Prosim Vas ,ako mam postupovat? Minuly rok (Od 4.oktobra)mi bol priznany polovicny invalidny dochodok.Ked som mala uz rozhodnutie v rukach,sla som za mojim veducim,a oznamila mu to.Vravel,ze nema pre mna teraz pracu,ktora by mne vzhladom k mojmu zdravotnemu stavu vyhovovala,tak mu vravim,nech so mnou rozviaze pracovny pomer,lebo ak nema pre mna pracu, som pre neho nadbytocna,Ze dobre,ze nech som zatial doma,ze to vyriesi, to sa do dnesneho dna nestalo.Uz som si nasla pracu u ineho zamestnavatela,ktora mi vyhovuje, avsak nemozem sa zamestnat ,lebo nemam vypoved.A taktiez mi dlhuje peniaze za rok 2011,za PN-dva mesiace,a jeden mesiac dovolenky.A za rok 2012,oktober,november,december,mi pisal riadnu mzdu,nie len nahradu mzdy 60 percent,(pre prekazku v praci zo strany zamestnavatela.)Avsak ani to mi nevyplatil do dnesneho dna. Poziadala som ho aj pisomne aby mi vyplatil dlznu sumu,avsak vobec na to nereaguje,telefon mi nedviha nic.Zo zaciatku slubil,ze mi to vyplati a nic sa nekonalo.Poradte mi prosim Vas co mam robit?DAKUJEM.
Dobrý večer,
zamestnávateľ je povinný vyplácať zamestnancovi mzdu v súlade s ustanovením § 129 ods. 1 Zákonníka práce v termíne dojednanom v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve, ak takýto termín nie je dojednaný, mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Ak zamestnávateľ mzdu nevyplatí včas, zamestnanec má nárok požadovať okrem zaplatenia mzdy aj úhradu úrokov z omeškania podľa § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka, konkrétne podľa Nariadenia vlády SR č. 87/1995 Z.z. v aktuálnom znení , podľa ktorého výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu. Od 14. decembra 2011 bola stanovená výška základnej úrokovej sadzby na úrovni 1 %. Od 11. júla 2012 dochádza k jej zníženiu na úroveň 0,75 %. Ak teda k omeškaniu dôjde po 11.júli 2012 môžete od neho žiadať úrok z omeškania vo výške 8,75 % ročne z dlžnej sumy.
Ak je zamestnávateľ v omeškaní s vyplatením mzdy, zamestnanec môže písomne zamestnávateľa vyzvať na splnenie povinnosti s uvedením určitej lehoty na plnenie a súčasne zamestnávateľa upozorniť na skutočnosť, že v opačnom prípade sa zamestnanec bude domáhať vyplatenia mzdy aj úrokov z omeškania prostredníctvom súdu. Mohli by ste aj okamžite skončiť pracovný pomer, ak Vám zamestnávateľ nevyplatí mzdu do 15 dní od jej splatnosti, avšak toto môžete uplatniť ba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozviete. V prípade, že zamestnanec svoje právo nevyužije a okamžite neskončí pracovný pomer, nemôže po uplynutí jednomesačnej lehoty viac týmto spôsobom pracovný pomer skončiť, čiže toto jeho právo definitívne zanikne. V zmysle ustanovenie § 150 ods. 2 Zákonníka práce, zamestnanci, ktorí sú poškodení porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, môžu podať sťažnosť na príslušnom orgáne inšpekcie práce. Miestna príslušnosť sa určuje na základe sídla zamestnávateľa.
Ďalšou možnosťou ktorú máte, je, že ešte raz sa pokúste vyzvať zamestnávateľa aby Vám dlžnú sumu vyplatil, inak budete nútená podať trestné oznámenie na príslušnom oddelení policajného zboru pre podozrenie zo spáchania trestného činu podľa § 214 Trestného zákona nevyplatenie mzdy a odstupného. Myslím si, že keď zamestnávateľovi spomeniete možnosť podať trestné oznámenie, začne s Vami komunikovať a urobí všetko preto, aby sa daná situácia vyriešila v prospech Vás oboch. Takže by som to zhrnul tak, že na Vašom mieste by som písomne vyzval zamestnávateľa na zaplatenie mzdy, súčasne s tým by som poslal podnet na Inšpektorát práce, ak by Vám to nepomohlo, tak aj trestné oznámenie.
Pekný večer prajem.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
Dakujem velmi pekne za odpoved.