reklama

právna poradňa

Pridal/a Judita65 dňa 20. 08. 2011 - 17:01

reklama

Moja sestra má tri deti -dospelé-všetky žijú s ňou v byte, ktorý patrí jej, manžel už zomrel.S dvomi nemá problém,prispievajú na chod domácnosti a pomáhajú jej v rámci svojich možností.Prostredný syn však posledné dva roky striedavo viac nepracuje ako pracuje,narobil si dlžoby a už aj spomínal,že by si rád zobral pôžičku a založil byt,/mamin/, aby vyplatil svoje dlžoby.Sestra má obavy,že keď sa pominie, tento nepodarený syn narobí problémy ostatným súrodencom...viete mi poradi´t, ako má postupovať, aby tomuto predišla...už zvažuje aj to,aby ho odhlásila,jeho trvalý pobyt v jej byte, pretože je nevyspytateľný...ďakujem za odpoveď

Komentáre

akalenkak67, So, 20. 08. 2011 - 19:03

Neviem,či sa dá byt založiť.Trvalý pobyt je len pobyt.Hlavný je vlastnícky list.Ak nie je vlastníkom bytu,asi nepochodí.

babka Betka, So, 20. 08. 2011 - 20:04

Presne tak..byt musí mať v Osobnom vlastníctve....

dulka, So, 20. 08. 2011 - 21:04

Áno byt môže založiť len vlastník bytu. Keď píšeš, že, manžel Tvojej sestry už zomrel, treba zistiť aj to, či aj syn nemá k bytu vlastnícke právo. Nakoľko keď sa vyproriadávalo dedičstvo po jej manželovi, dedič bol aj jej syn. Ak bol byt v BSM a nebol žiadny závet, tak by dedili takto:
v rámci zániku BSM (keďže smrťou jedného z manželov BSM zaniká) - Tvoja sestra ako jeho manželka polovicu bytu, druhá polovica by sa rozdelila rovnakým dielom medzi deti a manželku, v tomto prípade by mali z druhej polovice všetci vlastníkce právo na jednu štvrtinu, čo znamená, že aj jej syn by bol spoluvlatník bytu - samozrejme, ak sa na dedičskom konaní nedohodli inak.

JUDr. Milan Ficek, Ne, 21. 08. 2011 - 12:07

Dobrý deň,
pokiaľ Vaša sestra ako vlastníčka nehnuteľnosti nebude súhlasiť so založením bytu pre poskytnutie pôžičky jej synovi, potom nemôže dôjsť k vzniku záložného práva. Iba vlastník nehnuteľnosti môže rozhodovať o tom, ako naloží so svojou nehnuteľnosťou. Určite nedoporúčam, aby synovi takto "pomohla". Potom by mohli prísť o strechu nad hlavou nielen jej ďalšie deti ale aj ona sama.
Najväčšie spory medzi súrodencami vznikajú práve v súvislosti s dedením majetku po rodičoch. Pokiaľ by Vaša sestra zomrela, dedili by po nej jej deti, každé rovným dielom. Ak by sa nedohodli o vyporiadaní spoluvlastníctva, predmetný spor by mohol skončiť až na súde. Vaša sestra si musí zvážiť, či chce, aby jej prostredný syn niečo z jej majetku po jej smrti dostal. Syna môže vydediť, samozrejme musia byť na do splnené podmienky. Častejšie sa však stáva, že rodičia prevedú počas života na svoje deti celý svoj majetok darovacou zmluvou. Zároveň si zriadia vecné bremeno doživodného užívania nehnuteľnosti.
Samotné zrušenie trvalého pobytu nič nevyrieši. S trvalým pobytom nie je spojené vlastnícke právo.
Pokiaľ po smrti Vašej sestry tento syn zdedí časť majetku, je vysoko pravdepodobné, že problémy nastanú. Rovnako však vydedenie syna (resp. prevod vlastníctva na ostatných synov pred smrťou) môže spôsobiť rozpory medzi súrodencami už za jej života.

JUDr. Milan Ficek, Advokátska kancelária BRATISLAVA


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama