reklama

Zákon o náhradnom výživnom

Pridal/a Natinka dňa 13. 11. 2008 - 14:24

reklama

Nový zákon o náhradnom výživnom
(12. 06. 2008)
Dňa 12. 6. 2008 bol uverejnený v Zbierke zákonov, v Čiastke 82, zákon č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom. Zákon je účinný od 1. 7. 2008.

Dôležitou zmenou oproti úprave v predošlom zákone je úprava podmienok pre vznik nároku na náhradné výživné. Nezaopatrené dieťa (ďalej len "oprávnená osoba") má nárok na náhradné výživné, ak:

rodič oprávnenej osoby alebo iná fyzická osoba, ktorej bola právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou uložená povinnosť platiť výživné oprávnenej osobe (ďalej len „povinná osoba“), neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi a povinná osoba nezačala platiť výživné alebo
jej nevznikol nárok na sirotský dôchodok alebo sirotský výsluhový dôchodok, alebo suma takéhoto dôchodku / dôchodkov je nižšia ako suma minimálneho výživného (t. j. nižšia ako 702 Sk mesačne, čo predstavuje 30 % zo sumy aktuálneho životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa, ktorá je 2 340 Sk mesačne).
Praktická rada: Nárok na náhradné výživné môže vzniknúť za podmienok uvedených v bode 1 alebo za podmienok uvedených v bode 2. Stačí splniť podmienky podľa jedného z týchto bodov.

Ak sa povinná osoba zdržiava v cudzine, podmienka trvania exekučného konania podľa bodu 1 sa považuje za splnenú, ak žiadateľ o náhradné výživné preukáže potvrdením Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže ako prijímajúceho orgánu a odosielajúceho orgánu v oblasti vymáhania výživného podľa medzinárodných dohovorov, že:

návrh na uznanie a výkon rozhodnutia vo veci vymáhania výživného bol postúpený príslušnému prijímajúcemu orgánu v cudzine a od postúpenia návrhu do cudziny uplynuli najmenej tri mesiace alebo
vymáhanie výživného z cudziny nie je možné.
Ďalšie podmienky nároku (musia byť splnené všetky):

trvalý pobyt oprávnenej osoby na území SR a jej zdržiavanie sa na území SR a
priemerný mesačný spoločne posudzovaný príjem oprávnenej osoby a ďalších osôb (pozri dole) za posledných šesť kalendárnych mesiacov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom bola podaná žiadosť o náhradné výživné nepresahuje 2,2 násobok sumy životného minima a
riadne plnenie povinnej školskej dochádzky (ak je oprávnenou osobou dieťa, ktoré je povinné plniť povinnú školskú dochádzku).
Praktická rada: Podmienka podľa prvého bodu sa považuje za splnenú, ak sa oprávnená osoba zdržiava mimo územia SR z dôvodu štúdia v cudzine.

Na účely nároku na náhradné výživné sa spoločne posudzuje príjem:

oprávnenej osoby a príjem, ktorý na túto oprávnenú osobu poberá iná fyzická osoba, ak oprávnená osoba žije v domácnosti samostatne alebo s inou fyzickou osobou (tento príjem sa posudzuje podľa zákona o životnom minime a nezahŕňa sa sem príjem povinnej osoby),
manžela, manželky a nezaopatrených detí žijúcich s nimi v domácnosti,
rodičov a nezaopatrených detí žijúcich s nimi v domácnosti,
manželov alebo rodičov, ktorí sú sami nezaopatrené deti, príjmy, ktoré na ne poberá iná fyzická osoba, a príjem nezaopatrených detí žijúcich s nimi v domácnosti.
O nároku na náhradné výživné rozhoduje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len "úrad") príslušný podľa miesta trvalého pobytu oprávnenej osoby. Úrad vypláca náhradné výživné mesačne pozadu, najskôr od prvého dňa v mesiaci, v ktorom bola podaná žiadosť. Trvanie nároku úrad prehodnocuje každých 6 kalendárnych mesiacov.

Nárok na náhradné výživné zanikne, ak:

oprávnená osoba prestane spĺňať podmienky, na základe ktorých jej vznikol nárok na náhradné výživné,
povinná osoba začne plniť voči oprávnenej osobe vyživovaciu povinnosť; za plnenie vyživovacej povinnosti sa považuje jej plnenie najmenej počas troch mesiacov v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou, alebo
poberateľ náhradného výživného nesplní povinnosť na výzvu úradu preukázať skutočnosti rozhodujúce na trvanie nároku na náhradné výživné, na jeho výšku a jeho vyplácanie, a to v lehote určenej úradom.
zdroj www.portal.gov.sk


reklama

reklama

tanka, Št, 13. 11. 2008 - 14:36

super naty, toto isto pomôže maminkám, ktoré to potrebujú. Ja osobne som poberateľkou náhradného výživného, takže by som ešte doplnila: Každé tri mesiace úrad vyzýva oprávnenú osobu na doplnenie údajov o príjme za tie posledné 3 mesiace, a každý pol rok vyzýva oprávnenú osobu na doplnenie okrem príjmu aj potvrdenie o návšteve školy /školopovinné dieťa/ a potvrdenie od exekútora, v akom stave sa nachádza exekučné konanie. Výška životného minima je teraz o čosi vyššia, a tak minimálna suma náhradného výživného je okolo 750 Sk /, ale to si nie som istá, mám to na rozhodnutí z úradu niekde doma zapatrošené, ale isto je to viac ako 702,- Sk/

radula, Pi, 14. 11. 2008 - 00:03

Áno

Praktická rada pre tých čo žiadajú o náhradné výživné pre dieťa ktorému nevznikol nárok na sirotské:
okrem dokladov o príjme a rodného listu dieťaťa,
treba ešte priložiť úmrtný list zosnulého rodiča,
rozhodnutie soc. poisťovne o nepriznaní sir. dôchodku - ak je staršieho dáta tak si dajte v soc poisťovni vystaviť potvrdenie že dieťa nepoberá dávky dôchodkového zabezpečenia s novým dátumom.
špeciálne - ak sa dieťa nenarodilo počas manželstva alebo ste boli so zosnulým rozvedení tak aj kópiu rozsudku o zverení dieťaťa do Vašej starostlivosti.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama