Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu-vysvetlenie čo sa týka nároku na dedičstvo. Moja mama vlastní byt, ktorý je ale písaní samozrejme aj na nás- na mňa ako dcéru a na moju sestru v prípade že by sa jej niečo stalo (vzniklo to opatrením keď nám zomrel otec) Už viac ako 15 rokov ale s nami žije mamin partner v jednej domácnosti- teda nie sú manželmi, ale má u nás trvalý pobyt. Samozrejme že prispieva na domácnosť ako aj prispieva v prípade výmeny spotrebičov a pod. Z prvého manželstva ma jedného syna. Chcela by som sa spýtať či v prípade,že sa s maminým partnerom niečo stane, teda zomrie, má jeho syn nárok na niečo z nášho bytu? Totižto už viackrát sme ho prichytili, že si fotí nejaké veci v našom byte, ktoré sú novo zakúpené. Problémy s výživným zo strany jeho prvej manželky sme už mali, tak by som len chcela vedieť či nám hrozí niečo aj teraz. Vzťah medzi otcom a synom nie je typický, rokmi bol navádzaný na klamstva,tajnosti ktoré do neho "hustila jeho mama".
A ešte by som mala otázku, v prípade že by jeho otec vlastnil auto, ale ešte by nesplatil pôžičku naň v banke, koho by bolo auto? a komu by ostal ten dlh v banke?
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede, aspoň sa zbavíme pochybností.
Dobrý večer,
na úvod by som uviedol, že naša právna úprava vzťah druh a družka nedefinuje a neupravuje. Právna teória považuje za druha a družku muža a ženu, ktorí nie sú zosobášení, avšak vytvárajú životné spoločenstvo, t.j. žijú spolu, spoločne sa starajú o uspokojovanie potrieb rodiny, prípadne sa spolu starajú o deti. Zákon vôbec nechráni neformálne vzťahy muža a ženy tak ako manželstvo. Spoločným bývaním, prípadne aj investíciami do bytu (hoci aj vysokými) alebo nahlásením trvalého pobytu v byte, ktorý patrí partnerovi, nevzniká žiadne právo k bytu a vlastník bytu sa môže kedykoľvek domáhať toho, aby jeho partner tento byt vypratal. Vlastník môže tiež kedykoľvek zrušiť nahlásený trvalý pobyt osobe, ktorá k bytu nemá žiadne právo (vlastnícke právo, spoluvlastníckeho právo, nájomné právo, právo doživotného bývania a podobne). V radoch verejnosti prevláda názor, že tam, kde mám nahlásený trvalý pobyt mám právo bývať. Nie je tomu tak, nahlásenie trvalého pobytu má len evidenčný charakter a žiadne práva k nehnuteľnosti tým nevznikajú.
Čo sa týka dedenia, tak pokiaľ by priateľ Vašej mamy nededil zo závetu (ak Vaša mama nenapísala žiadny závet a neurčila by svojho druha za dediča, prípadne by závet vôbec nespísala), tak by sa dedilo priamo zo zákona, kde by ste dedila Vy a Vaša sestra (tzv. dedenie zo zákona, kde v prvej dedičskej skupine dedia poručiteľove deti a manžel; ak nededia poručiteľovi potomkovia, dedí v druhej skupine manžel, rodičia a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa). Čiže z hore uvedeného vyplýva, že ak Vaša mama nespíše závet v prospech svojho priateľa, on nemá žiadne dedičské právo na Váš byt a jeho syn už vôbec nie.
Ešte by som možno spomenul, že čo sa týka peňazí, ktorými partner Vašej mamy prispieva na chod domácnosti, mohol by sa neskôr domáhať vrátenia investovanej sumy z titulu bezdôvodného obohatenia, avšak zrejme nikto nepochybuje, že by mal veľmi ťažké dôkazné postavenie, teda veľmi ťažko by preukazoval, koľko do ktorých vecí investoval, čo sa zhodnotilo v byte Vašej mamy z jej prostriedkov a čo z jeho prostriedkov.
Pokiaľ ide o Vašu poslednú otázku, vzhľadom nato, čo som už vyššie uviedol, mohol by priateľ Vašej mamy spísať závet, v ktorom by odkázal svoj majetok konkrétnej osobe, či osobám, alebo ak by tak neurobil, dedilo by sa zo zákona, čiže by dedili jeho deti, resp. spomínaný syn. Predmetom dedičstva by boli tak aktíva ako aj pasíva, čím rozumieme aj dlh v banke, ktorý by opäť zdedil jeho syn, pričom však zákon obmedzuje túto zodpovednosť dediča za poručiteľove dlhy len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva . Zodpovednosť dediča je teda už zákonom obmedzená tak, aby nadobudnutie dedičstva neznamenalo pre dediča majetkové riziko.
Pekný večer prajem.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte