reklama

rozvod a vyzivne

Pridal/a ronduska dňa 26. 08. 2013 - 14:12

reklama

Otázka používateľa
ronduska

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
Rodicia ziju spolu 23 rokov,poslednych cca 5 rokov maju kazdi vlastny ucet a prispeivaju na domacnost. Chcem sa spytat ak by po rozvode mama stratila pracu a nevladala by platit byt ci si moze podat navrh na vyzivne.(Ale s tym ked ma na ucte nejake peniaze(usetrene),alebo na vkladnej knizke,alebo zdedene po rodicoch. Ci musi cerpat z toho co ma alebo je povinny jej platit. Lebo vlastne peniaze zdenene su jej a tie usetrene ma z vlastnej vyplaty a otec daval iba polovicu na byt cize aj on si setril.A ak by si musela sama cerpat z uctov peniaze ci je mozne sa tomu vyhnut napr prevodom peniazi na ucet deti. Alebo inym sposobom,a ak tak akym. A este otazka na otca,skontrolovali sme mu vypisy z uctu a on si vybera peniaze a chodi do debetu a stale vyprava ze peniaze nema,ale popritom ich na nas nemina a neda ani korunu na vyse. A pricina rozvodu je ta ze otec mina peniaze so zenami a mame da akurat polovicu na byt a na deti neprispieva(sme uz plnolete len nezamestnane) a ani do domacnosti nedava.
Dakujem za akukolvek odpoved ::) Úsmev

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

z toho čo uvádzate vo svojej otázke, vychádzam zatiaľ tak, že je to všetko len v teoretickej rovine. Ak by došlo k rozvodu manželstva Vašich rodičov, zákon o rodine hovorí, že rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sa sám živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Pri rozhodovaní o výživnom súd hlavne skúma základnú podmienku pre jeho priznanie a tým je neschopnosť jedného z bývalých manželov sám sa živiť, ďalej skúma potreby, schopnosti, možnosti a majetkové pomery oprávneného (v tomto prípade by to bola Vaša matka), dôvody neschopnosti zabezpečiť si výživu vlastnou prácou alebo iným príjmom. Na strane povinného (teda Vášho otca) skúma hlavne zárobkové možnosti - faktické i potenciálne a jeho majetkové pomery. Schopnosť bývalého manžela živiť sa sám, sa však neodvodzuje len od jeho skutočných a potencionálnych zárobkových možností, ale aj od jeho majetkových pomerov. Súd prihliada k množstvu a druhu jeho majetku a tiež k účelu, na ktorý je určený. Zásadne nemožno žiadať od oprávneného manžela, aby pre zabezpečenie prostriedkov na svoju výživu rozpredával ten majetok, ktorý mu slúži na uspokojovanie jeho primeraných životných potrieb.

Pokiaľ ide o míňanie peňazí Vášho otca, tak v prípade, že peniazmi, ktorými prispieva na domácnosť nepostačujú na náklady, ktoré je potrebné na jej chod vynaložiť, tak ho môže Vaša matka vyzvať, aj písomne, aby tak začal robiť, ak nato nebude reagovať, tak jedinou možnosťou bude podať žalobu na súd.

Taktiež pokiaľ ide o výživné na Vás ako deti, tak zo zákona trvá vyživovacia povinnosť rodičov, pokiaľ deti nie sú schopné samé sa živiť (nezaniká plnoletosťou), čiže by ste si mohli podať na príslušný súd návrh na výživné, avšak bude potrebné ho dobre odôvodniť, aby ho súd priznal.

Ak by ste potrebovali poskytnúť ešte ďalšie informácie, či pomôcť so spísaním akýchkoľvek dokumentov, môžete ma kontaktovať.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama