reklama

Zmena zakonneho zastupcu

Pridal/a Dominika Kardošová dňa 08. 07. 2015 - 20:41

reklama

Otázka používateľa
Dominika K.

Dobrý deň,

 

Volám sa Dominika mám 22rokov a chcela by som si adoptovať mladšiu sestru kvôli tomu že sa o ňu moja mama dobre nestará. Nie sme žiadna rómska rodina. Len moja mama myslí viacna alkohol a cigarety ako na to či má dieťa čo jesť. Sestra má 7rokov a chodí na základnú školu. Ešte som chcela dodať že som slobodná a momentálne nezamestnaná. Ale prácu budem mať čoskoro a aj nejaký ten podnájom. Chcem len vedieť či je proces adopcie zdĺhavý a čo všetko budem k tomu potrebovať. Veľmi mi na tom záleží lebo mám sestru veľmi rada a chcem len aby sa mala dobre. Za akúkoľvek radu budem vďačná. Ďakujem s pozdravom Dominika K.

Odpovedá
advokát Bános

Dobrý deň,

k Vašej problematike najprv uvediem ustanovenia zo Zákona o rodine, ktoré sú uvedené v časti zásahy do rodičovských práv a povinností. Zákon hovorí, že ak niektorému z rodičov bráni vo výkone jeho rodičovských práv a povinností závažná prekážka a ak je to v záujme maloletého dieťaťa, súd môže pozastaviť výkon rodičovských práv a povinností. Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd rodičom obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak

a) žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,

b) svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, alebo

c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.

V súdnom rozhodnutí o obmedzení výkonu rodičovských práv je potom presne uvedené rozsah práv a povinností, na ktoré sa obmedzenie vzťahuje.

Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv. Ak súd rozhodol o obmedzení alebo pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, alebo o pozastavení ich výkonu iba vo vzťahu k jednému z rodičov, vykonáva rodičovské práva a povinnosti v plnom rozsahu druhý rodič. Ak rodičovské práva a povinnosti nemôže vykonávať ani jeden z rodičov alebo ak súd rozhodol podľa § 38 ods. 1 alebo 4 vo vzťahu k jedinému žijúcemu rodičovi, ustanoví vo svojom rozhodnutí maloletému dieťaťu poručníka, ktorý bude maloletého vychovávať, spravovať jeho majetok a zastupovať ho. Nemusí tak urobiť popri tom, ako rozhoduje o pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností. Až do času, kým maloletému nebude ustanovený poručník, bude všetky neodkladné úkony, ktoré sú v záujme maloletého dieťaťa robiť opatrovník.
Ak súd rozhodol o obmedzení výkonu rodičovských práv a povinností vo vzťahu k obidvom rodičom alebo k jedinému žijúcemu rodičovi, ustanoví vo svojom rozhodnutí maloletému dieťaťu opatrovníka podľa § 60 Zákona o rodine. Vyživovacia povinnosť rodičov voči maloletému dieťaťu rozhodnutím súdu o obmedzení alebo pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, alebo o pozastavení ich výkonu nezaniká.

Čo sa týka adopcie, teda osvojenia, ten je veľmi zdĺhavý a náročný proces. Preto Vám radím ako prvé obrátiť sa na príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, kde Vám pracovníci ďalej poradia, ako postupovať, prekonzultujú s Vami Vaše rozhodnutie a poučia o ďalších krokoch. O osvojení potom rozhodne príslušný súd. Takéto zásahy do rodičovských práv a povinností, ako aj osvojenie sú veľmi závažne zásahy a kroky, treba si to dôkladne rozmyslieť, a zabezpečiť Vašej sestre čo najlepšiu výchovu.

Mgr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama