reklama

trestné oznámenie

Pridal/a mariajana dňa 03. 10. 2013 - 20:11

reklama

Otázka používateľa
mariajana

Dobrý deň pán advokát, moja otázka sa týka trestného práva. Prosím Vás, chcela by som vedieť, čo znamená stiahnuť trestné oznámenie /resp.ho odvolať/ a aké následky a dôsledky z toho vyplývajú, pre osobu, ktorá trestné oznámenie podala. Konkrétne napríklad, keď žena podá trestné oznámenie na manžela, ktorý ju pod vplyvom alkoholu psychicky týral,bol vulgárny... Hrozí jej, že pôjde do väzenia za krivú výpoveď, zápis v registri trestov, alebo nejaká finančná pokuta...alebo čo ešte...?
Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

náš Trestný poriadok z právneho hľadiska nepozná inštitút "stiahnutia trestného oznámenia, jeho späťvzatia, či odvolania", nakoľko, ak už raz trestné oznámenie podáte, polícia je povinná náležite prešetriť, či naozaj došlo k spáchaniu trestného činu. V praxi sa však často stáva, že osoba, ktorá trestné oznámenie podala, príde za príslušným policajtom a povie mu, napr. že medzičasom mi bola mzda vyplatená, len som si to nevšimol...manžel ma v skutočnosti neudrel silno, bolo to len také šťuchnutie, nič sa mi nestalo...nešlo o podvod, nakoniec mi peniaze vyplatil a pod., a vzhľadom na tieto skutočnosti netrváte na prešetrení prípadu. Aj keby polícia mala toto Vaše trestné oznámenie prešetriť, vzhľadom k tomu, že majú dosť ďalších prípadov, ktoré musia prešetriť, budú len radi, ak sa týmto Vaším prípadom nebudú musieť zaoberať.

Tak, ako ste to už načrtla vo Vašej otázke, pri takomto "späťvzatí" trestného oznámenia, treba dať pozor na to, aby ste sa nedopustili Vy sama trestného činu krivého obvinenia, pričom však ide o úmyselný trestný čin, čo znamená, že oznamovateľ úmyselne klame alebo uvádza polopravdy. To by bolo však na polícii, aby to dokázala, že naozaj išlo zo strany oznamovateľa o úmysel privodiť trestné stíhanie inej osobe.

Ešte by som k tomu dodal to, že v Trestnom poriadku v § 211 je zakotvený tzv. inštitút súhlas poškodeného, ktorý znamená, že začať trestné stíhanie v tomto paragrafe taxatívne vymenovaných trestných činoch (napr. ublíženie na zdraví, neposkytnutie pomoci, krádeže atď.), možno len so súhlasom osoby, ktorá bola takýmto trestným činom poškodená, ak má blízky vzťah k páchateľovi (musí ísť o príbuzného v priamom rade, súrodenca, osvojiteľa, osvojenca, manžela a druha páchateľa), a preto v týchto prípadoch je potrebné zájsť na políciu a uviesť, že ako poškodená nedávate súhlas s trestným stíhaním blízkej osoby.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama