reklama

Rozvod

Pridal/a emiguz dňa 24. 07. 2013 - 00:34

reklama

Otázka používateľa
emiguz

Dobrý deň,

Chcela by som sa opýtať či využiť rozvodového právnika za stovky Eur alebo jednoducho si podať žiadosť na súd sama.. Známy právnik/z rodiny, mužov brat/ spomínal že je to ťahanie penazí a nič v podstate za vás nevyriešia.
Môže ma nejaký advokát v skutku podržať a obhajovať na súde alebo tam len sedia a počúvajú....? Musí mať jeden z manželov advokáta? Ja som zašla za advokátkov zaplatila zálohu 50, -Eur ale neviem či sa to dá stiahnuť, napísala jednu listinu / asi návrh na súd..Učtuje si 130,-Eur /listinu x3 listiny.
Ak už podala advokátka návrh na súd,a ja odstúpim , musím podávať ešte raz?
Chcem sa rozviesť z mužom.Už ma nemá rád a ja už po tom všetkom ani jeho.Máme dve 3,5 ročné deti a nechcem sa pred nimi hádať. Lenže všetko je písané na neho , lebo podnikal a všetko bolo výhodnejšie aby to bolo na jeho meno. Keď som trvala na tom až prepíše na mňa časť domu, daroval mi 1/3 hodnoty domu.Ja som do domu vložila do 1 miliona korún. Pracovala som v Anglicku a vtedy bola libra za 70 ,-sk.Takže mám v dome tiež peniaze. Máme len tú darovaciu zmluvu. Mohol by ma vydediť aj s darovacej zmluvy? Ak som bola počas manželstva aj spoločníčka vo firme. Od 02.2013 nie som spoločníčka, lebo aby vás zaevidovali na urade práce nesmiete figurovať ako spoločník. Tak sa to previedlo naňho.
Teraz mi vytýka že nič nemám,že odídem s dvoma kuframi. Mám právo z majetku firmy ako bývalá spoločníčka, či sa to neráta? Podniká sám z domu.Teraz mi vytýka každú korunu...Pritom som z deťmi 3 roky na materskej a som momentálne nezamestnaná.
Ešte vás chcem porosiť aká starostlivosť je pre deti najlepšia. Striedavá alebo jedného rodiča. Práve mužov brat/právnik vraví že striedavá. Ja tvrdím že by mali mať jednu adresu/bývanie.
Viem že nie ste psychologóg ale snáď mate na to názor.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Emília Žilina

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v rozvodovom konaní nie je úplne nevyhnutné, aby ste boli zastúpená advokátom, žiadny z manželov nemusí byť. Ak ste si už návrh na rozvod dala vyhotoviť u advokátky a tá ho už aj podala, nemusíte ho vziať naspäť. Ak ale nechcete, aby Vás naďalej zastupovala, tak jednoducho jej adresujte odvolanie plnomocenstva a od toho okamihu sa budete už zastupovať sama. Avšak musím Vás upozorniť nato, že ak za Vás urobila nejaké ďalšie právne úkony, tie jej budete musieť zaplatiť. Čo sa však týka vyporiadania BSM, tak tam by som Vám určite advokáta odporúčal aj vzhľadom na problémy s delením majetku, ktoré opisujete (moc by som však neodporúčal riadiť sa len radami spomínaného právnika, rodinného známeho, vzhľadom na to, že je bratom Vášho manžela a je pravdepodobné, že bude stáť pri svojej rodine). Pri vyporiadavaní sa môžete dopustiť chýb, ktoré manžel resp. jeho advokát môže využiť.

Pokiaľ ide o spomínanú darovaciu zmluvu, tak neviem celkom presne akým spôsobom to máte upravené, pretože k tomu by som uviedol toľko, že darovanie medzi manželmi nie je možné, darovať si môžu len zo svojho výlučného majetku, nie z majetku ktorý patrí do BSM.

Pokiaľ ide o inštitút vydedenia, tak vydediť možno len neopomenuteľných dedičov poručiteľa, ktorými sú jeho potomkovia, čiže Vaše deti, aj to len za podmienok, ktoré sú stanovené v Občianskom zákonníku, čiže nie je možné vydediť len tak svojvoľne. Čiže tento inštitút sa na Vás ako manželku nevzťahuje. Čisto teoreticky by manžel mohol napísať závet, v ktorom by všetko daroval napr. deťom a Vás by z neho vynechal, v takom prípade by bol závet platný, keďže nie ste neopomenuteľným dedičom. Avšak taký závet by sa už netýkal toho, čo by Vám manžel daroval za života, to by ostalo vo Vašom vlastníctve.

Ďalej, čo sa týka toho, že Váš manžel podnikal, tak celkom presne neviem akým spôsobom ste to mali upravené. Došlo u Vás k zániku BSM z dôvodu podnikateľskej činnosti Vášho manžela? V takom prípade zákon hovorí, že ak jeden z manželov vykonáva podnikateľskú činnosť s pomocou manžela, ktorý nie je podnikateľom, rozdelia sa medzi nich príjmy z podnikania v pomere určenom písomnou zmluvou, ak taká zmluva nebola uzavretá, príjmy sa rozdelia rovným dielom. Každopádne ak dôjde k zániku manželstva a tým aj k zániku BSM, tak každý z manželov môže požadovať aby sa mu uhradilo to, čo zo svojho majetku vynaložil na spoločný majetok, ale zase na druhej strane je tiež povinný nahradiť to, čo zo spoločného majetku bolo vynaložené na jeho samostatný majetok.

K Vašej poslednej otázke týkajúcej sa starostlivosti o deti, tak v prvom rade treba vychádzať podľa mňa z toho, čo bude v záujme detí, a ktorý z rodičov sa bude o ne vedieť lepšie postarať, a tiež z toho, čo chcete Vy. Ak chcete mať deti vo svojej výlučnej starostlivosti, tak to tak navrhnite, s tým, že styk druhého rodiča, teda otca, s deťmi necháte bez obmedzenia. Čiže to znamená, že budete ich mať Vy vo svojej starostlivosti a keď bude sa chcieť s nimi stretnúť Váš manžel, prípadne si ich vziať na víkend k sebe, tak sa predtým len dohodnete, kedy mu deti odovzdáte. To samozrejme by bolo najideálnejšie, ak by ste s manželom mali dobré vzťahy a nechcel by Vám nejakým spôsobom robiť napriek práve prostredníctvom detí, ktoré by tým určite najviac trpeli.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama