reklama

Mladí

Pridal/a dasa_ dňa 07. 09. 2023 - 07:46
Mladí

dasa_


reklama

Mala som cez prázdniny stráviť dlhší čas pri debatách s mladými ľuďmi. Nejak sa stalo, že sme spoločne viac krát stolovali a tak sa rozvinuli debaty aj nad rámec večere. Zaujímavé témy sme pootvárali, určite z toho obdobia ešte niečo otvorím.

Ale jedno ma zaujalo - mladí sa zaujímali o komunálnu politiku. Nezávisle na sebe boli dvaja. Každý si našiel veci na kritizovanie. Oprávnene. Nespratané odpadky, jamy, porozbíjané veci... Všetko nafotené, zdokumentované. Ku každej fotke kritický komentár. Bol na mieste. Myslím ten komentár.

Tak som skúsila otázku: si mladý, prázdninuješ, nejaký voľný čas máš. Skúšal si niekedy na niektorom mieste napríklad tie odpadky vyzbierať? Alebo vyčistiť miesto polepené samolepkami na zástavke MHD? Kľudne o tom aj napísať, zdokumentovať. Ale proste a jednoducho  začať? Ostali prekvapení. Oni sú iba na upozorňovanie.

Z vlastnej skúsenosti viem, že keď sa niekde uprace veľký bordel, aspoň istý čas sa ľudia správajú trochu lepšie. Nehádžu odpadky na miesto, ktoré vyzeralo ako smetisko. Ešte niekedy v roku 2018 sa mi podarilo nahovoriť partiu ľudí, aby sme vyčistili jednu mestskú skratku - schody. Bolo tam toho na viac ako 10 vriec rôzneho odpadu, fakt veľa, veľmi veľa. Odvtedy vždy, keď tade idem, tak kontrolujem. A napodiv, aj po rokoch je to stále relatívne čisté.

Takže by som povedala, zmeniť môžeš aj celý svet. Len musíš urobiť ten prvý krok. Napríklad vstať ráno z postele a upratať okolo svojho domu, vchodu, na ulici. Bez ohľadu na to, či to niekto ocení.

(Na prvej foto je obraz takého malého kopčeka pri našom dome, kde zjavne popíjajú isté skupiny, na druhom je záber na zbieranie odpadkov ako ukážka toho, že keď sa chce, dá sa. Lebo ma to nepredstaviteľne hnevalo Úsmev )

dasa_


reklama

reklama

balalajka, Št, 07. 09. 2023 - 12:09

Zaujímavá myšlienka to s tým, že sú tu na upozorňovanie. Úsmev

Musím sa mojich mláďat opýtať ako sa k tomu stavajú.

Ja som si zas uvedomila inú vec. Máme konečne brigádnika. A nabral si toho na môj vkus na plecia DOSŤ. Uvidíme ako sa plány skĺbia s realitou. Len mi včera povedal takú vetu, že podľa neho je lepšie brigádničiť ako čašník piatok a sobota a zarábať peniaze, ako chodiť chľastať s partiou v tú istú dobu. Zaujímavý postoj. Mňa vôbec nenapadlo, že by mohli hentak až chodiť 16roční von si posedieť a pomíňať peniaze.

Celkovo asi musí byť ťažké v dnešnej dobe nadchnúť mladých urobiť niečo nezištne (finančne) - len tak, pre dobrý pocit a možno trochu uznania.

dasa_, Št, 07. 09. 2023 - 12:55

Mňa celkom milo prekvapilo, že jeden z nich celkom realisticky plánuje návrat domov. Študuje v čr a už je na doktorandskom štúdiu, tak som zvedavá. Keby začal pekne odspodu, možno by sme mohli o pár rokov mať nového primátora :)

 

Kamila, Po, 11. 09. 2023 - 09:37

Dáša, máš môj veľký obdiv s tým upratovaním a zveľaďovaním verejného priestranstva - sadenia kvetov ... Áno. Mne to ani doma veľmi nejde. Červenám sa

dasa_, Po, 11. 09. 2023 - 09:48

keď ja mám pocit, že to robím hlavne pre seba - lebo sa mi to páči, tak si to potrebujem vyskúšať, či také pôjde aj mne.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama