reklama

Ako postupovať

Pridal/a Adrianna dňa 07. 04. 2014 - 19:15

reklama

Otázka používateľa
Adrianna

Dobrý večer ! Chcela by som sa opýtať , čo máme robiť ako postupovať ?? Môj manžel je spoluvlastníkom pozemku / je ich 18 / a jedna pani dcéra spoluvlastníčke nám bráni vstupu na tento pozemok /nie len nám ale všetkým / ! Normálne nás s toho pozemku vyhadzovala !!" Jednoducho , že ona si urobí ploty a my si máme kúpiť vrtulník , aby sme sa dostali k naším nehnutelnostiam " ja mám na 6 m urobenú malú skalku / robila som ju 3 roky , chodila okolo a nevravela nič a zrazu ,ked je všetko pekné urobené ona si zmyslí , že to je jej pozemok , tak len dúfam , že mi ju nevytrhá / muž vlastní 14 árov - a skalka má len 6 m !! Čo máme robiť , ako postupovať ak to spraví čo hovorí volať políciu alebo čo robiť ?? S nou sa nedá dohodnuť , čo robiť ako sa chrániť ???Neviem kto by mi poradil , ako dalej !!Poradte prosím !!!! Za skorú radu a pomoc velmi pekne Ďakujem Adrianna

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v tomto prípade, keďže sa jedná o podielové spoluvlastníctvo, ak sa dotyčná pani domnieva, že pozemok by mal byť len jej, nech sa obráti na ostaných spoluvlastníkov s ponukou na odkúpenie ich spoluvlastníckeho podielu. Pokiaľ ide o užívanie veci, v tomto prípade nehnuteľnosti, spoluvlastníkom, či spoluvlastníkmi, je to vždy vecou dohody spoluvlastníkov ako si medzi sebou upravia výkon tohto oprávnenia. V prípade, že nehnuteľnosť užíva len jeden či dvaja zo spoluvlastníkov, ostatní spoluvlastníci, majú nárok na náhradu za to, že neužíva spoločnú vec v rozsahu zodpovedajúcom jeho spoluvlastníckemu podielu. Ak existujúce pomery neumožňujú niektorému spoluvlastníkovi plnú realizáciu tohto práva, patrí mu za to zodpovedajúca náhrada, ktorá ak nie je poskytnutá, tento spoluvlastník, resp. spoluvlastníci sa dopúšťajú bezdôvodného obohatenia. V prípade, že spoluvlastník neužíva (nemôže užívať) spoločnú vec v rozsahu jeho spoluvlastníckeho podielu bez toho, že by medzi ním a druhým spoluvlastníkom, spoluvlastníkmi bola uzatvorená nájomná alebo iná zmluva, spočíva bezdôvodné obohatenie druhého spoluvlastníka v užívaní väčšieho rozsahu predmetu spoluvlastníctva ako zodpovedá jeho spoluvlastníckemu podielu. Teda z vyššie uvedeného vyplýva, že dcéra spoluvlastníčky, avšak ak dokonca ani ona sama nie je podielovou spoluvlastníčkou, tak už vôbec nemá žiadne právo k predmetným pozemkom, sa dopúšťa bezdôvodného obohatenia, za ktoré by ste mohli požadovať primeranú náhradu, prípadne, by ste ďalšie spory mohli riešiť aj privolaním polície, nakoľko ako som už vyššie spomenul, dochádza z jej strany k neoprávnenému užívaniu pozemku, ak k nemu nemá ani vlastnícke prípadne žiadne ďalšie právo.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama