Neplatenie vyzivneho

Právna poradňa - Advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

Otázka používateľa: 

katarina105

Prajem pekny den,
mam priatela, ktorý je od decembra rozvedeny. On ma v starostlivosti 16-ročného syna a exmanželka 8-ročného syna. Sud im stanovil povinnost platit vyzivne tak,ze na starsieho 150euro a na mladšieho 120 euro. Rozdiel 30 euro nám však exmanželka nechce posielat. Máme obavu, že po skončení školy staršieho syna,bude ona od nas požadovať platenie výzivného, pritom ona nam za tieto roky zostane dlžna cca 1200euro.
Mozem poprosit o radu,ako máme postupovat a na čo všetko máme narok?
dakujem pekne za odpoved
prajem pekný den

Odpovedá: 

advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v prvom rade by som uviedol, že pohľadávky týkajúce sa výživného pre maloleté deti nie je možné započítať dohodou. Teda Váš priateľ a jeho exmanželka by mali platiť výživné v takej výške, akej to nariadil súd. Ak si niektorý z povinných rodičov vyživovaciu povinnosť neplní, je možné to riešiť buď podaním trestné oznámenia, pre trestný čin Zanedbanie povinnej výživy, návrhom na vykonanie exekúcie alebo náhradným výživným prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Poradil by som Vám, aby Váš priateľ začal platiť výživné na syna a o to isté aby požiadal aj svoju exmanželku. Pokiaľ ide o trvanie vyživovacej povinnosti, tak tá trvá dovtedy, pokiaľ dieťa nie je schopné samo sa živiť. Čiže by exmanželka Vášho priateľa musela na súd podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti voči staršiemu synovi, a až potom ak by tak súd rozhodol, môže prestať platiť výživné.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám

Komentáre

Dobry den,potrebujem poradit.Prihlasila som sa na externe studium,mala som nastupit rovno do 3.rocnika, podmienkou bolo ale absolvovanie prijimaciek. Bola som vtedy tehotna a nakoniec,bohuzial v obdobi prijimaciek som mala tazkosti a skoncila v nemocnici. Od vtedy viac menej az dokonca tehotenstva som mala problemy. Skolu som neriesila s tym,ze kedze som prepasla prijimacky uz asi sancu nemam. Raz za cas i dosla sms so aplatenim skolneho za ten a ten cas,ale kedze to boli spravy hromadne posielane,nepripisovala som tomu vyznam,az raz mi dosiel list od exekutorov a tak som volala co jaky mam dlh,a dozvedela som sa ze to je koli tej skole. Volala som teda pani riaditelke,co to ma znamenat ta mi povedala,ze kedze som podpisala zmluvu,tak som to povinna zaplatit. Mne sa to nezda,ved som predsa mala absolvovat prijimacky...este k tomu som som tam nebola skrz vazne prolemy..mam aj spravu z nemocnice...keby nejaky poplatok 100 eur fajn ale platit 600 eur ako uz mamicka na MD neni len tak,ako skola mi neposlali za tie peniaze ani ziadne podklady nic...mometalne maju zaplatene tie ich peniaze,ale ja to nehodlam nehat len tak.Dakujem za odpoved

Otázku treba vložiť priamo do poradne (nie do komentárov). Tu to pán právnik veľmi pravdepodobne nenájde.
(Klik na zelenej lište na pridaj obsah, z roletky potom vybrať otázka do poradne.)

Treba si prečítať čo je v zmluve. Ale tiež by som povedala, že študentom sa stane človek až po zápise. Hlavne ak je tam ten element prijímačiek, tak asi bolo v prvom rade tie prijímačky spraviť - inak by boli zbytočné. A ak by si ich nespravila, tak by ťa asi neprijali. Ak si sa ich ani nezúčastnila, tak si ich asi len ťažko spravila. Možno ste sa o tom bavili ako o prijímačkách, ale v zmluve to môže to byť definované ako nejaká previerka, pričom bez ohľadu na výsledok budeš zaradená na štúdium.
Je však možné, že zmluva stanovuje niečo iné. Čo to je za škola?

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.