reklama

Keď sa úsmev zabelie prvýkrát

naničmama , 16. 09. 2011 - 13:58

reklama

Môže sa to začať nepokojnými nocami, mrzutosťou či plačom vášho dieťatka. Slintanie, obhrýzanie všetkých hračiek či päste v ústach, to všetko sú indície jedného z dôležitých medzníkov v živote každého rodiča. Dieťatku sa začínajú prerezávať zuby.

Toto obdobie je typické najmä pre 4. až 6. mesiac veku bábätka. Niekedy sa však stáva, že ešte aj ročné batoľa má stále bezzubý úsmev. Nejde o neobvyklý jav alebo chorobu, pre ktorú by mal rodič spozornieť. Každé dieťa je individuálne, a preto sa aj čas, kedy sa ďasno zabelie, je rôzny. „Zuby nakoniec vyjdú, ale potom sa môže stať, že niektoré vyjdú naraz a to je pre dieťa ťažšie, náročnejšie a môže byť preto aj viac mrzuté,“ upresňuje MUDr. Katarína Šimovičová, lekárka pre deti a dorast.

Obvykle sa ako prvé prerezávajú dolné stredné rezáky, neskôr horné stredné a potom aj bočné. Úplný mliečny chrup má 20 zubov a mali by narásť do troch rokov veku drobca. K prvým príznakom, okrem slintania, obhrýzania hračiek, cmúľania prstov či pästí a mrzutosti patrí jemný hrbolček, ktorý sa objaví na ďasne. Môže sa stať, že pri rýchlom prerezávaní sa na ďasne objaví malá modrinka alebo podliatina, ktorá je bolestivá. Vzniká kvôli tomu, že okolo zubu, ktorý sa tlačí von, sa nahromadí malé množstvo krvi. Ak je opuch pre dieťa neznesiteľný, navštívte stomatológa, ktorý dieťaťu uľaví.

Niekedy môže prerezávanie zúbkov sprevádzať aj mierne zvýšená teplota. Ak je však veľmi vysoká a pretrváva, určite so zubami nesúvisí. Oveľa častejšia je zmena nálady vášho drobčeka. Zub sa totiž v ďasne začne hýbať a tlačí sa smerom von. „Prerezávanie zúbkov môže bolieť,“ upresňuje MUDr. Šimovičová a dodáva „Mnohí rodičia sa ma aj pýtajú ako majú dieťaťu uľaviť. Ak je bolesť veľmi intenzívna, môže sa použiť aj liek proti bolesti vo forme čapíku, ale nemyslím si, že pri tlačení zúbkov sú čapíky nevyhnutné. Skôr môžete použiť lokálne prípravky teda rôzne roztoky či gély, napríklad Mundisal gél. Utlmí bolesť, ďasno mierne znecitliví a dieťatku sa uľaví.“

Užitočným pomocníkom sú aj špeciálne hryzátka, ktoré sú naplnené tekutinou a dajú sa vložiť do chladničky. Chlad dokáže tiež mierne znecitliviť ďasno a dieťa si na okamih od bolesti vydýchne. Niektoré hryzátka slúžia vďaka rôznym drážkami aj ako masážna pomôcka, dieťa si tak môže citlivé miesto „poškrabať“ a pomasírovať.
Pri používaní rôznych pomôcok, hryzadiel a hračiek by ste mali byť opatrní. Deti, ktorým sa prerezávajú zúbky sú totiž na ochorenia oveľa náchylnejšie. „V tomto období sú detičky mierne imunitne oslabené a preto ich môžu vírusové ochorenia, akými sú napríklad afty, jednoduchšie napadnúť,“ upozorňuje lekárka pre deti a dorast MUDr. Katarína Šimovičová. Afty napádajú sliznicu dutiny ústnej, prejavujú sa ako malé biele vriedky, ktoré štípu pri akomkoľvek kontakte s tekutinou či potravinami. „Volá sa to ľudovo aj slintavka, pretože deti, ktoré touto chorobou trpia, tak ich bolí aj tvorba vlastných slín, aj tie ich štípu v ústach, oni ich vypľúvajú alebo im vytekajú po brade,“ dodáva lekárka. V takomto prípade treba dbať nielen o zvýšenú hygienu ale aj na deti samotné, ktoré si hračky radi podávajú z úst do úst.

Keďže ide o vírus, prenáša sa skutočne veľmi jednoducho, a preto sa môže stať, že si súrodenci medzi sebou ochorenie podávajú ako pingpongovú loptičku. „Nakoľko je toto ochorenie skutočne bolestivé, odporúčajú sa najmä rôzne lokálne prípravky – roztoky, spreje alebo gély, napríklad už spomínaný Mundisal gél, ktoré dokážu dieťaťu uľaviť rýchlo a na dlhšiu dobu,“ radí MUDr. Šimovičová. Odporúča sa tiež upraviť stravu na tekutú, podávať ju slamkou a v prípade neutíchajúcich bolestí aj rôzne analgetické lieky vo forme tabletiek alebo čapíkov, v závislosti od veku dieťaťa.


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama