reklama

Rozvod s Arabom

Pridal/a gifty dňa 13. 08. 2013 - 17:28

reklama

Otázka používateľa
gifty

Dobry den , chcela by som Vas poprosit o radu . Som Slovenka zijuca v Londyne ale s trvalyn pobytom na Slovensku. Pred rokom som si vzala Araba -moslima v mesite a aj na urade tu v Londyne . Je odomna o 12 rokov mladsi , ale zistili sme ,ze do buducna mame rozdielne nazory . Deti nemame. Neviem , kde mam poziadat o rozvod .On sa nechce rozviest , vdaka tomu , ze som si ho vzala mu dali viza pred 3 mesiacmi .

Srdecna vdaka za odpoved .

Zaneta

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v zmysle zákona o medzinárodnom súkromnom a procesnom práve, ak ste stále slovenskou štátnou občiankou, môžete sa vo veci rozvodu obrátiť aj na slovenský súd. Ďalej ešte tento zákon hovorí, že ak ani jeden z manželov nie je slovenským občanom, ale má pobyt na Slovensku, majú naše súdy právomoc rozhodnúť, ak ich rozhodnutie uznávajú aj v domovských štátoch oboch manželov. Ak žijú na našom území dlhšie, nie je nutná ani podmienka uznania v domovskom štáte. V tomto prípade slovenské právo pamätá na rozvod manželov cudzincov, príslušníkov štátu, ktorých právny poriadok zrušenie manželstva rozvodom nedovoľuje alebo len za mimoriadne obťažných okolností.
Ak by manželia nespĺňali uvedené podmienky, aplikovalo by sa nariadenie Rady Európskeho spoločenstva z roku 2003. Podľa neho sa možno obrátiť vo veci rozvodu manželstva na súd členského štátu. Ide najmä o prípady, keď majú manželia na území členského štátu obvyklý pobyt alebo aspoň mali naposledy obvyklý pobyt s podmienkou, že tam jeden z manželov stále býva. V prípade spoločnej žiadosti o rozvod stačí obvyklý pobyt na území členského štátu jedného z manželov. Ak ide o odporcu, mal by pobyt trvať najmenej rok pred podaním návrhu, ak o navrhovateľa, najmenej šesť mesiacov bezprostredne pred podaním návrhu, ak je štátnym občanom tohto členského štátu. V prípade Veľkej Británie a Írska to platí, ak tam má „domicil“, teda miesto trvalého bydliska.

V prípade, ak by ste mali nejaké problémy ohľadom rozvodu, alebo nejaké ďalšie otázky, skúste sa ešte obrátiť aj na náš zastupiteľský úrad v Londýne, určite s tým majú bohaté skúsenosti a budú Vám vedieť ešte bližšie vysvetliť postup, alebo odporučia najvhodnejšie riešenie vo Vašej situácii.

Ešte by som k tomu dodal to, že môžete teda aj podať návrh na rozvod manželstva v Slovenskej republike, nakoľko máte obvyklý pobyt v SR najmenej šesť mesiacov (ak nie je splnená táto podmienka a ak si to neviete ani tak zariadiť je treba na Slovensku určitý čas ostať: obvyklý pobyt znamená zdržiavanie sa na danom území aspoň 183 dní v roku – aby bola splnená táto podmienka, stačí teda polovica tohto obdobia) a bezprostredne pred podaním návrhu ste štátnym príslušníkom Slovenskej republiky, a nakoľko odporca má obvyklý pobyt na území Veľkej Británie v súlade s nariadením Brusel II.b (Článok 6 písm. a), čo v konečnom dôsledku znamená, že manžel môže byť žalovaný v inom členskom štáte t.j. na území Slovenskej republiky. Nariadenie Brusel II.b sa rovnako uplatní na štátnych príslušníkov tretích štátov (prejudiciálny rozsudok - C 68/07, bod 26). Právomoc slovenského súdu rozhodnúť v tejto veci za vyššie uvedených okolností je teda daná.

Ak by ste sa chceli obrátiť na slovenský súd ohľadom rozvodu, kľudne ma kontaktujte.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama