Dobry den,chcem Vas velmi pekne poprosit o radu v mene mojho otca. Situacia je velmi komplikovana a my nevieme ako ju najlepsie vyriesit. Prave prebieha dedicske konanie, ktore nie je ukoncene, lebo moj otec a jeho brat sa nedohodli na cene nehnutelnosti (ich rodicovsky dom). Situaciu komplikuje fakt, ze tento rodicovsky dom a dom mojho otca je k sebe "prilepeny" jednou stranou domu. Dom mojho otca je vylucne jeho a jeho manzelky, tak isto aj pozemok, na ktorom stoji, a je to zapisane aj na katastri). K domu v dedicskom konani patri este dvor a cast zahrady. Otec chcel bratovu cast dedicstva odkupit, ale zamerne dal dvojnasobok ceny, ake sa momentalne pohybuju na trhu, pretoze on chce dom prenajimat. My s prenajmom nesuhlasime, pretoze domy maju aj spolocnu terasu a otec chcel dom darovat mne - svojej dcere a mojmu manzelovi. Momentalne nemame kde byvat a este ked zila otcova mama sme byvali u nej v jednej izbe, kde sme doteraz. Znasame naklady (na kurenie) napriek tomu, ze byvame v jednej izbe (cca 20 m2 co je asi 1/8 domu) temperujeme cely dom, aby sa neznicil. Dom ma viac ako 40rokov, nebolo na nom nic opravene. Vodu nepouzivame vobec, elektriku len tolko co sa svieti a pouziva pocitac. Ostatne elektrospotrebice sme odpojili. Otcov brat odmietol prispievat na kurenie. Pretoze ja s manzelom byvame v jednej izbe, otcov brat sa rozhodol ze teda aj on chce prenajimat jednu izbu v dome. Ma na to pravo? Ak ju prenajme, napriek tomu, ze otec s tym nesuhlasi, co mozeme urobit? Ako by Ste riesili takuto situaciu Vy? Ďakujem
Dobrý deň,
Váš problém nie je vôbec zriedkavý a dá sa pomerne ľahko riešiť. Píšete, že dedičské konanie ešte nie je skončené kvôli tomu, že sa nedokážu dohodnúť na cene nehnuteľnosti. Pokiaľ sa pred notárom ako dedičia nevedia dohodnúť, je potrebné požiadať notárku, aby rozhodla podľa zákona (nič iné Vám nezostáva). Notárka vydá rozhodnutie, na základe ktorého sa Váš otec a jeho brat stanú podielovými spoluvlastníkmi k domu a pozemku (o veľkosti 1/2 a 1/2). Podľa Občianskeho zákonníka platí, že nikoho nemožno nútiť, aby zotrval v podielovom spoluvlastníctve, preto Váš otec má potom právo ihneď požiadať svojho brata o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva dohodou. Pri vyporiadaní sa vychádza z trhovej ceny, preto odporúčam nechať si vypracovať znalecký posudok. Pokiaľ sa nedohodnú mimosúdne, bude potrebné podať žalobu na súd. V súdnom konaní si môže Váš otec uplatniť voči bratovi náhradu trov konania (aj zastupovania advokátom), nakoľko bol to práve jeho brat, ktorý zapríčinil konanie. Pred podaním žaloby však odporúčam poradiť sa s advokátom, pretože už samotnú výzvu druhému spoluvlastníkovi je potrebné formulovať správne, tak aby Vám súd náhradu priznal.
Dedičia nadobúdajú vlastnícke právo k majetku poručiteľa okamihom smrti poručiteľa, preto Váš otec a jeho brat sú už vlastníkmi nehnuteľnosti a musia sa podieľať na nákladoch nehnuteľnosti. Ak to nerobia dobrovoľne, spoluvlastník uhrádzajúci tieto náklady za druhého spoluvlastníka, má právo požadovať uhradiť sumu podľa podielu druhého spoluvlastníka.
Pokiaľ ide o disponovanie s nehnuteľnosťou (teda aj prenájom), spoluvlastníci rozhodujú podľa veľkosti podielov. Pokiaľ je podiel rovnaký a nevedia sa dohodnúť, ktorýkoľvek spoluvlastník sa má právo obrátiť na súd a požadovať, aby o disponovaní s nehnuteľnosťou rozhodol súd. Netýka sa to len ďalšieho prenajímania, ale aj užívania nehnuteľnosti v súčasnosti.
Otcov brat teda už teraz sa môže obrátiť na súd a žiadať, aby ste nehnuteľnosť neužívali. Či by jeho žalobe súd vyhovel je však otázne.
Pokiaľ by otcov brat prenajal nehnuteľnosť, Váš otec má právo obrátiť sa taktiež na súd a žiadať, aby sa nehnuteľnosť neprenajímala. Tiež je však otázne, či by mu súd vyhovel najmä, pokiaľ Vy túto nehnuteľnosť (ako jeho dieťa) užívate.
Na Vašom mieste by som teda, požiadal notárku, aby urýchlene rozhodla, následne si dal vypracovať znalecký posudok, nechal si advokátom pripraviť výzvu otcovmu bratovi podľa znaleckého posudku (ocenenie nehnuteľnosti notárom nie je dostatočné, ak ho nevypracoval znalec). Ak by nereagoval, podal by som žalobu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V rámci súdneho konania je taktiež možnosť sa dohodnúť a celá vec sa ukončí pred tým, ako súd vôbec otvorí pojednávanie.
JUDr. Milan Ficek, Bratislava,
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte