Dobrý deň,
dovoľte mi, aby som sa na Vás obrátila s vážnym problémom.
S manželom sme sa rozviedli v r. 2007. Boli sme spoluvlastníkmi bytu, ktorý sme odkúpili od obce spoločne ešte za trvania manželstva . Ešte pred rozvodom sa manžel z bytu odsťahoval a svoju polovicu bytu daroval nášmu prvorodenému synovi na základe darovacej zmluvy .
Do katastru nehnuteľností však tento údaj odmietli zapísať, nakoľko na byte viazla dlžoba za nájom bytu a ja s dvomi maloletými deťmi som ju nemala z čoho zaplatiť. Takže manžel zostal naďalej vedený na katastri nehnuteľností ako spoluvlastník bytu.
Teraz ale nastal problém. Do bytu k nám začali chodiť rôzni vymáhači z dôvodov, že bývalý manžel narobil dlžoby. Začal podnikať a všade je vedená adresa jeho trvalého pobytu v mojom byte, nakoľko sa z trvalého pobytu neodhlásil a ja sama som ho odhlásiť nemôhla.
Dnešného dňa som náhodne zistila, že vo výpise z listu vlastníctva k bytu, sú vedené voči bývalému manželovi tri exekúcie, v dôsledku ktorých bolo zapísané záložné právo k bytu, ktoré už 7 rokov obývam so svojimi deťmi a kde manžel už 7 rokov nebýva. Navyše som sa v októbri 2011 vydala a z druhého manželstva mám tretie dieťa vo veku 1 roka, s ktorým som na materskej dovolenke.
Som v zúfalej situácii, nakoľko mi hrozí, že spolu s deťmi stratíme strechu nad hlavou. No k prebiehajúcim exekúciám voči manželovi dodávam :
1. dlžoby narobil po rozvode a nemala som o nich žiadnu vedomosť
2. predpokladám, že museli prebehnúť nejaké súdne konania v jeho neprítomnosti a samozrejme žiadne písomnosti, ktoré mu prišli do vlastných rúk, nemôhol v mieste doručenia prevziať, nakoľko tu už 7 rokov nebýva
3. podľa môjho názoru išlo o neplatné doručenia v zmysle zákona, pretože fikcia doručenia, ktorú pravdepodobne využili, sa vzťahuje iba pri splnení podmienky, že sa v mieste doručovania zdržiava
4. Tým pádom by sa to nemalo dostať v žiadnom prípade až k exekúcii a ohroziť minimálne aj moju polovicu bytu.
Chcela by som Vás poprosiť o radu :
1. ako sa ja môžem dostať na súde k veciam, týkajúcich sa súdnych konaní manžela a napadnúť ich, že akékoľvek súdne konanie nemôže byť právoplatne skončené, keďže prebiehali bez jeho vedomia, neboli mu doručované predvolania a rozhodnutia v súlade so zákonom a nebolo s ním vôbec - ako účastníkom kona nia, po celú dobu jednané.
2. A došlo to v rozpore so zákonom až do exekučného konania – ako si mám teraz s deťmi brániť strechu nad hlavou ?
3. čo môžem urobiť ja - z môjho podnetu, aby som môhla súdne vysporiadať vlastníctvo k bytu na mňa ? Počula som, že je taká možnosť podaním nejakého návrhu na súd.
4. ako sa mám predbežne brániť proti nezákonnej exekúcii ?
Za Vašu pomoc Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
S vďakou
Anna
Dobrý deň,
pokiaľ ide o Vašu otázku resp. dotaz k tomu, že prebehlo súdne konanie bez toho, aby mu bolo doručené nejaké predvolanie, resp. iné písomnosti v súvislosti s konaním, domnievam sa že vychádzate z toho, že by mu to malo byť doručené na adresu trvalého bydliska, ktorú má ešte vo Vašom byte. Tu by som poukázal nato, vzhľadom k tomu, že uvádzate, že Váš bývalý manžel začal podnikať, čisto teoreticky doručenie písomností mohlo vyzerať tak, že mu to bolo doručované na adresu miesta podnikania, ktorá je uvedená v obchodnom alebo inom registri(napr. živnostenskom), čo pri fyzickým osobách - podnikateľoch zákon umožňuje. Preto ste sa Vy ani nemusela dozvedieť o tom, že nejaké súdne konanie je voči nemu vedené (toto považujem za pravdepodobné).
Pri exekúcii dáva zákon exekútorovi k dispozícií viacero spôsobov ako exekúciu vykonať, okrem predaja nehnuteľnosti sú to ešte exekúcia zrážkami zo mzdy a iných príjmov, prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vecí, predajom cenných papierov, predajom podniku. Pri výbere spôsobu prihliada súdny exekútor práve na majetkové pomery povinného a na základe ich vyhodnotenia pristúpi k výberu spôsobu, ktorý bude podľa neho
najefektívnejší. Myslím si ale, že vo Vašom prípade sa nemáte čoho obávať, pretože polovicu bytu, t.j. aj s Vami, by asi nikto na dražbe od exekútora nekúpil, čiže de facto takýto byt by bol nepredajný.. toto platí v tom prípade, ak ide o dlhy Vášho exmanžela vzniknuté po rozvode Vášho manželstva, pričom podľa opísaného predpokladám, že ide práve o takéto dlhy Vášho manžela.
Pekný večer prajem.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
velmi pekne dakujem za odpoved