Dobrý deň.
Mám deti zverené do starostlivosti a ich otec je oprávnený sa s nimi stretávať každý druhý víkend. Kedže chlapci k nemu chodia radi, dávam mu ich aj častejšie mimo termín stanovený súdom. Problém je, že deti navštevujú Základnú umeleckú školu a venujú sa pozemnému hokeju. Tieto mimoškolské činnosti ako vystúpenia zo ZUŠ a zápasy a turnaje sa vacsinou konajú v sobotu a v nedeľu. Exmanžel nechce púšťať chlapcov, ked sú u neho, čím vznikajú nezhody v športovom tíme, že potopia celé družstvo, ked neprídu, alebo ked chýba na vystúpení v kolektívne pripravenom predstavení zo Zákl.umelec.školy. Chlapci majú úspechy vo svojich záľubách. Robí to aj napriek tomu, že som ochotná mu každý den vykompenzovať za iný termín. Bola som sa poradiť so socialnou pracovníčkou, čo možem v takej situácii robiť. Povedala, že nič, že musím rešpektovať rozhodnutie súdu a to, že otec chlapcov nepúšťa, je jeho úbohosť. Poradila mi, že mu mám napísať mail alebo dopis, navrhnúť nejakú dohodu rodičov. Ale on neodpovedá ani na doporučenú poštu a nie je ochotný so mnou vobec komunikovať. Aj ked si ich chce vziat volá im a nie mne. Uplne ma vylúčil z dohadovania sa, kedy si deti vezme. Oni prídu za mnou s hotovou vecou a ked nahodou mam s nimi iný program, samozrejme v mojom termíne určeným sudom, tak ja som potom v ich očiach tá zlá. Som zúfalá, ubližuje tým najviac chlapcom. Hned ako sa dozvie, že niečo maju počas jeho víkendu alebo aj inokedy v mojom termíne, denne im aj 10x telefonuje a ovplyvnuje ich a slubuje, kde všade pojdu, len aby nešli na zápas alebo zrušil ich program so mnou. A robí to naschvál. Poraďte mi prosím, čo mám urobiť, aby nebránil chlapcom v ich záujmoch. Ved je to by som povedala už aj ich povinnosť a zodpovednosť zúčastniť sa. Si zoberte, že nacvičujú tri mesiace divadielko a on syna nepustí? Kto ho potom nahradí v jeho úlohe? Alebo čo sa týka športu obaja sú v základnej zostave a jeden z nich jediný brankár. Ved on ich vobec neučí zodpovednosti voči kolektívu a jeho spôsob výchovy nie je v ich záujme. A tiež ako ho prinútim aby komunikoval so mnou, kedy si ich može prísť zobrať, kedže bývame v inom meste. Je to s ním veľmi ťažké, je to príkladný typ typického hulváta, ktorému záleži len na sebe. Ja ho v žiadnom prípade nechcem o deti ukrátiť, lebo viem, že ho majú radi a chodia k nemu radi. Ale už neviem ako na neho, odmietol aj služby mediatora. Spravila som všetko, aby som vyšla v ustrety, ale bezvýsledne. Dakujem pekne.
Dobrý deň,
Vaši chlapci sú pravdepodobne už vo veku, keď sa vedia aj sami rozhodnúť, resp. minimálne povedať, čo sa im páči a čo nie. Skúste sa porozprávať s deťmi, či im takýto styk s otcom prekáža. Podľa judikatúry súdov nie je možné nadraďovať koníčky detí nad právo stretávať sa s rodičom. Preto je dosť pravdepodobné, že by súd zmenu návrhu na úpravu styku z dôvodu koníčkov detí zamietol. Pokiaľ sa už deti vedia vyjadriť, súd by ich mohol v konaní vypočuť (najmä ak sú staršie ako 12 rokov) a spýtať sa na ich názor. Často sa stáva, že metódy rodičov vo výchove dedí sa líšia, jeden z rodičov je veľmi benevolentný pri výchove a druhý prísny. Každý z rodičov má právo vychovávať deti podľa svojho presvedčenia, samozrejme výchovou nemôže deťom ubližovať. Ubližovanie výchovou je však potrebné posudzovať objektívne a nie iba z pohľadu názoru druhého z rodičov.
Ak deťom takýto styk s otcom nevyhovuje, môžete podať návrh na súd a v konaní vypočuť obe deti. Prípadne sa s otcom dohodnúť, že pokiaľ nebude rešpektovať Vaše názory pri výchove, deti bude vidieť iba v tom čase, ako rozhodol vo veci súd. Možno zmení názor.
JUDr. Milan Ficek, Bratislava,
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte