Dobrý večer, pán advokát. Nájomníci mi nezaplatili za byt na budúci mesiac v dohodnutej lehote (do 20.dňa v mesiaci už mám mať peniaze pripísané na účte), prostredníctvom SMS správ ma zavádzali, že platbu uhradili cez inú banku, a tak mi peniaze prídu neskôr. Nakoľko na telefonát nereagovali, napísala som odpoveď, že čakám do dnešného dňa (23.9.)a v prípade, že peniaze neprídu, ukončím nájom. Dnes sa ma, opäť cez SMS správu, opýtali, či môžem počkať ešte týždeň, na čo som odpovedala, že nie. Nasledovala spŕška "esemesiek", v ktorých sa odvolávali na trojmesačnú výpovednú lehotu, ktorú máme uvedenú v zmluve (tá sa však podľa mňa týka bežného ukončenia nájmu, nie z dôvodu neuhradenia a iných závažných dôvodov). V záverečných ustanoveniach je uvedené:" V prípade, že nájomca nezaplatí riadne a včas nájomné, je prenajímateľka oprávnená od tejto zmluvy odstúpiť." Nemám záujem naďalej prenajímať byt uvedenej rodine a chcem od zmluvy odstúpiť. Prosím Vás, ako mám postupovať. Nájomníci nemajú ani prechodné, ani trvalé bydlisko v mojom byte. Veľmi pekne ďakujem.
Dobrý deň,
občiansky zákonník upravuje dôvody, kedy Vy ako prenajímateľka máte právo od zmluvy odstúpiť, a síce: ak nájomca dá vec do podnájmu v rozpore so zmluvou, ak nájomca vykoná zmeny na veci bez súhlasu prenajímateľa, je povinný po skončení nájmu uviesť vec na svoje náklady do pôvodného stavu, ak v dôsledku vykonávaných zmien hrozí na veci prenajímateľovi značná škoda, má právo odstúpiť od zmluvy, prenajímateľ môže kedykoľvek odstúpiť od zmluvy, ak nájomca napriek písomnej výstrahe užíva prenajatú vec alebo ak trpí užívanie veci takým spôsobom, že prenajímateľovi vzniká škoda alebo že mu hrozí značná škoda.
Odstúpenie od zmluvy je možné v prípadoch ustanovených zákonom a v prípadoch dohodnutých zmluvnými stranami (aj nad rámec zákona). V zmysle všeobecných ustanovení Občianskeho zákonníka je tomu tak vtedy, ak zmluva bola uzavretá v tiesni, za nápadne nevýhodných podmienok. Následkom odstúpenia od zmluvy je skutočnosť, že sa zmluva zrušuje od samého počiatku (ex tunc), samozrejme ak sa zmluvné strany nedohodli na inom. V právnych vzťahoch účastníkov zmluvy nastáva rovnaký právny stav, ako keby k uzavretiu zmluvy nikdy nebolo došlo, čím sa „od začiatku“ obnovujú ich práva a povinnosti. Zákon tu počíta s tým, že účastníci zrušenej zmluvy sa vzájomne vyporiadajú podľa zásad o bezdôvodnom obohatení (vrátia si to, čo si už predtým plnili).
Avšak, keďže v prípade nájmu bytu ide o chránený nájom, treba dodržať ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré chránia nájomcu, a preto, ak by ste aj Vy odstúpili od zmluvy a požadovali od nich okamžité vysťahovanie, bolo by to v rozpore nielen so zákonom, ale aj s dobrými mravmi, prípadne by sa mohlo jednať o obchádzanie zákona. Vypovedať nájom teda môžete, ak nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace.
Zákon tiež hovorí, že ak bola takto daná výpoveď a to, že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
Komentáre
ďakujem veľmi pekne, i keď ma odpoveď nepotešila. Ešte, ak sa môžem opýtať, k čomu sa viaže § 678 "Ustanovenia o výpovednej dobe, vyprataní a odovzdaní platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.", a v ktorom prípade platia. Ešte raz ďakujem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dnes som našla podobný problém z februára tohoto roka, na ktorý ste odpovedali. Podľa občianskeho zákonníka mi však vychádza, že ako prenajímateľ mám obmedzené práva