôznych praktík predajcov, ktoré nie sú práve košér, je veľa. Vybrala som teda len tie najčastejšie sa vyskytujúce.
Ak máte čas a chuť, napíšte do komentárov ďalšie odporúčania, na čo si pri nákupoch dávať pozor
.