Dobrý deň,
prosila by som Vás o radu. Bývame v 4-bytovke na dedine. Zateplili sme si svoj byt zo všetkých vonkajších strán. Nerobili sme to len tak, že nemáme kam dať peniaze. Byt nad nami je nevykurovaný a nám v byte plesnú všetky rohy. Tak sme si chceli zlepšiť bývanie, pretože máme malé bábätko. Pleseň však máme aj naďalej, keďže vrchní susedia stále nekúria. Po ukončení prác, na anonymný podnet prišiel stavebný úrad urobiť dohľad a udelili sankcie (lebo sme to neohlásili - urobili sme tak hneď po dohľade (dodatočné oznámenie stavebných úprav hoci tesne pred dohľadom sme dali oznámenie), resp. dostali sme papier, kde stálo, že máme doložiť projektovú dokumentáciu stavby, stavebný dozor, vyjadrenie hasičov, záchranárov a životného prostredia. Byt je prízemný, a členovia spoločenstva sa vyjarili, že so zateplením súhlasia. Všetko nám to príde prehnané, lebo keď sme sa pýtali v iných obciach, nikde nič také nemusí byť. čo máme robiť? Celá bytovka sa nezatepľovala z dôvodu, že ten byt nad nami nie vysporiadaný, neprispievajú do fondu opráv, neplatia spoločnú elektriku. Ten byt je v exekučnom konaní a ťahá sa to už pekných pár rokov. Ďakujeme, ak by ste nám mohli nejako poradiť, aby bolo všetko vporiadku a nemuseli by sme platiť pokuty. Toto čo napísali, sa nedáva ani na novostavbu ako vraveli iní.
Vďaka, Mária.
Dobrý deň,
stavebný zákon a vykonávacie predpisy k nemu určujú, kedy je potrebné stavebné povolenie a kedy postačuje len ohlásenie stavebnému úradu, pričom pri zateplení stavby sa vyžaduje najmä statický posudok a projekt požiarnej ochrany, prípadne to, čo určí stavebný úrad, že je ešte potrebné doložiť, nakoľko stavebný úrad ako správny orgán postupuje podľa svojho kompetenčného zákona, ktorým je stavebný zákon. Okrem toho, v rámci správneho konania sa postupuje aj v zmysle ďalších vykonávacích predpisov.
Ak Vám prišlo oznámenie o začatí správneho konania, príp. ak už bolo vydané rozhodnutie a máte pochybnosti o správnosti postupu stavebného úradu ako správneho orgánu, môžete podať voči nemu odvolanie, ak ešte neuplynula lehota na jeho podanie, o ktorom bude rozhodovať nadriadený orgán. Bohužiaľ svoju povinnosť ste si nesplnili a stavebný úrad Vás môže sankcionovať.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
To akože ste zateplili 1/4 domu?!To som ešte nepočula.Keď plesní byt treba kúriť a vetrať,kúriť,vetrať.A ? máte %-tnú vlhkosť v byte?