Vystúpenie detičiek v škôlke, školská akadémia a sem tam nejaké média, nám nedovolia zabudnúť, že máme svoj deň D. Tento rok je to štrnástého mája. Naozaj si zaslúžime svoj sviatok, veď naša úloha mamy je na nezaplatenie, naša práca je často nedocenená, ale predovšetkým je veľmi dôležitá a nenahraditeľná pre naše deti. Ale ja mám z tohoto dňa veľmi zmiešané pocity.
Vrátim sa k vystúpeniam ku dňu mamičiek, keď naše deti mladšie aj staršie s básničkami a pesničkami ospevujú aké sme my mamy milé, citlivé, chápavé, starostlivé a neviem aké ešte, proste úžasné. Tie deti sú rozkošné, len mňa obchádzajú rozpaky a pocit viny. Nech sa pozerám na svoju rodičovskú úlohu z akéhokoľvek pohľadu, pripadám si všelijaká, len nie taká ideálna. Často sa cítim bezradná, zúfalá, unavená a možno najčastejšie zúrivá. A ak by som si mala vziať k srdcu, hodnotenie mojej dcéry na prahu puberty, asi by som sa niekde zahrabala. Po vzájomnej dohode sme výraz „hnusná“, mierený na moju adresu, zamenili za „protivná“. Ešte, že mi najmenší syn sem tam povie „Mamka ty si najlepšia na svete, ja ťa veľmi ľúbim.“ Tiež ma chytajú výčitky svedomia, ale počúva sa to lepšie. Skoro som zabudla, moja úchvatná dcéra mi včera predviedla pantomímu mňa v plnej kráse. Mali by ste to vidieť, ale pokúsim sa aspoň opísať čo tým chcela povedať. Po prvé čítajúca mama, po druhé spiaca mama, po tretie vrieskajúca fúria. Zabudla ešte doložiť napchávajúca sa, inak to bolo dokonalé.
Som mamou na plný úväzok dlhých dvanásť rokov a po takýchto chvíľach pravdy rozmýšľam, či tých dvanásť rokov nebolo úplne zbytočných. Manžel mi často nezištne radil „Nájdi si niekoho k deťom a choď do práce.“ Za prvé nemala som prácu, kde by som sa mohla vrátiť. Moja mama ešte pracovala a býva od nás 100km. Do súkromných jaslí mi vezmú len zdravé dieťa. Čo s maródmi? Nájsť pani, ktorej môžete s úplnou dôverou zveriť svoje dieťa, je asi najťažšie. Niekedy rozmýšľam, či to všetko neboli len plané výhovorky. Možno keby som mala prácu, ktorá by ma aspoň trochu napĺňala, doma by ma nič neudržalo. Keď už aj najmenší Jakub dorástol na škôlku, prišli manželove týždňovky a neskôr stavba domu, ktorej som sa naplno venovala. Dom už stojí a ja, aby som nemusela riešiť dilemu, ktorej firme dám prednosť, sa teraz venujem štvrtému dieťaťu.
Opäť ma napadá dilema rodina, či kariéra? Ja som tú svoju už vyriešila, asi nie práve najšťastnejším spôsobom. Verím, že sú aj ženy spokojné s úlohou mamy a žienky domácej, jednú takú fantastickú poznám a obdivujem. Asi sú aj také mamičky, ktoré si rady „oddýchnu“ tri roky na materskej, po niekoľkoročnom dennodennom chodení do práce. Čo však s nami mamami, pre ktoré je motanie sa po byte utrpením? Sme prínosom pre svoje rodiny, keď v nás všetko kričí „Ja chcem ísť preč?“
Blahoželám k šikovnému synovi, dobre si si ho vychovala. On to zaručene zvládne a tebe nič iné neostáva len to zvládnúť tiež. Ja práve diskutujem so svojou trojmesačnou "srandou", ktorej sa ešte nechce spať.Ešte je ďaleko čas, kým bude mať také starosti, a možno ani nie. Večerné zaspávanie už neberiem tak tragicky ako kedysi, keď som sa vytáčala v spálni, kým zaspali aj dve hodiny.Teraz, keď nespí vezmem ju k nám do obývačky a pokus o zaspávanie odložím na neskôr.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zuzana
Máš môj veľký obdiv, obdivujem Tvoj kľud a pohodu-neviem, či sa to dá naučiť počtom detí, ...Ja som práve zrušila celé chlapské mužstvo u nás doma-dobre ma vytočili-a tak to teraz rozdýchavam. Dnes večer bol asi záťažový stupeň 500-dobre , že idem spať-viem, že sa z toho vyspím,len niekedy mám pocit, že som najhlúpejší tvor....
No dobre, idem spáchať večernú hygienu a šup do postele, lebo včera som to prehnala a zajtra zasa skoro vstávame, lebo ideme hrať do Žiliny. Dobre zaspite a trošku si oddýchni.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja mam veľmi ďaleko od kľudného stvorenia, som fúria a dnes som sa tiež vytočila pri deťoch. To bude tým hokejom, že sme prehrali, ani moje deti to nevedeli zvládnúť, manžel mal našťastie iné starosti.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zuzana
Aj tak dobre, u nás to najhoršie bral najmladší člen rodiny, ale potom to rozchodil a pri večernom hokeji pre istotu zaspal.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Čo vy, ale ja som najhoršia mama, aj keď nie vlastnou vinou. Pani učiteľka z malej triedy kde chodí naša 4-ročná ma uistila, aby som stihla vystúpenie obidvoch detí, teda aj staršieho syna, rozložili vystúpenia na 15:45 hod a 16:30 hod (presun z pôvodných 16:00 hod), tak som pokojne absolvovala vystúpenie dcéry, keď sme sa presunuli do synovej triedy s rozčarovaním som zistila, že spievajú poslednú pieseň. Si viete predstaviť aká som bola sklamaná a razčarovaná. Ešte že to zvládol syn, aj to len preto, že očami našiel medzi rodičmi veľkého kamaráta z vedľajšej dediny. A keď mi potom doma hovoril, že nás hľadal a nikto ho nefotil ach, do kelu.....
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Strašné. To nazlostí, alebo skôr rozplače, ťažko povedať koho viac. Už len sa utešovať tým, že takých vystúpení ešte bude neúrekom. Asi nepomôže.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zuzana
Pochvala a pochopenie-to chceme všetci, myslím ,že bez rozdielu veku, ale deti obvzlášť...Ja to mám doma na tanieri hlavne od puberťáka-14 rokov-že keď prinesie dobrú známku-fakt ich nosí stále...-tak to berieme ako samozrejmosť a dostatočne okato ho nepochválime, ale ak náhodou???!!!neuprace alebo neurobí niečo doma, tak to si vraj okamžite všimneme...
Ale, veľká pusa a nenápadné prekvapká to určite vyžehlia.
Musím ešte pochváliť svojho skoro dospelého syna, ktorý bol dnes na výlete a priniesol mi darček ku Dňu matiek-krásnu guľatú sviečku so slnečnicou-,milujem slnečnice-a povedal, že už nevydrží, tak mi ju dal v predstihu-fakt ma to potešilo,a dokonca tým naifikoval aj spolužiakov-aspoň sa aj ostatné maminy potešia.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Poznám ešte jednu slnečnicovú, sestru, ktorá je momentálne v Anglicku. Synátori občas zachraňujú reputáciu mužského pokolenia. U mňa je to mladší sedemročný syn, nevesta mi bude ruky bozkávať. Ten starší, ten takým to tempom ostane sám, aj sa tak zatiaľ rozhodol, nikoho ku šťastiu nepotrebuje.
Moja staršia dcéra už asi mesiac sonduje, čo mi ma kúpiť na deň matiek, Keď ma videla ako poškuľujem po drahom nočnom kréme (už asi polroka), hneď mi navrhla, že mi prispeje stovkou, manžela to nezachráni, ale mňa poteší. Aj keď my baby, medzi sebou najviac bojujeme, vieme držať spolu, predovšetkým, keď nás chlapi zlostia.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zuzana
No veď tí naši chlapi zistia čo majú doma a potom im to dôjde, dovtedy im v tom musíme pomáhať...
PS:Staršieho v tomto osvietila puberta, inak pozornejší je tiež ten mladší-aj varí-najradšej veci, ktoré má rád,...
Ale veď sme všetci vo vývoju, tak dúfajme len v to dobré...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dnes som absolvovala školskú akadémiu ku dňu matiek. Syn prvák vystupoval, štvrták ako ho poznám pre istotu odmietol. Mala som so sebou malinkú slečnu a tá vydržala len prvé číslo, našťastie práve v ňom spieval synátor. Malo to aj svoje výhody,tento rok ma nestihli chytať výčitky svedomia, aká som "neni" úžasná mama.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zuzana
Ahojte, maminy,
včera som vložila citát od Lennona a nedá mi, aby som Vám nepriblížila článok, ktorý vo mne evokovokal jeho napísanie. Včera ráno v relácii "Živé slová" bol uvedený pekný príspevok ku Dňu matiek,ak chcete, prečítajte si ho, mňa veľmi zaujal a priznám sa, že ma dojal.
Tu je, celý stiahnutý:
"Deň matiek je sviatok, ktorý – ako sa zdá - zatiaľ si v našej krajine nenašiel to pravé miesto. Jeho existenciu stále vnímame skôr formálne. A ak si ho aj v niektorých rodinách pripomínajú, tak väčšinou len celkom potichu a skromne.
Pravda, tie naozajstné mamy ani priveľa okázalej sviatočnej vďaky od svojich detí nevyžadujú. Keď sa vo výchove vydarí všetko tak, ako sa má, ich úctu a lásku predsa cítia denne. Nepotrebujú veru jediný raz v roku počúvať zabehnuté frázy. Stačí im úsmev, občas drobná pomoc, obyčajné slušné slovo. Pre rolu matky sa predsa žena rozhoduje dobrovoľne, bez nároku na búrlivý verejný obdiv.
Byť matkou je však aj celoživotný záväzok. Okrem radostí z toho, aké náš potomok robí pokroky, ako sa mu darí, či aký je šikovný, prináša materstvo so sebou aj trvalú zodpovednosť. A nekonečný strach. V každej mame sa zaručene zakorení aspoň odvtedy, čo prvý raz beží v noci s chorým dieťaťom k lekárovi.
Zdravá spoločnosť by aj napriek dobrovoľnosti materstva mala matkám venovať náležitú pozornosť. Usilovať sa, aby žena mohla porodiť dieťa s pocitom istoty, že nezostane finančne odkázaná, bez neustálych obáv, či na ňu počkajú v zamestnaní, alebo či ju iný zamestnávateľ ihneď nepošle preč už spred dverí. Zdravá spoločnosť je priam povinná matkám všemožne pomáhať. Keď už pre nič iné, tak aspoň z čisto pragmatického dôvodu - vychovávajú jej nových daňovníkov. Všetko, čo štát do výchovy novej generácie investuje, môže sa mu stonásobne vrátiť. Ale platí to aj naopak.
Naša spoločnosť má však voči matkám, ba voči ženám vôbec, stále veľké dlhy. Naši mocní si to kdesi v trinástej komnate aj uvedomujú, len s tým akosi nevládzu pohnúť. Alebo sa im do toho riešenia ženskej problematiky ani nechce a ich svedomiu stačí, ak si sem-tam na ženskú nôtu verejne pobedákajú.
Je predsa zvláštne, že hoci Deň matiek sa u nás neujal, toľké roky po zásadnej politickej zmene začíname čoraz nástojčivejšie oprašovať Medzinárodný deň žien. Nie síce v jeho socialistickej podobe, keď sa páni,,er-o-háci„ ôsmeho marca poprechádzali po pracovisku, rozdali ženskému osadenstvu červené karafiáty a ležiakové obrusy či peňaženky a potom to vyčerpaní zvýšenou aktivitou išli niekam poriadne zapiť.
Dnes si skôr namiesto vinšov zvykáme pripomenúť rôzne štatistiky, ktoré pre ženy nevyznievajú akurát priaznivo. Nielen v krajinách tretieho sveta, islamských či podobných so skamenenými tradíciami, ktoré ženskému pokoleniu upierajú i tie najzákladnejšie práva. Aj vo vyspelej Európskej únii, tej výkladnej skrini demokracie a slobôd, napríklad ženy napriek v priemere vyššiemu vzdelaniu a schopnostiam zarábajú na rovnakej pracovnej pozícii v porovnaní so silnejším pohlavím asi o pätnásť percent menej. U nás na Slovensku je ich plat dokonca nižší o celú štvrtinu. Môžu byť pritom aj “single”, čiže,,nezaťažené“ rodinou a chorľavými deťmi. Ženy u nás pracujú tam, kde mužské ego ani nepáchne, napríklad v otrockých pozíciách šičiek konfekcie. Treba obdivovať zdravotné sestry, ktoré ešte z tohoto štátu nezutekali napriek doslova ponižujúcim príjmom za výkon svojej náročnej a zodpovednej profesie. Aby sa muža podarilo udržať v školstve, musí sa mu ihneď núkať lepšie platená riaditeľská funkcia Každý rok vo sviatok žien či v Ďeň matiek, sú podobných upozornení, na ich znevýhodňovanie v zamestnaní, plné médiá. Ale zostáva len pri rečiach…
Na ženy obvykle po práci čaká navyše doma známa druhá šichta. Žiada sa od nich, aby boli aj dokonalé partnerky, manželky, matky, gazdiné. Musia sa podriaďovať prísnemu kultu uniformnej ženskej krásy, najmä v pracovnom procese sa od nich na každom kroku vyžaduje trvalý optimizmus, prirodzený úsmev, dokonalé fyzické aj psychické zdravie. Tlak na ženu vyvíjaný zamestnáva v poslednom období nielen plastických chirurgov, ale aj psychiatrov a, bez nadsádzky, aj hrobárov. Pribúda nielen krásnych hysteričiek, ale aj anorektičiek, ktoré svoje ambície byť krásnymi hrdinsky doťahujú až do konca.
V súčasných sociálnych pomeroch ženy okrem výchovy detí často preberajú aj starostlivosť o vnúčatá. Dožívať sa oproti mužom vyššieho priemerného veku pre ne tiež nie je ozajstná výhra, obvykle ich totiž nemá kto doma doopatrovať. Ženy tvoria drvivú väčšinu obetí domáceho násilia, mladšie a krajšie sú nezriedka predmetom špinavých obchodov s bielym mäsom.
,,Woman is the nigger of the world”= … žena je negrom sveta...„ tvrdí v jednej zo svojich piesní John Lennon a spieva ďalej:,,Maľujeme jej obrázky, jej tváre a pohyby. Ak nechce byť naším otrokom, hovoríme že nás neľúbi. Ak je prirodzená, hovoríme, že sa hrá na muža. Nechávame ju rodiť a vychovávať naše deti a po čase ju opúšťame ako tučnú starú matku so slovami, že je príliš zmyselná, aby vedela byť naším priateľom. Žena je negrom sveta. Premýšľaj o tom a niečo s tým urob!“ žiada v piesni exbeatle John Lennon.
Čo s tým však robia naši politici? Zatiaľ iba v rámci,,zrovnoprávnenia“ odklepli obom pohlaviam zhodný vek pre odchod do dôchodku. Ktovie, možno v budúcom volebnom období parlament naopak nariadi mužom nosiť podprsenky, strpieť,,svoje dni“, prípadne ich zaviaže povinnosťou vysedieť potomstvo. Nuž, možno by také iniciatívy boli aspoň veselšie, ako nudné opakovanie fráz o zlom postavení žien v našej spoločnosti.
V každom prípade, milé naše mamy, všetko najlepšie vám k dnešnému sviatku. A všetko dobré aj ostatným ženám, ktoré z rôznych dôvodov svoje materské poslanie nenaplnili. Obe kategórie si zaslúžia uznanie. Väčšina žien to totiž má v rôznych oblastiach života naozaj objektívne ťažšie, ako mužské pokolenie. Zmierili sa s tým a zvykli si na to!"
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nozaj pravdivé slová. Mňa asi najviac zaujali slová o tom, že vychovávam štyroch nových ďaňových poplatníkov, takže si pôjdem hľadať prácu v štátnej správe a budem argumentovať práve týmto dôvodom.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zuzana
Niečo podobné som prežívala,keď som "nečakane" otehotnela práve,keď som mala ísť do práce.Najskôr som tvrdila, že určite nie som tehotná, potom som sa s tým zmierila, ale tvrdila som, že budem mať určite dievča, tak sa "obetujem" a predstav si, že som mala úplne iné tehotenstvo-nebolo mi zle len 7 mesiacov , ale 8,5 a vzyerala som úplne ináč a to ma utvrdzovalo v mojej nádeji, že to bude dievča....No a keď sa nám to narodilo, čuduj sa svete, bol to chlapec a ja sa musím priznať, že som bola trošku sklamaná, ale len chvíľku,/teraz si o mne neviem čo pomyslíte, ale ja som úprimná a fakt som chcela dievča, ale dnes by som môjho mladšieho syna nevymenila za nič..../. Takže bolo predomnou ďalšie 3-ročné obdobie...Vymenili sme byt a keď mal syn 3 roky, moja polovička odišla na 2,3 dňovky a potom týždňovky. Aj toto obdobie nášho života malo aj pozitíva/človek mnohokrát zistí čo má, až keď to nemá stále vedľa seba/ a zrazu mal synátor 6 rokov, škola-predtým poctivo do škôlky,nikdy sa nebáli ľudí, sú to také spoločenské typy...No a zohnať prácu, aby deti nezostali bokom -priam nemožné...tak som skončila na strednej a aspoň čiastočne som pracovala v odbore-informatika...
Či to malo význam, že som svoj čas a časť kariéry-bola vôbec nejaká?-dala deťom? Na to mi odpovedal môj pubertálny syn asi pred mesiacom, lebo u nás sa budú diať zmeny...Je teraz ôsmak a rozhodol sa, že chce ísť na biligválny gympel-prečo by nemohol študovať v angline,si povedal. Na to by nič nebolo, ale ten gympel je 100 km od nás a keďže bol úspešný na prijímačkách a dostal sa tam, tak bude bývať u manželových rodičov-od nich je to 5 km MHD.A až vtedy som si uvedomila, že pomaly ale isto vyletí z hniezda...Aj keď sme sa stretávali väčšinou len navečer, lebo má veľa záujmov, ale predsa sme si pokecali, ponadávali, mal ma kto rozčuľovať a od septembra mi bude chodiť-teda nám bude chodiť-len na piatok, sobotu, nedeľu...A to bol, je a ešte bude riadny oriešok, lebo mi bude smutno...Samozrejme, že moje reakcie boli kadejaké, no najradšej by som ho mala doma, ale brániť mu nechcem, keď vie čo chce...A on ako keby to vycítil, prišiel za mnou a vraví:"Mami, neboj, Ty neveríš našim vzťahom? Ty neveríš tomu , ako si ma vychovala? Čo všetko si mi dala a naučila ma?Veď vieš, že Ti poviem čo si myslím a sú teleofóny a net-budeme si písať a v piatok som doma ako na koni..."A až vtedy som si uvedomila, že roky stáli za to a nikto mi ho nevezme, aj keď bude na druhom konci sveta.
Teraz som bola asi dosťsentimentálna, ale aj som si poplakala a viem, že si ešte polačem, ale taký je život...
A možno toto bude ten správny kopanec a ja sa opäť naštartujem a nájdem niečo, kde sa budem fakt realizovať.