reklama

rozvod

Pridal/a sielo dňa 26. 05. 2011 - 11:56

reklama

Potrebujem súrne radu! ako by som mohla ukladať peniaze na knižku, alebo v akej forme sporiť, aby môj manžel nemal právo na tie peniaze v prípade rozvodu. tie peniaze mi posiela každý mesiac moja mama, takže to nie je náš spoločný príjem, ale chcela by som ich ukladať pre dcérku tak aby môj muž v prípade rozvodu nemohol na ne nárokovať. Ďakujem

Komentáre

dulka, Št, 26. 05. 2011 - 12:23

Ahoj Sielo, poslala som Ti mail Slnko

SYLVUSH, Št, 26. 05. 2011 - 12:34

sielo,
trochu zvlastne prianie: "aby môj manžel nemal právo na tie peniaze v prípade rozvodu"
akoby si s tým rátala, že sa s manželom v budúcnosti rozvedieš, ale to si iste nechcela riešiť a mňa do roho nič.
myslím, že sa dá urobiť sporiaca knižka na heslo (v minulosti to bolo možné), alebo nech peniaze sporí Tvoja mama na ucet s menom Tvojej dcerky, myslím, že to by šlo a keď bude Tvoja dcérka plnoletá, knižku jej Tvoja mama podaruje aj s obnosom...

dulka, Št, 26. 05. 2011 - 12:38

Pokiaľ viem, tak sporiace knižky sa už na heslo dávno nedajú robiť. Musí byť za nimi vždy konkrétny človek s menom Úsmev. Takže aj to spadá do BSM.

asdf, Št, 26. 05. 2011 - 12:40

Dulka Áno Áno Áno

SYLVUSH, Št, 26. 05. 2011 - 12:45

aha, to som nevedela, že to tiež spadá do BSM, nuž som rada, že si ma poučila a ak by jej matka na svoje meno zriadila účet, kde jej bude sporiť, to by hádam šlo, nie?

akalenkak67, Št, 26. 05. 2011 - 12:53

Pokial matka bude sporiť peniaze vnúčaťu na jeho meno,to určite nepatrí ani jednému z rodičov.Takéto knižky zaviedli moji rodičia mojim deťom.A každé dospelé dieťa dostane od nich knižku.V prípade,že mi rodičia nebudú žiť,sme sa dohodli,že mladším budem pokračovať vkladom ja,aby malo každé z detí v plnoletosti približne rovnako.Takže aj keby sme sa z manželom rozvádzali,tieto peniaze detí by sme asi riešiť nemohli.Je to totiž knižka dieťaťa,ktorú dostane do ruky,ked bude plnoleté.

SYLVUSH, Št, 26. 05. 2011 - 12:57

akalenkak, presne takto som to myslela, ale dulka tvrdí, že to tiež spadá pod BSM, tak neviem...

linda999, Št, 26. 05. 2011 - 13:08

akalenka mysli ze babka spori vnucatam a pisatelka blogu mysli rodic spori dietatu - tak to chapem ja.
Peniaze od babky pre vnuca nemozu patrit do BSM, myslim si.

linda©

dulka, Št, 26. 05. 2011 - 13:14

Nie Sylvush, nepochopila si ma, ja som písala, že do BSM patria vkladné knižky manžela/manželky.

anita, Št, 26. 05. 2011 - 13:37

Ja neviem, na tie knižky by som sa radšej informovala priamo v banke. Moja mama zakladala mojim deťom vkladné knižky, sú vedené na ich meno a keď by z nich chcela urobiť výber, musím s knižkami prísť do banky ja ako zákonný zástupca dieťaťa.
Ak sú chránené kvôli tomu, že sú na meno, pravdepodobne bude nimi môcť po rozvode disponovať rodič, ktorému budú deti zverené do opatery. Ale je to len môj dohad.

akalenkak67, Št, 26. 05. 2011 - 15:08

Nad výberom penazí,čo šetria rodičia mojim deťom,som neuvažovala ani ja,ani rodičia.A zmluvne je to zrobené tak,že v plnoletosti deti knižky dostanú.Dvom z detí rodičia už knižky dali.A pri zťp dieťatku som vraj ja ako spoludisponent.Takže s jej peniazmi budem nakladať ja.S tým aj starosti,že ako dalej po našej smrti,kedže dieťa je nesvojprávne.Teraz to neriešim.Moje peniaze to nie sú a ked nemám,požičiam si radšej u známych.Kradnúť zťp dieťaťu z knižky,na ktorú ja nič nedávam,je mi proti srsti.A kedže sa nerozvádzame,je to v poriadku.A MM sa o tieto knižky tiež nezaujíma.Je rád,že starkí deťom prispievajú vkladmi a nie kúpou zbytočností.

anita, Pi, 27. 05. 2011 - 06:16

U nás je to tak isto. Vybrať peniaze deťom z VK by nám nenapadlo, len nás na túto skutočnosť upozornila pracovníčka banky pri zakladaní knižky - z toho dôvodu mi napadlo, že by v prípade dieťaťa zvereného pr. do striedavej starostlivosti mohol nastať problém.
Nie každý je zásadový a z úvodného príspevku cítim trošku nedôveru voči otcovi dieťaťa. Ale možno si len domýšľam.

Ariesa, Št, 26. 05. 2011 - 14:51

zivotna poistka. najlepsie na tvoje meno, nie pre dieta - aby si mala otvorenych viac moznosti na manipulaciu s financiami. zvolis si, ci chces kapitalovu - alebo investicnu, ci sa daju robit mimoriadne vklady a ci sa daju bez poplatkov vyberat. potom ale treba rozmyslat (ak chces vyberat) ze radsej nedavat poistne na odpocet zakladu pre dan, lebo vyberom penazi sa aj tak toto meni (ale poradi poradca).

poistka je len a len tvojim majetkom, nedeli sa pri rozvode, nepodlieha exekucii, nezdanuju sa prijmy kazdy rok (zdani sa len vynos z toho, co vyberies) a je vhodna na vytvorenie takejto rezervy. a ako osobu, ktora s nou v pripade potreby moze manipulovat, mozes uviest svoju mamu. treba ju navrhnut tak(podla tvojich moznosti), aby si v konecnom dosledku, bola v zisku + ak mas viac prostriedkov, tie este budes pravidelne/nepravidelne vkladat.

dulka, Št, 26. 05. 2011 - 17:37

Ariesa, máš pravdu. Ale čo sa týka odpočtu na daň, od tohto roku je zrušená, takže toho sa už pri novo uzavretých poistkách netreba obávať. V minulosti sa dal dať odpočet na daň v prípade, že poistka bola uzavretá na minimálne 10 rokov, do veku 55 rokov poisteného. V prípade, že si poistený uplatnil odpočet na daň a poistku predčasne zrušil, príp. vybral peniaze (investičné životné poistky), mal povinnosť daňovému úradu vrátiť sumu, ktorá mu bola odrátaná. Táto povinnosť platí stále pre tých, ktorí si odpočet na daň zo ŽP uplatňovali Slnko

Ariesa, Št, 26. 05. 2011 - 17:55

diik dulka

dulka, Št, 26. 05. 2011 - 17:58

nemáš za čo Slnko Úsmev

Stalker, Pi, 27. 05. 2011 - 14:50

Nerozumiem preco to tak chces, ale riesit sa to da tak, ze napr. Tvoja mama zalozi na svoje meno vkladnu knizku (taku ktora ma aj cislo uctu a moznost prijat vklad prevodom, knizka bude s heslom, pripadne aby si mohla byt disponent, vyberat. Knizka moze ostat u Teba a Tvoja mama Ti na nu moze posielat peniaze, prevodom, alebo vkladom na ucet. Vlastnikom bude Tvoja mama, teda nebude podliehat delbe BSM (vasho:)).

dulka, Pi, 27. 05. 2011 - 17:17

Stalker, ale v prípade smrti matky by podliehala dedičskému konaniu - a tam zas môžu nastať rôzne okolnosti.

JUDr. Milan Ficek, Št, 30. 06. 2011 - 18:01

Dobrý deň,
pokiaľ Vám matka posiela na účet peniaze a je možné tieto peniaze považovať za dar od Vašej matky pre Vás, v tom prípade tieto peniaze nepatria do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov). Odporúčam Vám s matkou spísať dohodu, v ktorej bude jasne definované, že Vám posiela na účet peniaze a že tieto sú považované za dar. Potom si manžel pri vyporiadaní BSM nemôže nárokovať na tieto peniaze. Pokiaľ sú to peniaze Vašich detí, teda nie Vaše, v tom prípade si dajte pozor na to, aby po rozvode, ste boli správcom majetku určená súdom Vy a nie manžel, pretože potom by mal dispozičné právo k týmto peniazom on.

JUDr. Milan Ficek, ADVOKÁT BRATISLAVA


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama