Ako klíčiť semienka

Nepotrebujete žiadne zložité zariadenia, nemusíte ani nakupovať semienka v bio kvalite. Ak nájdete doma nelúpanú (obyčajnú) šošovicu alebo hrášok, máte vyhrané. Chvíľa prípravy, pár minút denne a za pár dní vás prekvapí zelená záhradka.

Potom stačí pridať zelené klíčky na chlebík, na cestoviny, do polievky, na šalát... Možností je proste nemálo Úsmev

Klíčenie semienok

Klíčenie rôznych semienok je celkom zábava. Skúste, možno to bude zaujímať aj vaše deti.

Ako klíčiť semienka  01

Kelímok zo zmrzliny sa určite nájde v každej domácnosti, potrebujeme, aby mal aj vrchnák. Ten budeme používať podobne ako misku pod kvetináč.

Do kelímka vyvŕtame niekoľko dierok. Na začiatku radšej menej, keď bude treba, vždy môžete dorobiť ďalšiu dierku.

Ako klíčiť semienka 02

Vybraté semienka (stačí 2,3 lyžice) namočíme na 24 hodín do vody. Ideálne, ak vodu počas toho aj vymeníme.

Potom semienka umiestnime do kelímka. Dvakrát do dňa kelímok prelejeme vodou, necháme odkvapkať. Položíme na podnos a umiestnime napríklad na okenný parapet.

Ako klíčiť semienka 03

Ideálne je mať takýchto kelímkov viac a semienka klíčiť postupne s odstupom aspoň 2 dni. Tak si zabezpečíme rovnomerný prísun vitamínov dlhšiu dobu.

Ako klíčiť semienka 04

A teraz už len pravidelne semienka premývať a sledovať, ako rastú. Myslím, že táto časť bude zaujímať aj deti.

Ako klíčiť semienka 06

Každý deň sú klíčky väčšie a väčšie. Naša skúsenosť doma je taká, že šošovica klíči veľmi dobre. Najchutnejší je hrášok, jeho klíčky majú chuť ako mladý hrášok. Len jeho klíčenie je trochu náročnejšie, nie všetky hrášky vyklíčia.

Aká nádoba je vhodná na klíčenie semienok

Klíčiť samozrejme môžete aj v iných nádobách. Skúšala som napríklad sklenené poháre. Tam sa mi zdalo, že je problém pravidelne preplachovanie. Teda hlavne odstránenie vody, aby potom klíčky neplesneli.

Ďalší pokus boli PET fľaše s navŕtanými dierkami v spodnej časti. Klíčenie išlo super, len bol problém dostať klíčky von. Bolo treba fľašu rovno znehodnotiť. Preto sme prešli ku kelímkom od zmrzliny.

Aké semienka sú vhodné na klíčenie

Na klíčenie sú ideálne tie semienka, ktoré používame do varenia. Najlepšie výsledky som dosiahla so šošovicou. Vypestovať si môžete klíčky šošovice, fazule, hrášku, oblinín. Vypestovať si môžete aj šalátové rastliny ako rukola, žerucha, horčica alebo ďatelina.
 

Diskusie Naničmama.sk: 

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok