reklama

dedičstvo

Pridal/a fantika dňa 03. 08. 2011 - 23:41

reklama

Vážený pán právnik,otázku na vás smerujem v mene môjho manžela a jeho 2 bratov.cca pred 1,5 rokom totiž oni traja zdedili v dedičskom konaní po babke polovicu nehnuteľnosti-rodinného domu.dom obýva ich teta ktorá zdedila druhú polovicu..bratia majú v rukách notársku zápisnicu,a tiež zápis z katastra kde sú zapísaní ako spoluvlastníci..problém je v tom že teta odmieta komunikovať,chceli sa dohodnúť na vyplatení z dedičstva a teta absolútne nemá záujem.vyhovára sa na svoju zlú finančnú situáciu..lenže ona dom obýva,užíva,investovať don neinvestuje a tým pádom sa dom ničí a jeho hodnota klesá..bratia k domu nemajú ani klúče ani možnost vstúpiť ci inak ho užívat..o vyplatení teta nechce ani počuť ked sa o tom snou chceli porozprávat tak ich s krikom vyhnala,lenže peniaze by potrebovali aj naše rodiny a tak bratia nevedia čo robiť,ako presne postupovať,ako to celé dať na súd..potrebovali by vlastne aj reálneho právnika,lenže žiadneho nepoznáme a tiež nevieme čo by nás to všetko stálo a ako teda postupovať.bola by som veľmi rada ak by ste nás vedeli nasmerovať a poradiť čo teda presne robiť.
PS:keďže sme z okr.GA a vy z okr.DS možno by sme mali záujem aj o reálne poradenstvo od vás,alebo teda zastupovanie v tejto veci..ako sa vieme na vás nakontaktovať?ďakujem

Komentáre

advokát BÁNOS, Št, 04. 08. 2011 - 20:27

Dobrý večer,

vo Vašom prípade išlo o nadobudnutie nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva, pričom – aspoň podľa opísaného predpokladám - Váš manžel a jeho bratia nadobudli spoluvlastnícky podiel v rodinnom dome každý vo výške 1/6 a Vaša teta vo výške 3/6. Jednou z možností by bolo, aby Váš manžel a jeho bratia uzatvorili s tetou dohodu o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, kde by sa dohodli na tom, ako si tento rodinný dom rozdelia (či by už oni vyplatili tetu, teta ich alebo by sa dom predal a výťažok by si rozdelili podľa výšky podielov). Podľa opísaného sa mi však dosiahnutie dohody zdá byť ako nedosiahnuteľné a keďže nikto nemôže druhého (Vášho manžela a jeho bratov) nútiť k tomu, aby v takomto stave (v pozícii spoluvlastníka nehnuteľnosti) zotrvali, druhou možnosťou je podať na súd návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, kde súd podľa návrhu autoratívne rozhodne, ako sa podielové spoluvlastníctvo (PS) vyporiada, t.j. vo Vašom prípade rozhodne o tom, ako sa dom ,,rozdelí“. Predpokladám, že reálne rozdelenie rodinného domu neprichádza do úvahy, tak potom znova nastupujú možnosti opísané vyššie: a) súd rozhodne o tom, že dom nadobudne jeden zo spoluvlastníkov (súd mu dom prikáže do výlučného vlastníctva) a uloží mu povinnosť vyplatiť ostatných; b) súd rozhodne o tom, že sa dom predá a výťažok z predaja rozdelí medzi spoluvlastníkov podľa výšky ich spoluvlastníckych podielov. Môže však nastať aj situácia, že súd rozhodne tak, že PS nevyporiada, ale len ak sú na to dôvody osobitného zreteľa (vážna choroba tety a podobné), súd však na splnenie týchto dôvodov prihliada veľmi prísne.

Keďže sa s Vami teta Vášho manžela odmieta baviť, doporučil by som zaslanie predžalobnej výzvy (pokus o zmier medzi spoluvlastníkmi), aspoň by vedela, že situácia je vážna a že to takto nemienite ďalej trpieť. Ak by na výzvu žiadnym spôsobom nereagovala, tak potom Vám už nezostáva nič iné, ako podať návrh na súd a prostredníctvom súdneho konania dotiahnuť vec do úspešného konca.

P.S. Keďže ste z okresu Galanta a ja som priamo z Galanty (v DS mám len kanceláriu) a keď budete cítiť, že potrebujete ,,reálneho právnika“ Úsmev, tak mi pokojne napíšte mail na advokat@banos.sk , pošlite mi číslo na Váš mobil, ja Vám zavolám a a rád pomôžem.

Mgr. Róbert Bános, advokát

fantika, Št, 04. 08. 2011 - 20:50

velmi pekne dakujem pán advokát za cenné rady a teší ma že ste tak blízko,teda vás urcite kontaktujeme a ostatné dohodneme osobne..ešte raz ďakujem..Úsmev

soňa777, Po, 15. 08. 2011 - 12:59

Dobrý deň pán Bános,
chcela by som sa poprosiť o radu. Otecko zomrel pred 4 rokmi a zanechal byt, ktorý nestihol previesť na mňa i na brata, ako si prial. Zostal však po ňom ešte náš nevlastný brat a tým pádom zdedil i 1/3 z bytu. Na byt bol pred 4 rokmi robený znalecký posudok. Chceli by sme však nášho nevlastného brata vyplatiť, pretože je to pre nás ako cudzí človek a úreto by som sa chcela spýtať, či ho vyplatíme z tej čiastky, ktorá vtedy bola ohodnotená a bola uvedená v dedičskom konaní, alebo sa musí dať urobiť nový posudok po 4 rokoch? a z noveho posudku sa stanoví 1/3 pre nevlsatného brata.
Vo pred ďakujem!

S pozdravom

Soňa

lydusha (bez overenia), Po, 15. 08. 2011 - 13:28

Sona, zaloz si vlastny prispevok do pravnej poradne, tak to p. advokat skor najde ako ked sa prilepis do cudzieho, do ktoreho uz on dokonca odpovedal.


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama