reklama

rozvod

Pridal/a SK dňa 25. 07. 2013 - 00:23

reklama

Otázka používateľa
SK

Dobry den,

chcela by som sa spytat na svoju situaciu.
Sme manzelmi 5 rokov. Mame dvojicky, ktore maju 5 rokov. Momentalne zijeme uz dva roky v zahranici, kde manzel zaraba a ja som zatial doma, i ked by som mala nastupit v auguste do prace za par eur.
Ked by som teraz dala navrh na rozvod a chcela sa vratit na Slovensko. Mam narok mat deti vo svojej starostlivosti, ked by som dala v zahranici vypoved? Asi by sme byvali zatial u mojich rodicov, kde mame ja aj deti nahlaseny trvaly pobyt.
Co sa tyka majetku, mam narok na usetrenych cirka 30000 EUR na manzelovom ucte, ku ktoremu nemam pristup?
A ake by bolo vyzivne, ked manzel zaraba cca 6000 EUR mesacne?
Mala by som narok pytat peniaze aj na seba?

Vopred dakujem za odpoved
Stanka

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

najprv by som stručne niečo uviedol k otázke rozvodu manželstva, keďže uvádzate, že žijete už dlhší čas v zahraničí. Ak ste stále slovenskou štátnou občiankou, tak sa môžete vo veci rozvodu obrátiť aj na slovenský súd. Takúto možnosť upravuje zákon o medzinárodnom súkromnom a procesnom práve, ktorý pamätá aj na našich občanov trvale žijúcich v cudzine, aby si mohli vyriešiť svoje osobné pomery na Slovensku.

Chcel by som Vás ešte upozorniť, že v prípade, ak sa rozhodnete odísť s deťmi domov na Slovensko, budete nevyhnutne potrebovať na to súhlas(najlepšie písomnou formou) Vášho manžela, pretože ak by s tým Váš manžel nesúhlasil, prípadne by o tom dokonca ani nevedel, tak v takom prípade by mohlo ísť z Vašej strany o neoprávnené premiestnenie alebo zadržanie dieťaťa mimo krajiny obvyklého pobytu, tzv. rodičovský únos. Znamená to, že jeden rodič odňal dieťa zo starostlivosti a výchovy druhého rodiča a tým mu fakticky znemožnil byť s dieťaťom.

To, či dáte v zahraničí výpoveď nejakým spôsobom neovplyvní Vaše právo mať deti vo svojej starostlivosti, pokiaľ budete vedieť preukázať, že sa o ne dokážete postarať, zabezpečiť im domov a všetko čo potrebujú. V prípade výživného si skúste nejakým spôsobom spísať mesačné náklady, ktoré máte na deti, prípadne aj náklady na Vás a v závislosti od toho, a od schopností, možností a majetkových pomerov Vás a Vášho manžela súd určí výšku výživného. Máte nárok požadovať príspevok na výživu rozvedeného manžela, pokiaľ budete spĺňať podmienku, že nie ste schopná sama sa živiť, čo môže spočívať napr. v chorobe, v pokročilom veku alebo všeobecne v pracovnej neschopnosti (v subjektívnych okolnostiach) alebo aj v objektívnych ťažkostiach spojených s jeho zaradením do pracovného procesu, najmä ak ide o manžela, ktorý počas trvania manželstva nebol v pracovnom procese, staral sa iba o deti a spoločnú domácnosť a stratil prípadne pôvodnú kvalifikáciu. Ďalšou podmienkou vzniku nároku na príspevok na výživu je skutočnosť, že rozvedený manžel odkázaný na príspevok požiada bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu. Zákon tu hovorí výslovne, že to "rozvedený manžel môže žiadať od svojho bývalého manžela". To znamená, že ak nepožiadate, nárok Vám nevznikne.

K Vašej poslednej otázke týkajúcej sa nároku na ušetrené peniaze uvediem toľko, že každý z manželov môže požadovať, aby sa mu uhradilo to, čo zo svojho majetku vynaložil na spoločný majetok, ale zase na druhej strane je tiež povinný nahradiť to, čo zo spoločného majetku bolo vynaložené na jeho samostatný majetok. V prvom rade by bolo najlepšie, keby ste sa s manželom dohodli, akým spôsobom si medzi sebou majetok rozdelíte, ak sa nebudete vedieť dohodnúť, podajte návrh na súd a ten už vykoná vyporiadanie BSM. Avšak túto otázku budete riešiť až potom, čo naozaj dôjde k rozvodu, a dohodnete sa na starostlivosti o deti.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, prípadne potrebujete pomoc so spísaním dokumentov, neváhajte ma kontaktovať.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama