Dobrý večer pán advokát!!!! Prosím Vás o radu, neviem , čo dalej !
Minulý týždeň mi telefonoval jeden pán, ktorého nepoznám, že potrebuje odo mňa aby som mu podpísala pozemky, ktoré predala moja matka jeho rodičom v roku 1975, ževraj má od mojej matky aj podpísaný papier, že mu to predala.MOja matka zomrela v roku 1990, teda, už 23 rokov je mrtva a otec zomrel pred 5-mi rokmi. Spýtala som sa ho , načo ma potrebuje, ked má podpísaný papier od mojej mamy? Jeho otec vtedy na základe tohoto podpísaného papiera neurobil vklad do katastra a po smrti mojej mamy tieto pozemky prešli dedičským konaním na mňa. Takže celých 39 rokov si neurobili v tom poriadok a nepreviedli si to na seba. Nechce mi dať kopiu toho podpísaného papiera, dokonca som ho nemohla ani do rúk chytiť, len som si to v rýchlosti prečítala tak, že on ho držal. Bol to na písacom stroji popísaný A4 formát papiera. Bolo tam, že moja mama odstupuje jemu tieto pozemky, boli tam vpísané ich mená a čísla pozemkov, za cenu: a rukou perom bolo číslom dopísané 7000 korún slovom: a zasa rukou napísané sedem tisíc. Dolu bolo napísané , že tento zápis sa konal na Národnom výbore v ... . dňa a rukou podpísaní: moja matka a dotyčný pán. Naozaj o tom nevieme v rodine nič, len matne si spomínam,že mama sa s otcom o tom rozprávali ako o pozemku pod jeho dom, dvor a záhradu, že stále za mamou chodil aby mu to podpísala a ona nechcela ale potom, sa mi zdá, že už tam začal aj stavať dom, tak moja matka cúvla a podpísala mu len časť. Musím ešte povedať, že išlo o dva pozemky, každý má rozlohu 22 árov, čiže o 44árov. Dopočula som sa ešte, že na jar 2014 sa má robiť nová ulica, ktorá by išla cez tieto pozemky, takže z ornej pôdy by sa stali stavebné pozemky. To je zrejme aj dôvod prečo si to teraz dávajú do poriadku.
Neviem čo mám robiť, naozaj mi neostáva ako ON hovorí NIč INé LEN PODPíSAť?? A keď nepodpíšem,že ma bude po súdoch vláčiť, tak sa vyjadril.
Pán advokát, naozaj neviem čo s tým !!! Prosím poraďte??? On mi nemusí dokazovať, že ten podpísaný papier z Národného výboru je pravý, ten podpis mojej mamy?? Moja matka si odkladala hocjaké dokumenty, dokonca som našla ešte z čias keď stavali dom ale nejaký takýto ako mi ukazoval on, že mu predala pozemky sme nenašli, no ale ktovie ? A ešte na zaráža, že tam na tom papieri nebolo napísané, že moja mama tie peniaze prevzala.
Už teraz Vám ĎAKUJEM, za Váš čas a radu !
Mária
Dobrý deň,
k predmetným nehnuteľnostiam máte vlastnícke právo Vy a pokiaľ sa niekto domnieva, že mal disponovať vlastníckym právom on, tak to musí aj preukázať. Vlastnícke právo mohol dotyčný pán nadobudnúť do vlastníctva vydržaním prostredníctvom notára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa mu to nepodarilo, keď oslovil priamo Vás. Ako som napísal - ak si myslí, že je vlastníkom predmetných nehnuteľností, tak to musí aj preukázať, v opačnom prípade by sa mohol hocikto a kedykoľvek uchádzať o vlastnícke právo k hocakým nehnuteľnostiam. Ak sa domnievate, že na nehnuteľnosti nemá právny nárok, tak mu určite nepodpisujte žiadne dokumenty. Dnes existuje veľa „špekulantov“, ktorí spáchajú hocaký podvod, len aby si finančne prilepšili. Ak by sa dotyčný pán aj obrátil na súd, tak ma kľudne kontaktujte, so súdnym sporom Vám pomôžem. Ešte trošku priblížim inštitút vydržania.
Vydržanie bude mať opodstatnenie napríklad tam, kde existuje dôkaz o dávnejšej dohode medzi vlastníkmi (čo je v tomto prípade dokument, ktorý spomínate vo svojej otázke, teda kúpna zmluva, ktorú podpísala Vaša mama), čo sa v minulosti často stávalo, keď si medzi sebou susedia v dedine alebo na lazoch vymieňali pozemky. Zmenu pritom nikto nezaniesol do vtedajšej pozemkovej knihy, pretože to nebolo povinné. Vydržanie je spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva na základe oprávnenej dlhodobej nepretržitej držby oprávneným držiteľom, ktorý vec drží a užíva v presvedčení, že mu patrí. Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom nehnuteľnosti, ak ju má v nepretržitej držbe desať rokov. Pri vydržaní nehnuteľnosti sa vyžaduje zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, pričom príslušná správa katastra vykoná zápis na základe notárskeho osvedčenia vyhlásenia o vydržaní. K vyhláseniu účastníka sa dokladá vyjadrenie osôb, ktoré sú zapísané v katastri nehnuteľností ako poslední vlastníci, vyjadrenie obce, kde sa nehnuteľnosť nachádza a prípadne i vyjadrenie inštitúcie, ktorá nehnuteľnosť spravuje (napríklad Pozemkový fond).
K vydržaniu by som uviedol ešte toľko, že v prípade, ak budú splnené súčasne všetky zákonné predpoklady, a síce: spôsobilý predmet vydržania, oprávnená držba, nepretržitá držba. V prípade súčasného splnenia všetkých podmienok, sa stáva právnym následkom vydržania, nadobudnutie vlastníckeho práva k veci, resp. k pozemku a zákon za tento okamih považuje samotné uplynutie vydržacej doby, pričom sa nevyžaduje ešte rozhodnutie štátneho orgánu. Skutočnosti nasvedčujúce vzniku vlastníckeho práva vydržaním v nesporných prípadoch osvedčuje notár vo forme notárskej zápisnice. Zápisnica obsahuje dôkazy a vyhlásenie účastníka o splnení zákonom stanovených podmienok, vyjadrenie ďalších subjektov uvedených v zákone (majiteľ- ak je známy alebo správca a obec), že ku vzniku práva účastníka nemajú žiadne výhrady. Notársku zápisnicu o osvedčení vyhlásenia o vydržaní následne zašle notár príslušnej správe katastra na zápis.
Ak by však bol spor, resp. pochybnosti o tom, kto je vlastníkom spomínaných pozemkov, jedinou možnosťou by bolo podať na príslušnom súde určovaciu žalobu, t.j., žalobu o určenie vlastníckeho práva.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte