reklama

výživné na plnoleté dieťa

Pridal/a verim v spravo… dňa 29. 06. 2013 - 16:51

reklama

Otázka používateľa
verim v spravodlivost

Dobrý deň prajem
Ako postupovať dalej ohladne výživného, otec dieťaťa podal návrh na zrušenie vyživ. povinnosti.Súd sme prehrali,lebo sudca aj napriek tomu,že otec je nezodpovedný človek ktorý vlastnou vinou prišiel o prácu,alkoholik čo má exekútorov na krku sa vôbec na pojednávaní neriešilo to prečo je platobne neschopný a neplní si svoju vyživ. povinnosť voči dieťaťu hoc aj plnoletému (svojvoľne bez rozhodnutia súdu prestal platiť výživné,trestné oznámenie sme nepodali a nenavrhol to ani PZO)sa riešili štúdijné výsledky a ukončenie štúdia dieťaťa následné evid. na UPSVaRe na základe,ktorých údajne nemá nárok na výživné sa pozornosť obracala len na túto problematiku.Od začiatku bolo jasné že súd prehráme,podla tvrdenia PZ sudca je zaujatý voči ženám a vraj ak by sme dostali iného sudcu súd by sme vyhrali.PZ sa vyjadril že nevadí aj ked prehráme pôjde to na odvolanie na KS presvedčený o tom,že KS rozhodne v náš prospech.Na základe týchto tvrdení,že právo je na strane dieťaťa sme si PZ najali.
Súd rozhodol, že N nemusí platiť výživné od doby ked prestal svojvolne platiť.Môžem ešte podať na neho trestné oznámenie aj ked je už vo veci rozhodnuté OS?
S úctou
ďakujem

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ nie ste spokojná s rozsudkom okresného súdu, máte samozrejme právo voči nemu podať odvolanie, o ktorom bude rozhodovať krajský súd. Môžete ho podať buď Vy sama, alebo prostredníctvom svojho právneho zástupcu. Ak sa Vám však nepozdáva konanie Vášho právneho zástupcu, môžete mu vypovedať plnú moc a nájsť si iného advokáta. Krajský súd, resp. odvolací súd môže rozhodnúť tak, že môže
• zamietnuť odvolanie (ak odvolanie nie je odôvodnené, ak bolo podané oneskorene, neoprávnenou osobou alebo z podobných dôvodov), ale to spraví vždy na verejnom zasadnutí;
• zamietnuť odvolanie (ak nespĺňa náležitosti odvolania);
• zrušiť napadnutý rozsudok alebo jeho časť;

Vzhľadom k tomu, že rozsudok okresného súdu ešte nenadobudol právoplatnosť, keďže ste sa voči nemu odvolali, resp. chcete odvolať, len nezabudnite na lehotu 15 dní od doručenia rozhodnutia, tak trestné oznámenie pre trestný čin Zanedbania povinnej výživy môžete podať, keďže otec dieťaťa nemôže mimovoľne, bez právoplatného rozhodnutia súdu, prestať si plniť svoju zákonnú povinnosť. Dokonca kým rozhodnutie súdu nebude právoplatné, otcova vyživovacia povinnosť bude trvať a dlh ny výživnom by ste si mohli vymáhať aj cestou exekútora.

Pokiaľ ide o trovy konania, tak proti výroku súdneho rozhodnutia, ktorým boli trovy priznané alebo nepriznané, možno podať odvolanie, a to bez ohľadu na to, či bolo odvolaním napadnuté aj samotné meritum veci, teda zrušenie vyživovacej povinnosti v tomto prípade. O trovách konania sa totiž môže rozhodovať aj samostatne.

Ak by ste mali ešte nejaké ďalšie otázky, alebo potrebovali pomôcť, môžete sa na mňa kľudne obrátiť.

Pre istotu Vám ešte raz napíšem, že bez toho, aby dieťa podalo odvolanie proti rozsudku, bez toho v žiadnom prípade neuspejete a aj tie trovy právneho zastúpenie PZN budete musieť zaplatiť. Preto na 100 % dodržte lehotu na podanie odvolanie, ktorá je 15 dní odvtedy, ako sa rozsudok súdu doručí Vášmu právnemu zástupcovi. A ešte toľko, že podľa Vami opísaného nie je celkom jednoznačné, že ten prípad vyhrajete, v tom odvolaní musíte spraviť maximum preto, aby ste rozhodnutie vo Váš neprospech zvrátili. Budem Vám k tomu držať palce!!!

Mgr. Róbert Bános, advokát

Komentáre

verim v spravo…, St, 04. 12. 2013 - 19:05

Dobrý deň p. Bános

Máme v rukách rozhodnutie KS kde rozhodol v prospech navrhovatela na zrušenie vyživovacej povinnosti s tým, že zamietol rozhodnutie OS, podľa ktorého táto povinnosť končí v deň podania návrhu a nie nadobudnutím právoplatnosti rozsudku a kde KS stanovil dátum do kedy je vyživovacia povinnosť navrhovateľa, tzn. že navrhovateľ má zaplatiť výživné za 4 mesiace spätne, ktoré podla vlastného rozhodnutia prestal platiť už v čase pred podaním návrhu.V rozhodnutí KS je uvedené, že navrhovateľ je zamestnaný, poslednú vyž. pov. má voči odporkyni, ktorú si doposiaľ riadne plní.
a dalej vyživovaciu povinnosť podla posledného súdneho rozhodnutia (pri rozvode) v sume ...€ mesačne si navrhovateľ, ktorý je jej otcom a má voči nej vyž. pov., voči nej plní. KS chce týmto povedať, že navrhovateľ neprestal platiť výživné a že si nadaľej plní svoju povinnosť??
Celý spis je postavený tak, že otec navrhovateľ je obeťou svojho dieťaťa,ktoré chce parazitovať z jeho príjmu. Sú tam uvedené nepravdivé informácie, chýbajú tam podstatné veci, ktoré boli spomenuté na pojednávaní OS, aj to,že O v konaní nepreukázala kedy a kde si hladala zamestnanie čo nie je pravda, lebo všetko bolo doložené k spisu.

Docielim tým niečo,ked KS-du spätne poukážem na vyššie spomenuté skutočnosti?
Čo je efektívnejšie podať trestné oznámenie pre neplnenie vyž. pov. alebo žiadať súdnou cestou plnenie platobného rozkazu?

Pre čitateľov prosím ak sa rozhodnete vyhladať pomoc PZ dobre si rozmyslite komu zveríte svoje plnomocenstvo, ak bude nutné podať odvolanie na KS žiadajte od PZ k odsúhlaseniu spísané odvolanie, aby ste mohli upraviť prípadné nezrovnalosti a nie ako v našom prípade odvolanie bolo spracované a odoslané v posledný deň.
Po tomto všetkom prestávam veriť v spravodlivosť a súdnosť tohto štátu, kde sú podporovaní nezodpovední rodičia neplniaci si svoju povinnosť zákonnú ani morálnu. Nespoliehajte sa na to, že podla zákona je rodič povinný postarať sa o výživu dieťaťa do veku 25 rokov, vždy sa nájdu klučky a známosti na správnych miestach prečo to tak nebude.

dakujem
s úctou


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama