reklama

Nadčasy

Pridal/a desina40 dňa 10. 02. 2011 - 16:27

reklama

Dobrý deň, naničmamky. Chcela by som vedieť, či ste sa stretli už s takou pracovnou zmluvou, v ktorej by bolo priamo napisane, že pracovnik musi isť na nadčas, ked sa to hodí zamestnávatelovi, a že za prácu vo sviatok nebude priplatok, ale zostanu len hodiny na nahradne voľno....A jasne, kto to nepodpíše, má vypoved.....Ja viem, že to nie celkom v poriadku,ale rady ako komunikovať so zamestnávatelom sa mi zídu. Pekný deň vám želám.. Kvietok

Komentáre

Fany1000, Št, 10. 02. 2011 - 16:42

A napísal zamestnávateľ do zmluvy, podľa akého zákona takto postupuje? Mňa napadlo len to. Nech tam dá, na základe akého zákona.

georgina, Št, 10. 02. 2011 - 16:53

Desina, prácou nadčas sa zaoberá § 97 Zákonníka práce. Uviedla si dosť málo info (napr. podstatná je forma a dĺžka pracovného času, počet nadčasových hodín a podobne), takže sa nedá jednoznačne odpovedať - ale skús si pozrieť tu: http://www.dumaconsult.sk/1-3-10-zakonnik-prace

Ďalšia možnosť je zájsť s príslušnými papiermi na Inšpektorát práce (v každom krajskom meste), majú tam počas stránkových hodín poradňu o pracovno-právnych otázkach. Poradenstvo je zadarmo.

§ 97 Práca nadčas

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného času pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného pracovného času určeného zamestnávateľom,
b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú vykonával pri

a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez ktorých vykonania by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8. So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce, možno dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov.

desina40, Pi, 11. 02. 2011 - 18:01

Georgi, už pišeme podnet na inšpektorát, dakujem za link, napišem Ti večer do mailu....

Ariesa, Št, 10. 02. 2011 - 21:29

desina, nieco v podobnom zneni som videla na zmluvach v prevadzkach po-ne 9-20 h. - proste nakupne centra, zabava, sport a pod.
inspekcie chodili, zmluvami sa nezaoberali. kontrolovali len to, ci su zamestnanci zazmluvneni a prihlaseni v soc. poist. ako pises - zamestnanci boli v tychto prevadzkach ukrateni o priplatky na sviatky a vikendy.

desina40, Pi, 11. 02. 2011 - 17:47

ano Ariesa, mame nepretržitu prevádzku a ked robime sobotu a nedelu, priplatky nemáme

Maka, Pi, 11. 02. 2011 - 18:38

ja by som ti dala do pozornosti aj par. 121 Zákonníka práce...kde sa uvádza

"Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí."

takže ak zamestnávateľ už do pracovnej zmluvy dáva takúto dohodu, tak je to v poriadku.
To že ty neprijmeš takú dohodu je tvoja vec. Nie je to nič protiprávne.

desina40, Pi, 11. 02. 2011 - 19:59

Ano Maka, toto dobre poznám, ako funguje nahradne volno. Ale u nás to chcu využivať pri nedostatku vyroby, kedysi nám platili 60 % mzdy, ked neboli objednávky a my sme boli doma...Teraz si vyčerpáme dovolenky,su prakticky nanutene, potom očr-ky, a teraz prichádzaju s nahradnym volnom, ale ked sme doma v mesiaci 3-4 12 hod.smeny, tie sa ťažko nadrobia.


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama