reklama

Hmotná zodpovednosť

Pridal/a Moniqueee dňa 10. 09. 2013 - 12:31

reklama

Otázka používateľa
Moniqueee

Dobrý deň chcem sa Vás opýtať stalo sa mi to že som roznášala pizzu v jednej nemenovanej pizzérií a nemala som ani dohodu nič len tak som pracovala kým mi prišla lepšia ponuka.Jedného dňa sa mi stalo že som na semaforoch buchla auto.Na toto auto som nemala žiadnu hmotnu zodpovednosť a ani doklad že ho smiem používať.Prišli policajti a dali mi blokovú pokutu ktorú som zaplatila a aj som si splnila zodpovednosť že som bola nahlasiť v poisťovni škodovú udalosť.Poisťovňa vyplatila poškodenému peniaze ale potom zistila že na tom vozidle od pizzérii nieje zaplatená poistka a mne prišiel domov papier od poisťovacích kancelárií že mám zaplatiť dlžnú sumu 750eur.Prečo to mám platiť ja a nie môj zamestnavateľ.Neviem ako postupovať ďalej tak budem rada ak mi pomôžete.Ďakujem za odpoveď

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

len v krátkosti by som na začiatok uviedol, že aj keď ste nemali písomnú pracovnú zmluvu, tak aj keď je v Zákonníku práce uvedené, že pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, Zákonník práce nespája nedodržanie písomnej formy pracovnej zmluvy s platnosťou pracovnej zmluvy. V prípade, ak zamestnávateľ neuzatvoril so zamestnancom písomnú pracovnú zmluvu, je povinný najneskôr do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru vyhotoviť zamestnancovi písomné oznámenie obsahujúce podmienky zamestnávania. Ide najmä o druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma a jeho stručná charakteristika, miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto), deň nástupu do práce, mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve, výplatný termín, pracovný čas, výmeru dovolenky, dĺžku výpovednej doby. Znamená to, že aj ústne uzatvorená pracovná zmluva sa považuje za platnú. Pracovný pomer so zamestnávateľom Vám teda vznikol aj na základe ústne uzatvorenej pracovnej zmluvy, pričom dňom vzniku pracovného pomeru je deň, keď ste prvýkrát pracovali. Pokiaľ ide o hmotnú zodpovednosť, tak musí byť uzatvorená písomne, inak je neplatná. Ak takáto dohoda je uzatvorená, tak potom si zamestnávateľ nárokuje zodpovednosť za vzniknutú škodu od dotyčného zamestnanca.

Prejdime ale teraz k podstate Vášho problému. Podľa zák. č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení, povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu má pri tuzemskom motorovom vozidle ten, kto je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný v dokladoch vozidla alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa držba motorového vozidla previedla, v ostatných prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľom, pričom povinnosť držiteľa vozidla uzavrieť PZP vzniká pri prihlásení vozidla do evidencie. Podľa § 9 ods.4 toho istého zákona, poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty.

Vzhľadom k vyššie uvedenému, keďže nebolo zaplatené poistné, došlo k zániku poistenia za auto, a keďže ste škodu spôsobila Vy, tak poisťovňa si náhradu škody, resp. to čo zaplatila poškodenému, vymáha bohužiaľ od Vás a Vy by ste to mali aj bohužiaľ zaplatiť. Avšak následne si to, čo Vy zaplatíte poisťovni, môžete žiadať od zamestnávateľa, resp. vlastníka auta, titulom náhrady škody ktorá Vám vznikla tým, že si nesplnil svoju povinnosť platiť poistné.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama