Dobrý deň, môj brat je rozvedený. Žije vo svojom dome sám. Deti sú už dospelé, osamostatnené. Manželka si našla iného. Ona chce dom velice predať. Dom postavil brat v čase ich manželstva. On ho predať nechce, lebo si nevie predstaviť bývať inde, neprežil by to. Vždy sa snažil, aby jeho rodine nič nechýbalo. Docielila, že dom sa predáva pod jej vedením + realitka..on to nechce pripustiť. Je veľmi ťažko zdravotne chorý a liečba nezaberá. Chcem sa spýtať, či je nejaký zákon, ktorý by mu umožnil, aby mohol dožiť v jeho dome? Alebo aby zaviazal jeho bývalú manželku, alebo súd tým, že sa mu musia postarať o novú strechu nad hlavou, aby taký chorý neostal na ulici? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
v úvode svojej otázky uvádzate, že Váš brat je rozvedený. Neviem však, či má vyporiadané BSM, či sa s manželkou dohodli ohľadom majetku, alebo ho vyporiadal súd na návrh jedného z nich, alebo či došlo k vyporiadaniu zo zákona. Ak sa dohodli na tom, že dom si ponechá on, tak potom si zrejme dohodli aj nejakú finančnú náhradu pre manželku.
Avšak z toho, čo píšete, sa mi skôr zdá, že k vyporiadaniu nedošlo ani dohodou a ani nepodali návrh na súd v 3 ročnej lehote, preto došlo k vyporiadaniu zo zákona, kde platí v zmysle § 149 ods.4 OZ, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. Čiže vzhľadom k uvedenému, by boli manželia podielovými spoluvlastníkmi, a preto by dom nemohla predať bez jeho súhlasu. Preto by sa mohli dohodnúť na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, s tým, že by sa vlastníkom domu stal výlučne Váš brat a svoju exmanželku by vyplatil. Ak sa nedohodnú, tak potom spoluvlastníctvo vyporiada na návrh jedného z nich súd, ktorý môže rozhodnúť tak, že ak nie je rozdelenie veci možné, čo je aj tento prípad, tak súd prikáže vec za primeranú náhradu jednému zo spoluvlastníkov, prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku. Teda to znamená, že výnimočne zákon núti spoluvlastníka aj proti jeho vôli zotrvať v spoluvlastníckom vzťahu. Vzhľadom na túto skutočnosť, súd musí starostlivo skúmať a posúdiť, či existuje dôvod hodný osobitného zreteľa, ktorý by napr. mohol byť vysoký vek odporcu, jeho zdravotný stav, skutočnosť, že odporca značnú časť svojho života prežil v nehnuteľnosti, o ktorú ide, alebo keď individuálny záujem spoluvlastníka - odporcu prevažuje nad individuálnym záujmom spoluvlastníka-navrhovateľa do takej miery, že v súlade s dobrými mravmi treba mu poskytnúť ochranu touto formou.
Teda ak by som to mal zhrnúť, zjednodušene napísať, tak do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia súdu o rozvode, pokiaľ ešte nebolo vyporiadané BSM, tak exmanželka nemôže s domom voľne nakladať bez súhlasu manžela, ak sa do troch rokov ani nedohodli ani nepodali návrh na súd na vyporiadanie, tak po troch rokoch nastupuje vyporiadanie zo zákona, a teda Váš brat a jeho exmanželka sú podielovými spoluvlastníkmi domu. Bratova exmanželka by mohla iba predať svoj spoluvlastnícky podiel na dome, pričom ale musí rešpektovať zákonné predkupné právo, čiže tento podiel musí najskôr ponúknuť na odkúpenie Vášmu bratovi, a až potom ak by ho nekúpil, tak môže predať tento podiel niekomu inému.
Ak by ste potrebovali poskytnúť ešte ďalšie informácie, či pomôcť so spísaním akýchkoľvek dokumentov, môžete ma hocikedy kontaktovať.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte