Dobry den
prosim viete mi poradit, aj ked sa to netyka rodinneho prava, velmi by ste mi pomohli: Svedok bol vypovedat na policii v trestnej veci a neskor dostal doporucenku do vlastnych ruk zo sudu (pravdepodobne svedcit na sud), na adrese sa nezdrzuje, lebo byva v inom meste v podnajme.
Prevziat alebo neprevziat list ako postupovat v oboch pripadoch, aby sa nemusel svedok dostavit na sud a nebol nijak postihnutelny (zadrzanie, pokuta a podobne ak mu nieco take hrozi)?
Dakujem za radu a prajem pekny den !
Dobrý deň,
vo všeobecnosti platí, že každý má povinnosť svedčiť v trestnom konaní. Výpoveď svedka je nezastupiteľná. V prípade, ak sa na výsluch nedostavíte, môže Vás dať sudca predviesť, ale len ak ste boli na takúto možnosť v predvolaní upozornený. V prípade, ak sa napriek predvolaniu nedostavíte, bez ospravedlnenia, a nie je možné Vás ani predviesť príslušníkmi Policajného zboru, súd môže rozhodnúť o zabezpečení svedka, ktoré spočíva v obmedzení osobnej slobody svedka na nevyhnutne potrebný čas, najviac však na 72 hodín.
Okrem toho môže byť Vám ako svedkovi uložená aj poriadková pokuta až do výšky 1.650 Eur. Pritom, ak sa na výsluch dostavíte, ešte to neznamená, že musíte automaticky vypovedať.
Zákaz vypovedať máte vtedy, ak by ste svojou výpoveďou spôsobili prezradenie štátneho, služobného tajomstva alebo zákonom stanovenej povinnosti mlčanlivosti. To neplatí vtedy, ak Vás príslušný orgán povinnosti mlčanlivosti zbavil. Odoprieť vypovedať môžete aj vtedy, ak by ste svojou svedeckou výpoveďou spôsobili nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom pokolení (rodičom, starým rodičom, deťom a vnukom), svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi. Toto si treba vždy zvážiť. Niekedy je lepšie nevypovedať, lebo výpoveďou si môžete zbytočne priťažiť. Ak Vám však nesvedčia tieto okolnosti, vypovedať musíte a to tak, že poviete úplnú pravdu a nič nezamlčíte.
Sudca však na pojednávaní môže rozhodnúť aj tak, že namiesto výsluchu svedka sa prečíta zápisnica o jeho výpovedi, alebo jej podstatná časť, ak s tým súhlasí prokurátor a obžalovaný a súd nepovažuje osobný výsluch za potrebný.
Čiže vzhľadom na uvedené platí, že na pojednávanie by ste sa mali radšej dostaviť, a potom môžete požiadať súd, aby namiesto Vášho opätovného výsluchu prečítal zápisnicu z Vašej skoršej výpovede, za podmienok ktoré som už vyššie spomínal.
Mgr. Róbert Bános, advokát Trenčín
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte