reklama

VýpoveĎ?

Pridal/a Monica Elodie dňa 07. 10. 2013 - 09:28

reklama

Otázka používateľa
Monica Elodie

Dobrý deň pán advokát, chcem sa opýtať, čo mám robiť.
V zamestnaní som 16 rokov, teraz má zamestnávateľ problémy, ide to dole kopcom. Mám momentálne v práci 14,7 stupňa, zamestnávateľ nekúri, lebo nám odpojili plyn. Nemám stravné lístky rok. A momentálne nemám ani mzdu za 8 mesiac a už by mala byť za 9 mesiac a to nepočítam ani kedy bude. Čo ako zamestnanec ja môžem? Bola som na OCR s tým že nebudem v zime sedieť, mne je môj zdravotný stav prednejší. Teraz po 16 rokoch som mu nedostatočne rýchlo oznámila alebo nemilo alebo som pritvrdila v ignorancii a hneď som mala mail že mi dáva absenciu a sťahuje 10 dní dovolenky.
Mám 44 rokov a budem mať problém sa zamestnať, ale tento teror už nezvládam ani psychicky..... Aké sú moje možnosti?

Elodie

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v zmysle Zákonníka práce odo dňa, keď vznikol pracovný pomer:
a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,
b) zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.

Vo svojej otázke neuvádzate z akého dôvodu Vám zamestnávateľ dal absenciu a následne Vám krátil dovolenku až o 10 dní. Ešte by som v súvislosti s krátením dovolenky chcel poukázať na § 109 ods. 3 ZP a síce, že za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

Pokiaľ ide o nevyplatenie mzdy, tak máte možnosť okamžite skončiť pracovný pomer, čo však musíte urobiť do jedného mesiaca, odkedy ste sa o dôvode okamžitého skončenia dozvedela.

V prvom rade by som Vám odporučil, aby ste zamestnávateľa písomne, na doručenku vyzvala, s uvedením dodatočnej lehoty na splnenie jeho povinnosti (teda zaplatenie dlžnej mzdy) a s uvedením upozornenia, že to inak budete riešiť súdnou cestou. Ak by ste mali záujem o spísanie takejto predžalobnej výzvy, môžete ma kontaktovať. Ešte by som k tomu uviedol to, že máte možnosť podať trestné oznámenie s uvedením na podozrenie zo spáchania trestného činu podľa § 214 TZ Nevyplatenia mzdy a odstupného. Teda sa môžete obrátiť na políciu s trestným oznámením v danej veci, kde si môžete uplatniť sumu, ktorú Vám zamestnávateľ nevyplatil ako náhradu škody. Polícia však bude skúmať, či v čase, keď ste mali nárok na vyplatenie mzdy, mal zamestnávateľ k dispozícii finančné prostriedky na vyplatenie mzdy, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou.

A samozrejme by som ešte spomenul možnosť obrátiť sa na príslušný Inšpektorát práce s podnetom na zamestnávateľa ohľadom všetkých Vami spomenutých problémov.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám

Komentáre

Monica Elodie, St, 09. 10. 2013 - 11:07

Dobrý deň ďakujem Vám za odpoveď. Dôvod skrátenia dovolenky bol, že som mu hneď neodniesla lístok OCR a že som mu neoznámila že som chorá. Oznámiť som mu to oznámila formou SMS, čo bolo u nás bežné a nebola som tam zamestnaná mesiac tak aj v rámci dôvery normálne, načo mi ešte poprial skoré uzdravenie. Tu v podstate ide o nadradenosť a o to, že si myslí že je pán sveta a taký postoj zaujíma vždy. A že všetci sme len handrové bábiky. A najhoršie na tom všetkom je , že nie len ja ale aj ostatní zamestnanci by chceli odísť ale sa boja. V tejto spoločnosti sa boja odísť z práce pre problém so zamestnaním, boja sa existenčných problémov, pretože skoro všetci čo sme tam ešte ostali sme pre pracovný trh akože už nepotrební. Starí. Nechala som v tej práci svoje nervy, svoje roky a v podstate za nič.
Monica


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama