reklama

Pozemky a bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

Pridal/a b.janka dňa 25. 01. 2013 - 14:10

reklama

Otázka používateľa
b.janka

Dobrý deň
Potrebovala by som od Vás radu ohľadne pozemkov. Na konci minulého roka som sa dozvedela, že starky na mňa napísal pozemky. Ale starky už nežije 6 rokov. Dozvedela som sa to od jedného pána, ktorý má v nájme môj pozemok. Tak keď som si dala na stránke katastra vyhľadať pozemky bolo ich tam oveľa viacej. Ale starky to nikomu nepovedal, že má toto v umýsle. Možno starkej. Ale tá to doteraz nikomu nepovedala.
Preto neviem ako ďalej. K niektorým z týchto pozemkom som zatiaľ nenašla žiadne darovacie ani kúpno-predajné zmluvy. A zase som našla darovacie zmluvy k iným pozemkom. A v liste vlastníctva podľa internetu na nich moje meno nefiguruje. Neviem či mi viete s týmto poradiť ako mám postupovať. Tie pozemky sú písané na moje dievčenské meno. Takže tak či tak si to budem musieť dať prepísať na súčasné meno a bydlisko.
A s tým sa spája moja ďalšia otázka. Neviem kedy presne starky tie pozemky na mňa prepísal bez môjho vedomia. Neviem či to bolo za slobodna alebo už za vydata.
Preto sa chcem informovať, že ako by to bolo keby som sa nedajbože rozvádzala. Chcem to vedieť, aby som sa vedela zariadiť, keby k niečomu takému malo v budúcnosti dojsť.
Ak to bolo za vydata tak mal by na ne nárok aj manžel? Aj keď to bolo prevedené na mňa bez môjho vedomia a súhlasu?
A ešte jedna otázočka. Dnes mi došiel papier o pozemkových úpravách podľa zákona č. 330/1991 Zb. v znení neskorších predpisov. Ak som to dobre pochopila z výkladu jedného pána, tak ide o to že sa mi podiely pozemkov "zlúčia" a na základe toho mi bude poskytnutý "nový" pozemok. Ak na toto pristúpim, tak bude mať na tento pozemok nárok aj môj manžel v prípade rozvodu?
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpovedá
JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava

Dobrý deň,
prevod vlastníckeho práva k pozemkom je možný za života vlastníka nehnuteľnosti iba na základe zmluvy (dvojstranného právneho úkonu), to znamená, že bez Vášho vedomia Váš starý otec na Vás nemohol previesť tieto pozemky, nakoľko potreboval na to Váš súhlas. Prichádza do úvahy ešte možnosť, že sa niekto podpísal za Vás. Podpis kupujúceho totiž na takýchto zmluvách nemusí byť úradne overený. Vtedy by kataster vlastnícke právo k pozemkom prepísal, avšak zmluva by bola absolútne neplatná a teda aj napadnuteľná. Aj darovacia zmluva je dvojstranný právny úkon a vyžaduje akceptáciu obdarovaného.
Ďalšia možnosť, ktorá prichádza do úvahy je, že pozemky ste mohli zdediť v dedičskom konaní. Notár by Vás však k dedičskému konaniu povolal.
Máte možnosť priamo kontaktovať príslušný kataster a zistiť si, akým spôsobom ste tieto nehnuteľnosti nadobudli. Kataster Vám túto informáciu poskytne.
Nehnuteľnosti nadobudnuté dedičstvom alebo darovaním nepatria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), preto manžel by nemal nárok na tieto nehnuteľnosti. Pokiaľ však nehnuteľnosti boli nadobudnuté počas manželstva kúpnou zmluvou z prostriedkov patriacich do BSM, potom manžel bude mať nárok na vyporiadanie týchto pozemkov po zániku BSM. Odpoveď na otázku, či bude mať Váš manžel na niečo nárok v prípade rozvodu je teda taká, že to závisí od spôsobu nadobudnutia pozemkov.

List, ktorý Vám prišiel sa týka tzv. "komasácie", t.j. sceľovania pozemkov v katastri. Dielčie podiely sa zlúčia a získate tak celistvý pozemok, resp. pozemky.

Takže postup by mal byť taký, že najskôr kontaktujete kataster a zistíte stav vlastníckeho práva k pozemkom. Kataster Vám na Vašu žiadosť vyhľadá všetky pozemky, ktoré vlastníte.

JUDr. Milan Ficek, advokát
Advokátska kancelária Bratislava
Ficek & Ficeková


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama