Dobrý deň,
rád by som sa opýtal ako by som mal postupovať v takomto prípade: Istý pán mi staval dom, očom sme mali podpísanú aj zmluvu o dielo, niektoré stavebné práce neboli realizované pričom nám vznikla dlžoba, keďže za tieto práce dostal peniaze dopredu. napísal som formálny list kde je napísané že má vrátiť peniaze v dvoch splátkach spolu s termíny splatnosti, jedná sa spolu o cca 5000eur. List bez problémov podpísal so slovami ze ich určite vráti. A moja otázka znie, čo nastane keď peniaze nevráti v dohodnutom termíne? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
v prípade, ak nastane termín splatnosti a dlžník peniaze nevráti, pokúste sa ho najskôr napr. telefonicky kontaktovať a oznámiť mu termín, dokedy si prajete aby svoju dlžobu vyrovnal, a informovať ho aj o ďalších krokoch ktoré urobíte v prípade ak svoj dlh neuhradí: obrátite sa na súd, podáte návrh na vydanie platobného rozkazu... Ak sa do stanoveného termínu nič neudeje, urobte druhý krok, a síce, že zašlete dlžníkovi pokus o zmier. Ide o dokument, ktorý je poslednou výzvou dlžníkovi predtým, ako sa obrátite na súd. V pokuse o zmier jasne napíšte, o čo žiadate: akú dlžnú sumu si žiadate uhradiť, kedy dlh vznikol, kedy ho mal dlžník uhradiť i to, koľkokrát ste ho o uhradenie dlhu žiadali. Uveďte tiež presný termín, dokedy má zaplatiť, a na aký účet. Pokus o zmier zašlite doporučene (ak ho chcete mať zaslaný do 24 hodín, tak prvou triedou) a doklad o zaslaní listu si odložte.
Ak máte v rukách hodnoverné doklady, že Vám dlžník dlhuje peniaze,
vec môžete vybaviť v zrýchlenom konaní na súde, a to návrhom na vydanie platobného rozkazu na dlžnú sumu. Súd si vaše doklady preštuduje a overí, následne vydá platobný rozkaz, v ktorom uloží dlžníkovi, aby v lehote pätnástich dní dlžnú sumu zaplatil. Dlžník proti celej veci môže podať odpor. Ak odpor nepodá alebo nie je dôvodný, tak platobný rozkaz nadobudne účinky právoplatného rozsudku a na základe neho sa môže začať exekúcia.
V prípade, ak je prípad príliš zložitý, je najlepšie riešiť spor týkajúci sa dlžoby súdnou cestou, pričom sa odporúča mať dobrého právnika, ktorý Vám pomôže spísať podanie na súd a konanie čo najskôr dotiahnuť do úspešného konca. Keď sa rozhodnete riešiť veci súdnou cestou, mať právnika je na prospech veci. Základom súdneho konania je totiž napísanie kvalifikovanej žaloby, lebo práve o ňu sa súd v konaní opiera. Ale pamätajte nato, že súdna cesta je najdlhšia, a zrejme i najdrahšia, ako prísť k „strateným“ peniazom. Kým totiž súd nevyhráte, musíte všetky súdne trovy a právnika platiť z vlastného vrecka. Až keď Vám dá súd za pravdu, až potom prikáže dlžníkovi zaplatiť všetky Vaše trovy súdneho konania. Keď budete mať v rukách právoplatný a vykonateľný súdny rozsudok o tom, že vám je ktosi dlžný peniaze, môžete sa obrátiť na exekútora a podať návrh na začatie exekúcie. Možno ju vykonať zrážkami zo mzdy a z iných príjmov, odobratím alebo zničením veci na náklady povinného, predajom hnuteľných vecí, predajom cenných papierov, predajom nehnuteľnosti či predajom podniku povinného.
Budem Vám držať palce..pekný večer prajem!
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
omlúvam sa je tam chyba nie nám vznikla dlžoba ale jemu...